Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Uz jenom podpora prejmenovani souboru je super Stejne jako atomicnost commitu sady souboru.
I to, samozřejmě, git směle a rázně překonává.
Mi to přijde jako rozhodování se, zda budu skákat po levé či pravé noze[, namísto toho abych jel normálně vlakem].
Doufám, že tu bude dobrý flame, kde bude každý tlačit svůj oblíbený vcs.
CSV je nehratelná vykopávka. SVN se používat dá, ale hodí se spíš pro centralizovaný, uzavřený vývoj. Ve firmě ho používáme problém s tím není (i když svn log je pomelé, pač to jede ze serveru).
Git je nejen o generaci mladší a o řád rychlejší, ale hlavně podporuje "komunitní", decentralizovaný vývoj. Git je opravdu dílo génia a na tomto portálu bych ho nasadil už z náboženských důvodů.
Co se tyce gitu, tak nejvetsi problem jsou vyvojove nastroje a integrace s danym SCM. Bez toho to nepojede.
Me uz take dost lidi presvedcovalo o gitu. Jenze skoncilo to na nepochopeni, ze vim je dobry editor, ale na vyvoj pouzivam IDE a
mergovat par vetvi v konsoli je o nicem. Nebo delat s par MB obsahu/zdrojaku, tak to je pak konecna.
Clanek na tema podpora git-u v IDE by se skutecne velmi hodil. Git je nepochybne genialni nastroj, to souhlas. Pouzivam. Ale ne pri vyvoji svych veci.
Tady byla nejaka starsi diskuse nad strukturou sekce hardware. Mozna by opravdu melo smysl nedelat zadnou pevnou strukturu, ale stitkovat je a dat moznost filtrovat podle stitku.
Hlavně rozdělení diskuzí. Opravdu mě to dost odradilo.
Vzdyt jsme skoro okamzite napsali funkci shlukovani diskusi do jednoho vypisu, takze mate k dispozici puvodni chovani
Teď už jsem si na to zvykl a možná mi to příjde i jako dobrý nápad, jen to chtělo čas
Puvodni cleneni melo dost nevyhod, ktere mozna bezny uzivatel nevidel. Napriklad totalni chaos, nebylo sily, ktera by opravovala neustale spatne zarazene dotazy.
cau,
ve zkratce odpovim. Par podobnych veci resim a je zbytecne objevovat kolo...
\\add git - premyslel jsem o nasazeni, ale jedu na svn. Bohuzel do Eclipse nejsou zatim poradne pluginy. Nevim, jak NetBeans ?
\\ add kontroversni zmeny, ktere neprinesly ocekavany uzitek - podobny problem, ktery resim je to, ze na strance je moc veci. Uz se v tom spatne orientuje. Ono to celkove bude chtit u vsech mozny portalu udelat zmeny layoutu. Dat je moc a ted si z toho vyber jako uzivatel.
Papir a kreslit. Klikat a myslet jako uzivatel.
\\ add pagerank - celkove abicko vylezalo hodne v google. A to i hodne nesmyslne veci pri polozeni dotazu. Nedalo se cekat, ze to bude vecne. Google to nejaky cas stravil, ale pak se to srovnalo.
Jinak pagerank sel dolu celkove. Bylo to lepsi.
Nicmene ta navstevnost mi tak nejak vrta hlavou...
\\ openid - premyslel jsem o implementaci. Nejake testy jsem jiz delal. Nicmene podle me je to spise technologie pro blogovani nez pro prihlasovani na portal a do aplikaci. Jakou davas openid prioritu a ma vubec smysl to implementovat ?
bye gf
Udajne je ale pagerank jen cislo, ktere ve vyhledavani nehraje zadnou roli. No a pokles navstevnosti prisel snad pul roku po zmene pageranku, takze to snad spolu nesouvisi. Nicmene je pravda, ze velka cast navstevniku abicka prichazi z vyhledavacu, zejmena googlu.
git - premyslel jsem o nasazeni, ale jedu na svn. Bohuzel do Eclipse nejsou zatim poradne pluginy. Nevim, jak NetBeans ?NetBeansy nedávno migrovaly na Mercurial, pro něj tam podpora je, ale pro
git
podpora nebyla (alespoň když jsem se díval před nějakým tím měsícem). Osobně mne tedy od té doby, co jsem začal používat Mercurial, všechny VCS centralizované systémy dost štvou a přemýšlím o tom, proč se ještě vůbec používají – ten způsob práce, kdy se při vývoji nemusím starat o žádné verze a revize a nic podobného a vím, že až dokončím svůj kód, změny bez problémů přenesu do jakékoli jiné větve (kam dává smysl moje změny přenášet), je hodně návykový.
