Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »presne tak, proste zadne vylomeniny a "keep it simple".
Navic neni zadny duvod neudelat to kombinaci JS (Ajax pro prohlizece, ktere to zvladaji) a klasickym proklikem s reloadem ( pro uzivatele bez JS). Byt je jasne, ze lynxari asi hlasovat moc nebudou :).
Moznost hlasovani se mi libi, ale premyslim nad praktickym prinosem. Samotna informace v hlavicce prispevku je k prdu, to nebude nikdo detailne zkoumat. Vidim dve reseni (lze zkombinovat):
a) Bud bych na zacatku stranku vedle "Prvni neprecteny prispevek" pridal "Preji na nejoblibenejsi" / "Prejdi na nejneoblibenejsi" nebo bych po vzoru novinek proste na zacatku jednim radkem vylistoval par nejlepsich a nejhorsich prispevku s linkem do stromu diskuze (trochu po vzoru novinky.cz).
b) Druha moznost je hlavicky prispevku s + podbarvit treba mirne do zelena, s - mirne do cervena, aby pri listovani stromem diskuzi bylo hned videt, kdo ma pindy a kdo prinosne poznamky.
a) Bud bych na zacatku stranku vedle "Prvni neprecteny prispevek" pridal "Preji na nejoblibenejsi" / "Prejdi na nejneoblibenejsi" nebo bych po vzoru novinek proste na zacatku jednim radkem vylistoval par nejlepsich a nejhorsich prispevku s linkem do stromu diskuze (trochu po vzoru novinky.cz).Já bych nedělal žádné "přejdi na nejoblíbenější", protože komentář vytrženej z kontextu diskuse ti stejně nic neřekne, vylistovávání říspěvků už vůbec ne...
b) Druha moznost je hlavicky prispevku s + podbarvit treba mirne do zelena, s - mirne do cervena, aby pri listovani stromem diskuzi bylo hned videt, kdo ma pindy a kdo prinosne poznamky....a růžovou, fialovou, modrou... Další volovina, už jen pro to, že né každý má default CSS styl a taková záležitost by mu nabourala celou jeho estetickou koncepci.
Vo co go?
Tak nějak bych to viděl taky. A seznam posledních 10/7/5 (ne)souhlasících, s informací zda hlasovali pro či proti.
No a čo takto ísť o krok ďalej a zaviesť hodnotenie komentárov nielen z pohľadu súhlasím/nesúhlasím? Na slashdote majú napríklad hodnotenie v takom štýle, že na konci z toho výjde, že "tento komentár je insightful"... alebo "funny"... alebo "interesting"... alebo "offtopic", "troll", "flamebait". Neviem ako to majú vo vnútri pokáblované, ja len tak - pre inšpiráciu. :)
Obávám se, že komentářů „+1“ neubude nijak výrazně, protože podle mne je jen menšina z nich motivována snahou pouze podpořit původní komentář.Přesně tak. Nejde o to podpořit, ale ukázat, že jsem to právě JÁ, kdo (ne)podporuje, i když mě jinak nenapadá nic, co k tomu říct
Me pripada, ze lide co nepodporuji, by meli vzdy byt schopni rict proc. Naopak ti co podporuji casto nemaji co rict, aniz by opakovali puvodni argument.
Mozna by opravdu bylo dobre zkusit to implementovat jako seznam tech, co podporuji (proste kliknu, a moje username se prida do seznamu - mozna by me to primelo se i konecne zaregistrovat). Naopak, nedelal bych seznam tech, co nepodporuji - pokud nepodporuji, at vysvetli proc, od toho maji komentar.
Mozna by spis nez "nepodporuji" melo byt "je to dle meho nazoru offtopic/spam" spis nez "nesouhasim". A taky by to mohl byt seznam.
To je hodně dobrá připomínka. Nicméně stejně bych tuto snahu nevzdával, pokud komunita pomůže a bude kárat autory +1 příspěvků, lidé si na to zvyknou a začnou to používat. Pochopitelně ale ovládání musí být pohodlné.
AJAX sice omezuje uživatele lynxu, na druhou stranu výrazně zpříjemní používání této funkceMuzes mit regulerni odkaz a na nej navazanou funkcni na onclick. Kdyz se klikne s JS zapnutym, funkce poresi AJAX a vrati false, kdyz bude JS vypnuty, odkaz se zavola primo. V kodu pak budes kontrolovat pritomnost hlavicky
X-Requested-With
(pokud nepouzivas JS framework, ktery to dela sam, nastavis ji pred odeslanim XHRu) a kdyz pujde o AJAX volani, vratis co bude potreba, kdyz ne, presmerujes regulerne zpet na diskusi.... To je tak zhruba co me napadlo.
