Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Jsem zakladatelem tohoto portálu. Linux jsem používal spousty let, nějaký čas jsem se aktivně podílel na jeho propagaci v Česku (CZLUG, časopisy ComputerWorld, Network Magazine atd). Se současným Abíčkem už nemám nic společného.
Měl jsem trošku času a tak jsem zase něco napsal. Nejvíce se změny týkají desktopů. Za prvé jsem přidal do Žebříčků Abíčka ty nejprohlíženější, nejkomentovanější a nejoblíbenější desktopy. Také jsem do této stránky přesunul žebříčky katalogu software. Stránku jsem také trošku přeuspořádal, aby byly vedle sebe stejné statistiky, jen za jiné období (revize 3032).
Severokorejský vůdce Kim Čong-il, který se zotavuje ze smrti, údajně vybral jako svého nástupce svého nejmladšího syna Kim Čong-wua.
Na Abíčku jsem před časem zavedl WYSIWYG editor, postavený na FCK Editoru. Některým lidem se ale nelíbí. Když pominu lidi, kteří odmítají WYSIWYG editor ze zásady, musím uznat, že v praxi má tento editr své mouchy. Mě osobně se nejvíce nelíbí ztráta obsahu, když si prohlédnu v prohlížeči nějakou předchozí stránku a pak se vrátím zpět. Také blbne označování textu jako blockquote.
Lidé mi doporučili TinyMCE, keré vypadá také zajímavě a minimálně se neztrácí změny v editoru při přechodu do historie a zpět. Má být i méně náročný. Kompatibilita pprohlížečů je velmi podobná. Prosím mrkněte se na příklady a otestujte jej. Má smysl jej používat místo aktuálního FCK?
Pár článků o novinkách roku 2008 na Abíčku už vyšlo, já se zkusím podívat na ně z jiného pohledu. A také představím novoroční novinku. Jako každý rok i letos jsem se snažil na Silvestra něco naprogramovat.