ten způsob práce, kdy se při vývoji nemusím starat o žádné verze a revize a nic podobného a vím, že až dokončím svůj kód, změny bez problémů přenesu do jakékoli jiné větve (kam dává smysl moje změny přenášet), je hodně návykový.
to si nedovedu predstavit
To zni zajimave. Ale nas spravce by me asi zabil, kdybych mu ted po tech novorocnich upravach a opravach rekl, at prepne na mercurial ci git Pockam par let, nez se to stane mainstream. Btw jaky je mezi nimi rozdil?
Mercurial
je napsaný v Pythonu
a bez problémů běží i na Windows, git
je v C
a na Windows je nějak portován, ale není to jeho nativní platforma. git
má asi komunitu koncentrovanou více kolem jednoho projektu – linuxového jádra. Pro mne bylo důležité to, že na Mercurial přešly NetBeansy a OpenJDK a NetBeansy mají pro Mercurial podporu.
Jinak pro decentralizovaný VCS není nějaká zvláštní podpora na straně serveru potřeba – stačí třeba jen zveřejnit .tar.bz2
baliček se zdrojáky a repository. Tenhle balíček si pak každý může stáhnout a tím získá komplet zdrojáky i s veškerou historií na svém počítači. Pak je možné zpřístupnit třeba i webové rozhraní (přes CGI-BIN, měl jsem to zprovozněné pod Jetty), ze kterého se dají stáhnout přímo konkrétní revize, ale to slouží jenom jako úspora přenosového pásma – není rozdíl v tom, jestli dělám changeset nebo aktualizaci své vývojové větve proti vzdálenému serveru nebo proti lokální kopii „centrálního stromu“.
Pro Mercurial existuje i utilita, se kterou si můžu stáhnout ze SVN zdrojáky, lokálně si z nich udělat Mercurial repository a pak případné změny v kódu commitnout zase zpět do SVN. Takže kdo chce, může Mercurial na zdrojáky Abíčka používat už teď Uz zase nechapu ten koncept. Kdyz kazdy ma vlastni repositor, jak urcim, co je oficialni a jak se budou vuci ni ostatni synchronizovat? To jako ze jeden clovek bude prijemce sady patchu a jako pako bude furt zaclenovat cizi patche do sve repozitore a tu pak nahraje na server? No fuj, takhle to snad nemuze fungovat. O roli Linuse fakt nestojim
ssh
). Vývojář, který má potřebná práva, pak může buď sesynchronizovat své lokální repository s tím vzdáleným (což odpovídá commitu v centralizovaném VCS), nebo jenom ze svých některých commitů v lokálním repository vytvoří sadu patchů, které aplikuje na to vzdálené repository. Když pošle sadu patchů někdo, kdo nemá právo zápisu do centrálního repository, můžeš sadu buď aplikovat na svůj vývojový strom a ten pak sesynchronizovat s tím centrálním, nebo sadu aplikuješ na svůj strom, vyzkoušíš ji a pak tu samou sadu aplikuješ na centrální repository, nebo si uděláš kopii centrálního repository, tam sadu aplikuješ, vyzkoušíš a sesynchronizuješ zpátky s centrálním repository. A nebo dotyčnému věříš a sadu aplikuješ rovnou na centrální repository. Každopádně to začleňování sady patchů pro toho správce znamená pouze začlenění nekonfliktních změn – pokud by při začlenění došlo ke konfliktům, Linus to určitě neřeší sám ale hodí tu sadu patchů na hlavu původnímu autorovi s tím, ať si to opraví a dá mu sadu, která je aplikovatelná oproti aktuální vývojové verzi. Oproti současnému stavu, kdy má pár lidí právo zápisu do SVN a ostatní ti posílají patche, by se ani nemuselo nic změnit – jenom by ti další vývojáři neposílali jeden velký patch nebo soustavu více patchů, kde se ty musíš starat o správné pořadí, a neposílal by každý vývojář trochu jinak vyrobený patch. Místo toho by poslal sadu patchů, kterou ty bys mohl jedním příkazem aplikovat – buď na svou lokální kopii repository, nebo rovnou na centrální.