AJAX sice omezuje uživatele lynxu
<!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd" > <html lang="cs"> <head> <meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=UTF-8"> <title>Souhlas s nazorem</title> <link rel="stylesheet" type="text/css" href="/styles-dark.css"> <!--[if IE]>
<link href="/msie.css" type="text/css" rel="stylesheet">
<![endif]-->
<!--[if IE 7]>
<link href="/msie7.css" type="text/css" rel="stylesheet">
<![endif]-->
<!--[if lt IE 7]>
<link href="/msie6.css" type="text/css" rel="stylesheet">
<![endif]--> <!--[if lynx]-->
…
a nebo:
GET / HTTP/1.1 Host: www.abclinuxu.cz User-Agent: Links (2.1pre37; Linux 2.6.27-11-generic i686; 182x23)
A ještě jsem se zapomněl zeptat: Je někde list povolených atributů? Jde mi hlavně o hodnoty atributu class.
Byl by odkaz na nějakou dokumentaci, že Lynx podporuje tuhle Microsoftí fíčuru?
Já ani pomalu nevím co to je. (Teda že je to komentář vím) Jen mě to tam zaujalo a když není problém vyhovět takovým prohlížečům, tak by byla škoda kdyby zrovna lynxu/linksu to problém byl.
Rozlišovat prohlížeče na serveru podle User-Agent není moc rozumné, musíte pak zakázat kešování stránek. Navíc by se stejně musela doprogramovat podpora pro prohlížeče bez JavaScriptu, a pak je zbytečné takhle upravené stránky posílat podle User-Agent jenom nějakému prohlížeči, když je možné to poslat všem a v těch se zapnutým JS to přebít JavaScriptem.
Jasně. Jen aby to nedopadlo tak jako u některých stránek se kterými jsem měl v linksu tu čest. 100x potvrdit nějakou chybu v JS a pak rozsypaná stránka. Co se pamatuju ještě z Gentoo, tak ABC vždycky fungovalo v linksu na jedničku. I když teď si uvědomuju…neexistuje náhodou verze abíčka pro mobiliy a jiná embeded zařízení?
Neudržovaná verze je na adresa pda.abclinuxu.cz (bez linku, ať to nesosají boti). Pro aktivní uživatele s minimalistickými designerskými / programátorskými schopnosti by nybel problém ji výrazně vylepšit. Klidně bych i radil. Ale nikdo zatím zájem neměl.
Já ani pomalu nevím co to je.To mne taky napadlo. Tedy – je to rozšíření, kterému rozumí jenom Internet Explorer od verze myslím 5.5. Pro ostatní prohlížeče je to obyčejný komentář.
Jen aby to nedopadlo tak jako u některých stránek se kterými jsem měl v linksu tu čest. 100x potvrdit nějakou chybu v JS a pak rozsypaná stránka.JavaScript jde samozřejmě napsat tak, aby žádné chyby nevyhazoval. Jde jenom o to jak moc se který prohlížeč drží standardů, jak moc jsou ty standardy jasné, a jak moc případné odchylky testujete.
Tak zrovna tyhle tlacitka nesnasim. Neni nic horsiho, nez kdyz jsem pred prectenim diskuze nucen precist nekolik tlacitek a pokazde premyslet, ktere je to spravne.
Napada me, ze by to ale mohlo fungovat naopak. Jako vychozi by bylo zobrazeni vsech komentaru jako je to dnes + nad diskuzi by byla sada stalcitek (skryt nekvalitni, skryt kvalitni atd...), pomoci kterych by se dala diskuze filtrovat. Uzivatele, kteri si chteji diskuzi precist celou a udelat si vlastni nazor na prispevky nebudou buzerovani a ti, co chtej cist to, o cem i ostatni mysli, ze je kvalitni mohou tez.
Leoši, přece nechcete kazit / transformovat takovou krásnou abíčkářskou tradici Ještě omezte diskusi u zpráviček o Wine a bude to tu suché
Já tuhle tradici šířím i na jiná fóra a celkem se to daří
Ábíčko je prostě napřed, takže až se jinde bude psát textové +1 a -1, u nás už to bude institucionalizované do nějakého pěkného AJAXového tlačítka.
Stačí, když se bude zobrazovat jen počet souhlasících a nesouhlasících. Prvních třeba pět uživatelů bych dal do atributu „title“ → zobrazí se po najetí myší. A zbytek by byl na samostatné stránce (případně by se mohl dotáhnout AJAXem do nějakého okýnka v rámci téže stránky).
Při psaní komentáře by bylo dobré přidat volbu, zda s tím, na koho reaguji, souhlasím nebo ne – ono je to sice zřejmé z textu toho komentáře, ale když půjde ještě zaškrtnout, zda souhlasím nebo ne, budou z toho objektivnější statistiky* – budou se počítat nejen ti, kteří jenom kliknuli na + nebo -.
*) daly by se např. někde zobrazovat příspěvky, se kterými souhlasí či nesouhlasí nejvíce lidí, nebo počítat něco jako karmu uživatelů (s kým ostatní často souhlasí).
Dovolil jsem si ve firebugu udelat ukazku zmen, jak by to mohlo fungovat.
Samozrejme tato ukazka je od ruky, chtelo by to, aby ji propracoval nekdo, kdo umi CSS a ma graficky cit. Mozna by stalo za to pridat i dalsi funkce z hlavicky, napriklad odkaz na dalsi neprecteny komentar. Anebo pridat aspon odkaz na navrat na zacatek komentare. U jednoradkovych komentaru to prinos nema, ale u delsich by tato zmena mohla zprijemnit ovladani diskusi.
Místo tlačítek +1/-1 bych radši viděl odkazy (tlačítka jsou moc výrazná). Ovládacích prvků bych raději ubíral, už takhle je to trochu přeplácané → seznam (posledních) hlasujících by se mohl přesunout do nástrojového tipu (zobrazit po najetí myší). Rámeček mi taky přijde navíc.
Predpokladam, že by to mohlo jít lépe nastylovat. Z hlediska usability se bojím, zda by to nebylo matoucí, když by to byl jen link. Na druhou stranu tooltip může pomoci vysvětlit účel odkazu.
Z hlediska usability se bojím, zda by to nebylo matoucí, když by to byl jen link.imho to by nebyl problém. Přidávám se k názoru, že tlačítka jsou moc výrazná...
I kdyz to by zas ke kazdemu prispevku byly dve graficky odlisena pole s "administrativou" k prispevku misto jednoho - mozna by to diskusi zneprehlednilo.No právě – takhle to je jednoduše ovládání nahoře, text dole. Nic se s ničím neplete, a jak jsem napsal v předchozím postu, komentáře nebývají tak dlouhé, aby se kvůli tomu musela posouvat stránka.
<div class="ds_hlavicka" id="42" style="border-left: 1px solid black;"> dnes 06:55 <a href="/lide/literakl">Leoš Literák</a> | skóre: 73 | blog: <a href="/blog/leos">LL</a> | Praha <br/> Re: Souhlas s nazorem | <a title="S názorem souhlasí dalších 5 čtenářů a nesouhlasí 3." href="">+5/-3</a> <div class="ds_attachments"><span>Příloha:</span> <ul> <li> <a href="/data/prilohy/9/4/133249-souhlas-59293.png">souhlas.png</a> (25411 bytů)</li> </ul> </div> </div> <div class="ds_text_user1" id="comment42"> <div class="ds_text" style="border-left: 1px solid black;"> <p>Dovolil jsem si ve firebugu udelat ukazku zmen, jak by to mohlo fungovat.</p> <ul> <li>Tlacitka jsem umistil pod komentar</li> <li>Navic jsem tam pridal i odkaz Odpovedet. Prijde mi nepohodlne, ze v soucasnosti ctenar precte komentar a ted musi scrollovat zpatky na jeho zacatek, aby mohl reagovat.</li> <li>Za tlacitky se ukazuje soucasny vysledek vcetne poslednich hlasujicich v obou kategoriich</li> <li>Na konci je textovy odkaz na vypis vsech hlasujicich</li> </ul> <p>Samozrejme tato ukazka je od ruky, chtelo by to, aby ji propracoval nekdo, kdo umi CSS a ma graficky cit. Mozna by stalo za to pridat i dalsi funkce z hlavicky, napriklad odkaz na dalsi neprecteny komentar. Anebo pridat aspon odkaz na navrat na zacatek komentare. U jednoradkovych komentaru to prinos nema, ale u delsich by tato zmena mohla zprijemnit ovladani diskusi.</p> </div> <div class="signature" style="border-top: 1px dotted silver; padding: 2px 0pt;">Einstein: vize bez implementace je halucinace.</div> <div id="comment42_controls" style="border-top: 1px solid silver; border-left: 1px solid black; border-bottom: 1px solid black; padding: 5px;"> <a style="" href="#43" title="Skočit na další nepřečtený komentář">Další</a> <a href="…" style="border: 1px solid gray; padding: 2px 4px; background: #EEE;">Odpovědět</a> <a href="…" style="border: 1px solid gray; padding: 2px 4px; background: #EEE;">+1</a> <a href="…" style="border: 1px solid gray; padding: 2px 4px; background: #EEE;">-1</a> <a href="…" title="Žádost o přesun diskuse, stížnost na komentář" style="border: 1px solid gray; padding: 2px 4px; background: #EEE; margin-left: 10px;">Admin</a> <a href="…" title="Přidá autora na seznam blokovaných uživatelů" style="border: 1px solid gray; padding: 2px 4px; background: #EEE; margin-left: 10px;">Blokovat</a> <a onclick="…" id="…" title="Schová nebo rozbalí celé vlákno" class="ds_control_sbalit3" style="border: 1px solid gray; padding: 2px 4px; background: #EEE; margin-left: 5px;">Sbalit</a> <a href="#42" title="Přímá adresa na tento komentář" style="margin-left: 10px;">Link</a> </div> <div class="ds_odsazeni">…</div> </div>
Akorat tam uplne chybi pocet hlasujicich pro ci proti nazoru a nejspise i seznam. Jinak je to dobre, jde to smerem, o kterym par let uvazuji, ale nenasel jsem jeste odvahu to vyzkouset. Uvidime, zda to schvali Robert. Diky
Hezké. Když jsme u těch změn, ještě jsem plánoval rozšířit funkčnost ohledně navigace. Zatím máme jen odkaz Další nepřečtený komentář, jenže někdy by so hodil i odkaz Předchozí nepřečtený komentář. Například poté, co odpovím na dotaz a někdo další mezitím přidá komentář, který se zobrazí výše než můj. Užitečné by bylo sledovat i komentáře tazatele dotazu či autora blogu. A také moje vlastní komentáře. Ale kam je všecky dát? To by asi muselo být nějaké JS rozbalovací menu, pokud by komentář spadal do více kategorií (nepřečtený, tazatele).
1. nepřečtený komentář: odkaz „další“ na 2. nepřečtený komentář 2. nepřečtený komentář: odkaz „další“ na 4. nepřečtený komentář 3. nepřečtený komentář = právě vložený můj komentář: odkaz „první nepřečtený komentář“ na 1. nepřečtený komentář 4. nepřečtený komentář: odkaz „další“ na 5. nepřečtený komentář 5. nepřečtený komentář: bez odkazu „další“Respektive pokud bude můj komentář zároveň 1. nepřečtený, pak normálně jen odkazy „další“:
1. nepřečtený komentář = právě vložený můj komentář: odkaz „další“ na 2. nepřečtený komentář 2. nepřečtený komentář: odkaz „další“ na 3. nepřečtený komentář 3. nepřečtený komentář: bez odkazu „další“
Pěkné, líbí se mi to rozdělení nahoře/dole. Akorát těch rámečků by tam nemuselo být tolik.
(function() { var updateRating = function(event) { event.stop(); var link = event.findElement('a'); new Ajax.Request(link.readAttribute('href'), { method: 'get', onSuccess: function(transport) { var json = transport.responseText.evalJSON(); // smazani odkazu na hodnoceni link.up('.ds-controls').select('a.ds-rating').invoke('remove'); // prepsani vysledku link.up('.ds-hlavicka').down('a.ds-rateresult').update(json.result); } }) } $$('.ds-controls a.ds-rating').each(function(link) { link.observe('click', updateRating); }) })()a dodělat serverou část a je hotovo (Musely by se ještě doplnit atributy class ds-rating a ds-result).
A cože to přesně dělá? U prototype uvažuju o odstranění, zatím jej nic nepoužívá, tuším napovídání v diskusích jsem vypnul. A co když je zodpovědný za ty problémy s netmonitorem?
V tomhle se absolutně nevyznám, netuším co to je, odpuzuje mě to abych to vůbec zkoumal, a být to pod každým příspěvkem, tak teda nevim Zrovna tohle si myslím, že pěkně udělali teď nově na Facebooku. (Malý nenápadný odkaz „like“ a zobrazuje se něco jako „X and Y likes this“, případně, je-li jich víc, tak „n people like this“ což po kliknutí ukáže jejich seznam.)
Tiskni
Sdílej: