Společnost IBM představila novou generaci svých serverů: IBM Power11.
Multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem Ardour byla postavena na GTK2. Vývojáři neplánovali její portaci na GTK3 nebo GTK4. Naopak, v lednu loňského roku si vytvořili vlastní fork GTK2 s názvem YTK. Ten v únoru letošního roku přestal být volitelným a nově byla zcela odstraněna podpora GTK2.
Byla vydána nová verze 6.4 linuxové distribuce Parrot OS (Wikipedie). Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu a zaměřenou na penetrační testování, digitální forenzní analýzu, reverzní inženýrství, hacking, anonymitu nebo kryptografii. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Společnost initMAX pořádá sérii bezplatných webinářů věnovaných novému Zabbixu 7.4. Podrobnosti a registrace na webu initMAX.
… více »Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
E-mailový klient Thunderbird byl vydán ve verzi 140.0 ESR „Eclipse“. Jde o vydání s dlouhodobou podporou, shrnující novinky v upozorněních, vzhledu, správě složek a správě účtů. Pozor, nezaměňovat s průběžným vydáním 140.0, které bylo dostupné o týden dříve.
Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Jsem zakladatelem tohoto portálu. Linux jsem používal spousty let, nějaký čas jsem se aktivně podílel na jeho propagaci v Česku (CZLUG, časopisy ComputerWorld, Network Magazine atd). Se současným Abíčkem už nemám nic společného.
Měl jsem trošku času a tak jsem zase něco napsal. Nejvíce se změny týkají desktopů. Za prvé jsem přidal do Žebříčků Abíčka ty nejprohlíženější, nejkomentovanější a nejoblíbenější desktopy. Také jsem do této stránky přesunul žebříčky katalogu software. Stránku jsem také trošku přeuspořádal, aby byly vedle sebe stejné statistiky, jen za jiné období (revize 3032).
Severokorejský vůdce Kim Čong-il, který se zotavuje ze smrti, údajně vybral jako svého nástupce svého nejmladšího syna Kim Čong-wua.
Na Abíčku jsem před časem zavedl WYSIWYG editor, postavený na FCK Editoru. Některým lidem se ale nelíbí. Když pominu lidi, kteří odmítají WYSIWYG editor ze zásady, musím uznat, že v praxi má tento editr své mouchy. Mě osobně se nejvíce nelíbí ztráta obsahu, když si prohlédnu v prohlížeči nějakou předchozí stránku a pak se vrátím zpět. Také blbne označování textu jako blockquote.
Lidé mi doporučili TinyMCE, keré vypadá také zajímavě a minimálně se neztrácí změny v editoru při přechodu do historie a zpět. Má být i méně náročný. Kompatibilita pprohlížečů je velmi podobná. Prosím mrkněte se na příklady a otestujte jej. Má smysl jej používat místo aktuálního FCK?
Pár článků o novinkách roku 2008 na Abíčku už vyšlo, já se zkusím podívat na ně z jiného pohledu. A také představím novoroční novinku. Jako každý rok i letos jsem se snažil na Silvestra něco naprogramovat.