Soucasny stav je, ze jsou tri lidi, kteri maji pravo commitu a nikdo jiny nic neposila. Historicky par lidi neco malinkeho prispelo, ale to je zanedbatelne. Musim se smat, kdyz si vzpomenu na diskuse, proc jsem mel otevrit zdrojaky abicka.
Pro Mercurial existuje i utilita, se kterou si můžu stáhnout ze SVN zdrojáky, lokálně si z nich udělat Mercurial repository a pak případné změny v kódu commitnout zase zpět do SVN. Takže kdo chce, může Mercurial na zdrojáky Abíčka používat už teďGit to samozřejmě umí taky..
jinak musí lokálně vyvíjet bez VCS
git-svn
(teda ne že bych to používal, jen vím, že to existuje)
ze na strance je moc veci. Uz se v tom spatne orientuje.
To je pravda a trapi nas to, ale nenapada nas, co s tim. Sluzba, ktera nebude mit vypis aktualit na HP, jako by nebyla.
Snazime se vymyslet, jak titulni stranku zmenit, napriklad pridanim dalsich metainformaci. Jen seznam nazvu polozek neni dostatecne zajimavy, pridani datumu posledni zmeny snad zajisti vetsi zivost dane sluzby, pridani jmena autora zmeny zase povzbudi kontributory. A trocha AJAXu zlepsi interaktivitu / zprijemni ovladani. Dale chceme zkracovat clanky, perex a ikonka by se zobrazovala jen u par prvnich clanku. Hodlame pridat i jeden ci dva posledni clanky ze skupin.
Jenze tyto zmeny mozna pomohou zlepsit vyuziti jednotlivych sluzeb, ale vetsinou jdou proti zmensovani titulni stranky. Ta je proste prebujela a dietu by si zaslouzila. Jenze krome zkracovani clanku me nic lepsiho nenapada. Vas jo?
Osobne chystam na podzim nejakou zmenu designu. Zatim to chce jeste zkusenosti a cas. Jinak GUI na Linuxsoftu je v soucasne dobe totalni prusvih. I kdyz pred casem vyhovovalo. Osobne mam jedno konkrenti reseni. U Vas se neujme. Duvod je jednoduchy. Moje nejvetsi cilova skupina nejsou z vetsiny studenti a nactileti/dvacetileti. Nicmene Ti pridam jako majitel LS-ka jeden typ. Pochazi vlastne od Tebe. A to jsou use-cases. Dokud je nemas popsane, tak nema smysl delat neco s html. Osobne jsem delal ruzne analyzy pred casem a jako programator jsem zjistil, ze se v hodne vecech, co se tyce navrhu weboveho gui, mylim. Chce to popsat, co lidi chteji a jak vyuzivaji portal. Taktez je problem, ze hodne lidi ani nevyuzije ruzne sluzby, co vidi na uvodni strance ci dalsich strankach, i presto, ze se je jako provozovatel snazis uprednostnit a zviditelnit. Neni to ani o tom, ze by mel clovek delat nejake vylepsene profily ci nejakou customizaci pro uzivatele. Metadata jsou dobra cesta. Osobne se mi prilis neosvedcila cesta tripaneloveho layoutu pri vice datech. Nic poradne nenajdes a hodne veci se zacina postupne ztracet.
Takze tak par zkusenosti, i kdyz nic moc konkretniho jsem asi nerekl. Ale nekdy je cenna informace i cesta "kudy nejit".
podzimní pokles
A nebude to prostě tím, že začala škola?
To spise obracene, v lete byva okurkova sezona, na podzim se to vyrazne zvedne. Letos je navstevnost mensi nez na jare. Procenta ale z pameti neznam, to sleduje Pavlina.
Nebo jde o penalizaci googlu? Zhruba na jaře nám (i rootům) snížil pagerank na polovinu, zřejmě tam chlapci zase něco popletli....nepopletli, spíš tam něco kompletně předělali. Když jsem před tím hodil do googla třeba jméno sví kočky, musel jsem se přes výsledky z abclinuxu.cz proklikat až na druhou, třetí, čtvrtou stránku, až na to co jsem hledal. To samý bylo se slovy shodnými s popisem jedný fotky a stránkama mitsubishi clubu. Plus jsem si všim, že 2 polský kočičí toplisty pro změnu zas poskočili "sakra nahoru", ačkoliv se na ně před tim proklikat skoro nedalo. Řek bych, že teď google funguje tak nějak globálně "detajlnějc podle oboru". Před půl rokem do něj stačilo napsat "krleš" a pokud se to objevilo někde v diskusi na ábíčku, tak ten odkaz vyskočil jako první. Podle mně nějak vysegregovali pageranking. PS: byli by nějaký detajlnější statistiky ábíčka? Takový to "oddělení zrna od plev", (kdo přijde a pobude-odkud + kdo přijde na pár sekund-odkud), OS, prohlížeče, časy návštěvnosti, nějaký procenta a tak... celkem by mě to zajímalo
PS: byli by nějaký detajlnější statistiky ábíčka? Takový to "oddělení zrna od plev", (kdo přijde a pobude-odkud + kdo přijde na pár sekund-odkud), OS, prohlížeče, časy návštěvnosti, nějaký procenta a tak... celkem by mě to zajímalo
To už se ale muselo opravdu něco stát.
Kazda sranda nekdy konci, kazda vec je jen nejakou dobu trendy. Jak Linux tak treba i Jabber uz svuj cas promeskal a svou prilezitost nevyuzil.
S tou navstevnosti se nedivim. Me osobne prijde, ze drive tu bylo vice zajimavejsich clanku, ted ze clanku ctu jen distribucni novinky, a zacal jsem cist hardwarove novinky. Na to ze to je server o linuxu tu tech clanku neni tolik. Napriklad recenze nejakych programu, nejaky navody (napr. jak zprovoznit vdpau, atd.)
Priblizit se vice beznym lidem nez geekum (ale pritom na geeky nezapominat :)
Ta co se tyka novych funkci, ne kazdy ma rad, kdyz se nova funkce zapne automaticky (napr. ten wysiwyg editor)
To se tyce zkraceni titulku zpravicek, to jsem nepochopil, kdyz nadpis konci v pulce slova.... Taky to muze nekoho odradit.
Já ještě hlavně nepochopil jak by se zhruba ty nadpisy vlastně daly vidět celé.
Ale vypadá to krásně.
Data retention v Británii do ruk, Slabina PKI v MD5 umožňuje vy, Visa experimentuje s Google A, OSS diskriminován v tendrech -, Ted Ts'o: Debian by se mohl po(srat, asi). Holt geniální myšlenka.
Já ještě hlavně nepochopil jak by se zhruba ty nadpisy vlastně daly vidět celé.Co třeba tím, že si takové zobrazování zapneš.
Co třeba tím, že si takové zobrazování zapneš.
aaaaa, to je presne to co jsem psal... proc se ty nove funkce zapinaji automaticky?
Nekdo to strcil do bugzilly, toz zareaguju verejne. Delat funkce, ktere jsou defaultne vypnuty, nema smysl. To bychom strasne omezili pocet lidi, kteri je vyuziji. Vetsina lidi by se o novinkach ani nedozvedela. Takze sorry, tento pozadavek posilam do /dev/null.
Já už je raději vypnul, když jsem si tady přečetl, že to jde.
Ale jinak teda bomba funkce, náhodný návštěvník uvidí kusy slov a to má být výchozí chování?
Ale jinak teda bomba funkce, náhodný návštěvník uvidí kusy slov a to má být výchozí chování?Konqueror má tu CSS vlastnost implementovánu špatně a Firefox vůbec, ostatní prohlížeče i "prohlížeče" správně zobrazí výpustek (tři tečky).
napr. jak zprovoznit vdpau
Velice jednoduše. Počkat si až se to dostane do stabilní řady ovladače, až se dostanou ty patche pro ffmpeg z nvidie do mainstreamu a až se oba dostanou do repositáře stabilní řady distribuce. Pak teprve bude nadávání oprávněné.
Zkracování nadpisů zpráviček je snad největší pitomost, co jsem na internetu za posledních pět let viděl.
Víte co dělám? Jezdím s myší po odkazech a koukám se do status baru na URL (ta jsou hezká a obsahují celý nadpis). Ergonomický orgasmus.
Jinak je Ábíčko fajn a jsem tu rád.
No je obhajitelný názor. Osobně bych nadpisy nezatracoval, třeba nadpis "Wine 1.1.12" mi přijde OK (jsem zpraven aniž bych musel číst vlastní zprávičku). Ale úplně nadpisy zrušit mi přijde rozumnější, než je takhle kriplit.
No, ja se zacinam klonit k tomu, aby default bylo nezkracovat. Kdyz jsme titulky zavadeli, bylo na titulce plno zpravicek, ktere mely titulek na dva radky, pricemz na druhe radce bylo jedno slovo. Stranka se na delku natahla a my se ji snazime drzet na uzde. Tak jsme se dohodli na tomto reseni. Ale souhlasim, ze moc stastne neni. Sam jsem si to zmenil na zobrazovani celeho textu a prijde mi to v pohode. Holt ted to muzu porovnat.
Luboš sice chtěl git, ale nepřesvědčil mne. Možná za rok, dva či tři.Není nad přecházení mezi verzovacími systémy, že?
Mno, me asi stve jedina vec a to je neexistence mobilniho layoutu. Na Opere Mini je abclinuxu opravdovy zazitek.
Co se tyka snizeni prijmu, mozna je cas uvazovat o necem, jako jsou VIP accounty. VIP uzivatelum by se nezobrazovala reklama, mohli by mit nejake dalsi vyhody, ktere neni mozne udelat pro vsechny. Lidi by si meli zvyknout na to, ze za dobre sluzby se na internetu plati.
Co se tyka snizeni prijmu, mozna je cas uvazovat o necem, jako jsou VIP accounty. VIP uzivatelum by se nezobrazovala reklama, mohli by mit nejake dalsi vyhody, ktere neni mozne udelat pro vsechny. Lidi by si meli zvyknout na to, ze za dobre sluzby se na internetu plati.Silně pochybuji, že by to k něčemu vedlo -- pár lidí by určitě zaplatilo, ale asi by to těžko stálo za to...
Dokazu si treba predstavit exkluzivni clanky, ktere dostanou socialne slabsi treba az za tyden.No já určitě nebudu ten kdo takový článek napíše... Respektive nebudu ten kdo by po tom, co by se něco takového s mým článkem stalo napsal pro Ábíčko další...
Tak treba za 1000,- nebo 2000,- Kc honorare by se nasel i profesionalni autor, ktery by rad takovy clanek napsal... Nejaky dospely.
Nejaky dospely.Důchodce promluvil?
Ten co pise za penize? Proc by mel byt zamestnany u nejakych novin? Do NY Times pisou novinari na volne noze a svete div se, za slusne penize a nevadi jim, ze jejich clanky na netu nejsou volne dostupne. Ne, nejsem duchodce. Jen jsem realista, co vi, ze nic neni zadarmo. A nic netrva pet minut.
Ten co pise za penize?V tom případě asi každý, komu někdy vyšel alespoň jeden článek na ABCLinuxu, protože články na ABCLinuxu jsou honorovány.
Do NY Times pisou novinari na volne noze a svete div se, za slusne penize a nevadi jim, ze jejich clanky na netu nejsou volne dostupne.A já snad něco takového tvrdím? Tvrdím, že to vadí novinářům píšící pro NY Times? Já tvrdím, že mi samotnému by to vadilo.
Ctenarum by zase nevadilo si precist kvalitni clanky. Co je asi dulezitejsi?
Toto v Cechach fungovat nebude. Na to jsou zde veskere portaly moc male a to chce vyssi rozpocet, ktery tu moc nikdo neudela.
Chapu i to, ze to par lidi neprijme a urcita cast zejmena neplaticich a kricicich uzivatelu se "odhodi".
I kdyby lide platili, tak se obavam, ze ty vydelky za VIP obsah budou muset jit minimalne na 250kKc rocne. A to se v ceske linuxove vesnici neudela.
Nejblize k tomu mel linuxexpress, ale to se podle me take moc neujalo.
Problem je, ze cesky odbornik bude radeji delat za litr a vice na den cisteho nez odborny clanek za par korun, ktery mu zabere par dni.
A sponovat ceny za clanek asi nebude moc resenim. Nevidim v tom navratnost. Redakcni cinnost za vetsi penize je spise o tom, ze se bude dotovat z neceho jineho.
Neco resi blogy, ale take nejsou svetoborne. Celkove je cena za praci moc velka v porovnani s tim, co vydelas.
Hodne portalu slo cestou prekladu, ale v tom taky moc nevidim budoucnost.
Ono je o cem psat, ale je to drahe. I kdyz s hospodarskou krizi se mozna dockame "prijemneho" zlevneni.
Mno, me asi stve jedina vec a to je neexistence mobilniho layoutu. Na Opere Mini je abclinuxu opravdovy zazitek.
Tak proto byvas v komentarich tak nastvany az nepratelsky?
Co se tyka snizeni prijmu, mozna je cas uvazovat o necem, jako jsou VIP accounty. VIP uzivatelum by se nezobrazovala reklama, mohli by mit nejake dalsi vyhody, ktere neni mozne udelat pro vsechny. Lidi by si meli zvyknout na to, ze za dobre sluzby se na internetu plati.
Delal jsem si kdysi propocet, jake je realne 'tvrde' jadro abicka a kolik procent by melo zajem o takovou sluzbu a vyslo mi, ze by se ta prace vubec nevyplatila. Muj odhad jsou desitky predplatitelu, maximalne stovka.
Tak proto byvas v komentarich tak nastvany az nepratelsky?
Tak tohle je klasicka odpoved flamera. Odpoved otazkou. Ja jen rekl, ze mi to vadi. Tecka.
Delal jsem si kdysi propocet, jake je realne 'tvrde' jadro abicka a kolik procent by melo zajem o takovou sluzbu a vyslo mi, ze by se ta prace vubec nevyplatila. Muj odhad jsou desitky predplatitelu, maximalne stovka.
Vcera mi nekdo chytry rekl, ze slova jako myslim nebo odhaduji do businessu nepatri. Mel pravdu. Propocet, lol... Kdybych takovy pristup mel pri zavadeni Jabbim VIP, tak je Jabbim tam kde tenkrat byl. Ve srackach.
Vcera mi nekdo chytry rekl, ze slova jako myslim nebo odhaduji do businessu nepatri. Mel pravdu. Propocet, lol... Kdybych takovy pristup mel pri zavadeni Jabbim VIP, tak je Jabbim tam kde tenkrat byl. Ve srackach.Když je špatně „myslím“ nebo „odhaduji“, špatně je i „propočet“, jaký je tedy ten správný byznys přístup?
V tomto pripade je spravny business pristup to zavest, protoze mira rizika se zavedenim takove veci je minimalni. Take je klidne mozne, ze dojdes k tomu, ze treba te zavedeni takoveho business planu muze poskodit, protoze te za to komunita odsoudi (coz se treba stalo Jabbimu). Pak je treba vymyslet jiny business plan, treba proc neni vetsi zajem inzerentu o reklamu. Kazdopadne by me docela zajimalo, jak delal LL ten propocet. My jsme ho tenkrat udelali take, spocetli jsme 1% uzivatelu jako cil. A paradoxne nam to na zavedeni stacilo. Dnes jsme na 3.75%.
Ja jsem odhadoval, ze vice nez 5% z pravidelnych aktivnich navstevniku si takovou sluzbu nezaplati. Pri mesicni platbe kolem 50 kc (holt bylo to pred lety) by nam to pokrylo max jeden mesic honoraru.
No, tech 50,- Kc mesicne je docela ok, to je 600,- Kc za rok. Ja nevim, z jake zakladny je to 5%, ale nestacilo by to na nejaky exkluzivni obsah? Nebo neexistuji opravdu nejake atraktivni funkce, o ktere by uzivatele stali? Ta castka je dalsi vec, vetsina tech uzivatelu jsou studenti atd, neni to premrsteny? Tam je totiz uvaha, jestli by se pri nizsi castce nevybralo vic nez pri vetsi. Zase na druhou stranu, se zauctovanim tech plateb je taky prace, rezie uctu, atd atd. A navic, ta komunita je nestandardni, mohla by to velice tezce nest.
Leoši, ten pokles GTPR může souviset s prodejem odkazů - Bělení zubů opravdu moc s Linuxem nesouvisí a Google to údajně nemá rád. Z WebmatersTools lze stránku prodávající odkazy jednoduše nabonzovat a logickým trestem se jeví snížení GTPR, protože se 4kou moc odkazů neprodáš, resp. ne za moc peněz. Skutečný PR by ale měl zůstat a ve výsledcích vyhledávání se nic nemění.
Jsou to samozřejmě jen teorie, ale bonzování prodeje linků přes WT je realita. My jsme odkazy také prodávali, ale nechali jsme toho, tak uvidíme, jestli se GTPR vrátí.
My jsme zase podezrivali tu Stickfish listu nahore. Vy mate podobnou a tez jste meli pokles. Jinak to slovo 'placene' ber spise s rezervou, o to hure se jich budeme zbavovat.
Kazdopadne google sice pouzivam, ale nesnasim. Uz jednou se k nam zachoval hnusne, od te doby jsem na nej alergicky.
Ja ten pagerank moc nechapu, Jabbim.cz ma ted sestku. Idnes sedmicku...
Tiskni
Sdílej: