Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
"Napište do diskuse další příklady, které vás vytočily."
tenhle zápisek
Myslím, že zde ani tak nejde o to nadávání na českou malost, ale spíš o vyjádření naprosté nespokojenosti s podobnýmni případy. A pokud se Vám ani toto nezdá, zkuste si představit, že jste ten, kdo nuceně stojí opodál, zatímco mu nějaká "chytrá hlava" ubodává kamaráda a on se na to musí dívat.
zkuste si představit, že jste ten, kdo nuceně stojí opodál, zatímco mu nějaká "chytrá hlava" ubodává kamaráda a on se na to musí dívat
Jak s tím, že někde stojím a nepomáhám mu souvisí stav policie a soudů v ČR? Něco mi uniká?
Asi takto - být tím člověkem, zdálo by se Vám výše zmiňované vyjádření kompetentních osob adekvátní?
Spíše ve mně vyvřelo více případů, které odporují zdravému rozumu. Já třeba instiktivně cítím, že záměrný a úmyslný útok smrtící zbraní smrtícím způsobem je vražda nebo pokus o vraždu. Proto mě vytáčí, když soudy a státní zástupci z toho dělají ublížení na zdraví s případným následkem smrti. Nepřijde mi to správné.
záměrný a úmyslný útok smrtící zbraní smrtícím způsobem je vražda nebo pokus o vraždu
To samozřejmě je, otázkou zůstává, zda byl útok úmyslný (ten úmysl se musí vztahovat i k tomu "smrtícímu způsobu") a zda ten způsob byl opravdu smrtící (u tr. činů ve stadiu pokusu). Soudci v takovém případě zpravidla vycházejí z posudků soudních znalců, kteří by měli objasnit jakým způsobem a jakou intenzitou byl útok vedený - z toho se pak usuzuje, jaký byl úmysl pachatele. Pokud někdo chytne druhého při vzájemné potyčce "trošku víc" pod krkem, a ten druhý se složí, protože měl slabé srdce, těžko se to dá považovat za vraždu. Dost možná se excesy v právní kvalifikaci dějí. Ale můžu zaútočit na někoho jiného i sekerou - bez úmyslu ho zabít. Opravdu můžu. Otázka pak IMHO nezní, zdali v takovém případě soudit za vraždu; otázka zní, zda jsou dostatečné trestní sazby pro tyto typy trestných činů (a obecně všech trestných činů proti životu a zdraví), případně zda soudy při ukládání trestu dostatečně zohledňují přitěžující okolnost spočívající v tom, že byl čin spáchán se zbraní.
Jenže bodnutí nožem do těla je podle mě jasný úmysl zabít. Nedovedu si představit, jak by to mohlo být něco jiného (vynechme nutnou obranu).
Kupříkladu rána vedená proti otylému člověku a končící někde 3 cm pod kůží (ještě v podkožním tuku) doprovozená slovy "kliď se odtud, *****, nebo se fakt neznám" a rána končící 3 cm vedle srdce doprovozená zlomeninou příslušného žebra (případně i se zalomením čepele v ráně) plus doprovozená slovy "ty už tady dlouho nebudeš, ******" - to budou dvě situace, které zřejmě povedou soud k poněkud rozdílným úvahám. Mezi těmito situacemi určitě bude mnoho mezistupňů, proto se taky mimo jiné dělají ty znalecké posudky. Ale samozřejmě se na to můžete dál dívat takhle zjednodušeně.
Napište do diskuse další příklady, které vás vytočily.Spíše mohu napsat opačný - špalek shozený na auto projíždějící po dálnici byl kvalifikován jako vražda + trojnásobný pokus o vraždu (v autě jeli celkem 4 lidé, špalek zabil spolujezdkyni) a viník dostal doživotí. Jenže ... tohle nebylo v Česku (u nás by byl viník osvobozen pro duševní poruchu, v lepším případě by dostal 6 let za ublížení na zdraví s následkem smrti).
V Česku by spíše dostal čtyři roky, ale protože to byl, tuším, nezletilý, tak polovinu, po třetině by požádal o podmíněné propuštění a na Vánoce by byl doma.
Jojo. A stejné bezpráví cítí pozůstalí, když jejich blízcí měli před sebou třeba padesát let života, zatímco jejich vrah je za pár let na svobodě. Nicméně oko za oko, to je minulost. Ale ten nepoměr ve prospěch zloděje života je strašně frustrující.
Nicméně oko za oko, to je minulost.Ještě že tak! "Oko za oko a svět bude slepý."
"Oko za oko a svět bude slepý."Pokud se omezíme na jednotlivce, oslepí se v každém sporu nejhůře dva navzájem. Žádná řetězová reakce se nekoná.
Potíž je v tom, že každý člověk má jiné představy o spravedlnosti (někdy i velmi zásadně odlišné).To ano. Ale to je v každé lidské činnosti, stačí se podívat třeba do softwaru. Přesto lze pracovat dobře nebo špatně, resp. něco mezi tím. Jedna věc je subjektivní posouzení "spravedlnosti", druhá věc například to, zda soudce neignoruje důkazy (ať už proti obžalovanému nebo v jeho prospěch) nebo zda naopak nedělá nějaké úsudky bez důkazů.
Já osobně mám z neúplatných, poctivých lidí s jasnou představou o morálce docela strach - to je IMHO tentýž materiál, ze kterého se dělají náboženští fanatici a zabijáci z přesvědčení.Stoprocentně neúplatní a poctiví lidé neexistují. Ale je rozdíl, když někdo přistuje k práci zodpovědně, nebo jestli ji dělá proto, aby mohl zneužívat svou moc, ať už jakkoliv.
Tento případ ukazuje, jak moc je spravedlnost podle českého státu vzdálená lidem. Kolikrát jste už viděli nesmyslně nízké rozsudky? Nebo označení trestného činu výrazně jemnější kvalifikaci.Jelikož nejde o projev „extremismu“, ale projev opilého blba, není se čemu divit. Takové počínání orgánů činných v trestním řízení není ojedinělé. Ukázkovým příkladem byly třeba opakované výtržnosti ve Světlé nad Sázavou (Na vlastní oči, TV Nova, 3. 1. 2007), které byly postihovány rovněž velmi mírně.
Pamatuji si, jak nějaký hajzlík terorizoval sousedy, policie to začala řešit, až je postřílel.
Myslim, ze programatorum i matematikum by melo byt jasne a blizke, ze urceni, zda dany cin spada do konkretni kategorie trestnych cinu, vychazi ze zakonne definice dane kategorie, a nikoliv nejakeho intuitivniho pohledu, ci dokonce podle vyse trestni sazby za danou kategorii.
Zakonna definice vrazdy je 'umyslne usmrceni druhe osoby'. Tedy je treba, aby byl pritomen umysl usmrtit druhou osobu. Pokud neni, muze se jednat tak leda o tezke ublizeni na zdravi. Pokud se ti zda, ze za tezke ublizeni na zdravi jsou nizke tresty, tak to je problem spis zakonodarcu (zakon dava 1-5 let) nez soudcu.
Když nekdo do někoho úmyslně bodne nožem do krku či těla, pak je to pokus o vraždu. A snažit se zjišťovat, zda ho opravdu chtěl zabít, to mi přijde na hlavu. Proč by do něj jinak bodal? Ale jsme v Česku, tady všechno všem projde, nikdo za nic nemůže, on to tak chudák nemyslel, určitě nebyl při smyslech nebo měl nějakou duševní nemoc, slabou inteligenci, co jsme si to jsme si, přece mu chudákovi nezkazíme život, zaslouží si druhou, třetí, stou šanci.
Spis se vyskytuje rada nedovtipnych bytosti, kteri si neuvedomuji, ze zpusobeni ohrozeni zivota je neco jineho nez umysl zpusobit ohrozeni zivota.
Když někdo zaútočí smrtící zbraní smrtícím způsobem, je podle mého názoru jedno, jestli si uvědomoval, co může způsobit. Resp. pokud je na to dostatečně vyzrálý. Tříleté dítě to ještě nechápe, ale v průběhu základní školy už to chápe, od 10. roku každý. Přesnější hranici ať určí psychologové. Pokud je tedy útočník nad touto mentální hranicí, je schopen chápat následky takového činu a není důvod více zkoumat, zda například podříznutím krku chtěl zavraždit nebo jen chtěl vidět krev a vůbec toho chudáčka nenapadlo, že ten člověk může umřít.
Když někdo zaútočí smrtící zbraní smrtícím způsobem, je podle mého názoru jedno, jestli si uvědomoval, co může způsobit. Resp. pokud je na to dostatečně vyzrálý.
Podle tebe. Ale naše zákony zohledňují úmysl. Když mi někdo skočí přímo pod kola auta nebo nechám příliš nízko ležet lahvičku s léky kterou pak dítě sní, tak se to kvalifikuje jinak než když vezmu sekyru a zavraždím rodiče s představou, že po nich něco zdědím - i když výsledek je naprosto stejný. Mezi těmahle věcma rozdíl vidíš? Tak bys ho mohl vidět i mezi tím, jestli někdo jde úmyslně někoho zavraždit nebo je třeba opilý, pohádá se a pak druhého zabije v afektu. Ano, rozdíl tam je menší než v předchozím případě, ale je tam. Co je na tom divného? Pokud si stěžuješ na tenhle případ, chtěj stejně tvrdý trest i pro dělníka, co špatně zajistí traverzu.
??? Jakože zabití někoho v afektu a v opilosti není pokus o vraždu, zatímco kdyby to dotyčný zkoušel při plném vědomí tak už jo? Tzn. když dva lidi provedou tu stejnou věc (přijdou k maníkovi, začnou do něj bodat), tak pokud byl jeden z nich zdrogovanej, měl by dostat třeba jen podmínku? :-o
Co se týká druhého odstavce komentáře, je v tomto náš právní systém zhovadilost. Už jsem to tady psal.
Tak teda ještě jednou, když jsi to nepochopil... Zhovadilost je že náš právní řád někoho omlouvá tím, že byl ožralý, zfetovaný nebo "jako nepříčetný" když do někoho bodal nožem...
Zhovadilost je že náš právní řád někoho omlouvá tím, že byl ožralý, zfetovaný nebo "jako nepříčetný" když do někoho bodal nožem...Náš právní řád nikoho neomlouvá (§ 12): Kdo pro duševní poruchu v době spáchání činu nemohl rozpoznat jeho nebezpečnost pro společnost nebo ovládat své jednání, není za tento čin trestně odpovědný. Nepříčetnost od "jako nepříčetnosti" musí rozpoznat soudní znalec. A dále platí ještě (§ 32, odst. 1): Jestliže pachatel spáchal trestný čin ve stavu zmenšené příčetnosti, který si, a to ani z nedbalosti nepřivodil vlivem návykové látky, přihlédne soud k této okolnosti při stanovení druhu trestu a jeho výměry. Čili pokud byl někdo ožralý nebo zfetovaný, nemá žádný nárok na jakékoli snížení trestu.
Nepříčetnost nechápu. Fakt mě děsí, že po světě mohou volně chodit vrazi, kteří se podle soudu nejsou schopni ovládat a sem tam někoho zabijí. Takový chudáček nemocná patří do konce života do léčebny. Anebo si tu nepříčetnost rozmyslí a raději přijme trest. Soudci pak mohou přihlížet k polehčujícím okolnostem, ale měli by čin pojmenovat pravým jménem.
> Proč by do něj jinak bodal?
Co ja vim, moznosti je spousta. Treba se mu chtel za neco pomstit a chtel ho vazne zranit.
Kazdopadne zakon je v tehle oblasti vcelku jasny:
doslo k zabiti a byl umysl zabit -> vrazda
nedoslo k zabiti a byl umysl zabit -> pokus o vrazdu
doslo k zabiti a nebyl umysl zabit -> ublizeni na zdravi s nasledkem smrti
nedoslo k zabiti a nebyl umysl zabit -> maximalne tezke ublizeni na zdravi
Pokud policiste a soudci jednaji podle zakona, tezko je za to kritizovat.
Osobne si myslim, ze za tezke ublizeni na zdravi by mohla byt podobna trestni sazba jako za pokus o vrazdu. Ale to prece neni duvod abych tvrdil, ze tezke ublizeni na zdravi je pokus o vrazdu.
Kazdopadne zakon je v tehle oblasti vcelku jasnyOno to často tak jasné není. Existuje totiž přímý a nepřímý úmysl. Přímý úmysl (úmysl zabít) je jasný, nepřímý (například úmysl useknout hlavu) tak jasný není - ten totiž vyžaduje, aby byl pachatel srozuměn s tím, co jeho skutek způsobí. Pak se musí posuzovat, do jaké míry byl pachatel skutečně srozuměn s následky činu. U toho useknutí hlavy (nebo výstřelu na hlavu, bodnutí do hrudi, sražení autem...) je to víceméně jasné, ale třeba při smrtícím úderu holou rukou je to mnohem horší. Například při mírné hospodské rvačce, která by normálně dopadla vcelku bez následků (maximálně nějaké to šití nebo jiné lehčí zranění) někdo úmyslně použije úder, kterým protivníka okamžitě usmrtí. Není pak lehké dokázat, že to byla vražda, že věděl o smrtícím efektu takového úderu (pokud bychom to nedokazovali, pak by sebemenší pošťuchování bylo automaticky pokusem o vraždu).
Když nekdo do někoho úmyslně bodne nožem do krku či těla, pak je to pokus o vraždu.
Záleží na okolnostech. Klidně to může být nepřiměřená sebeobrana. Nebo taky přiměřená…
Pokud se ti zda, ze za tezke ublizeni na zdravi jsou nizke tresty, tak to je problem spis zakonodarcu (zakon dava 1-5 let) nez soudcu
Ano, zákony jsou zde postaveny na principu léčení / převýchovy, než na principu trestu. Myslím si ale, že je to chyba. Je rozdíl mezi krádežemi a hospodářskou kriminalitou, kde první trest může odradit od pokračování, ale u násilných úmyslných činů by v první řadě mělo jít o trest, který uspokojí oběť či pozůstalé a ideálně odradí potencionální pachatele (kteří nejednají ve zkratu). Jednotlivé zločiny by měly být trestány samostatně a rozsudky se sčítat.
Například po prvním znásilnění má pachatel před sebou šest let za mřížemi, další ale bude již jen přitěžující okolností, takže dostane pár měsíců navíc. A čtvrtou ženu už má zadarmo, za ni a žádnou další mu už trest nehrozí. Proč by pak měl přestávat? Kdyby ale za každou měl dostat šest sedm let, mohlo by jej to odradit od pokračování. Přeci jen je rozdíl mezi šesti a pětatřiceti léty vězení.
Ale zpět k tvému komentáři. Máš pravdu, že soudci za zákony nemohou a musí soudit v jejich rámci. Co jsem ale kritizoval, je, že ty možnosti nevyužívají. Je pravda, že do soudců nevidíme, ani zdůvodnění, proč rozhodovali, jak rozhodovali. Někdy je to špatná práce policie, která způsobila propuštění lumpa. Někdy třeba vyjde najevo okolnost, která převrací pohled na věc a motiv pachatele. Já jsem chtěl zvýraznit problém, že se často rozsudky rozcházejí se selským rozumem veřejnosti. A to zákonitě vede k tomu, že ztratíte víru ve spravedlnost. Asi přidám anketu.
Jednotlivé zločiny by měly být trestány samostatně a rozsudky se sčítat.
Například po prvním znásilnění má pachatel před sebou šest let za mřížemi, další ale bude již jen přitěžující okolností, takže dostane pár měsíců navíc. A čtvrtou ženu už má zadarmo, za ni a žádnou další mu už trest nehrozí. Proč by pak měl přestávat? Kdyby ale za každou měl dostat šest sedm let, mohlo by jej to odradit od pokračování. Přeci jen je rozdíl mezi šesti a pětatřiceti léty vězení.
Zaprvé, tím jsi problém nevyřešil, pouze jsi posunul hranici, za kterou už má další ženské "zadarmo". Zadruhé, v tomhle případě bych se sčítáním i souhlasil, ale mám pocit, že si to představuješ strašně jednoduše a nedomýšlíš důsledky. Potom může docházet k absurdním situacím, kdy za velké množství malých zločinů dostane někdo absurdně velký trest. Viz Sériový vrah koček! - „Tyler Hyes Weinman (18) čelí obvinění ze sériové vraždy koček....[nějaký popis jak zvrhle to dělal]...v okolí se našlo 34 mrtvých koček. ... Je obviněn i ze 4 vloupání a hrozí mu až 158 let ve vězení.“ Tak, za zabití 34 koček a 4 vloupání trest 158 let ve srovnání s 6 lety za znásilnění „pouze“ jedné ženy, to už mi přijde hodně absurdní. Neříkám, že jsem vyloženě proti, jen mám pocit, že si zákony a soudy představuješ jako Hurvínek válku.
Co jsem ale kritizoval, je, že ty možnosti nevyužívají.
To jsi kritizoval? Kde je o tom v zápisku nějaká zmínka? Jak z toho krátkého článku v novinách plyne, jestli té možnosti využívají?
Je pravda, že do soudců nevidíme, ani zdůvodnění, proč rozhodovali, jak rozhodovali.
Ale je vtipné, jak někteří dokáží z pár řádek v novinách všechno tohle vydedukovat.
Někdy je to špatná práce policie, která způsobila propuštění lumpa. Někdy třeba vyjde najevo okolnost, která převrací pohled na věc a motiv pachatele. Já jsem chtěl zvýraznit problém, že se často rozsudky rozcházejí se selským rozumem veřejnosti. A to zákonitě vede k tomu, že ztratíte víru ve spravedlnost. Asi přidám anketu.
Tak teď se ztrácím. K čemu sloužil tvůj zápisek? Nejdřív se dozvíme, jak je to hrozné a jak soudy špatně pracují a jak bys to odsoudil ty a teď že se to nedá soudit selským rozumem?
podla mojho skromneho nazoru dostal tento clovek primerany trest. Zalezi samozrejme preco zabijal, ale pokial na to nemal dostatocny dovod je mozne ze je psychycky vysinuty a ktovie kedy by zacal vrazdit aj ludi. Jednoducho takyto clovek do slusnej spolocnosti nezapada, je na sude aby urcil ci patri do blazinca, alebo do vazania. V obidvoch pripadoch sa vsak o neho postaraju a hlavne nebude hrozbou pre svoje okolie.
Ale jo, s tím, že to může sloužit jako prevence proti násilí na lidech souhlasím. Stejně tak nemám nic proti tvrdému trestu (i když doživotí za tohle mi nepřijde jako přiměrené). Asi to nebyl úplně ideální příklad, ale mně jde (obecně) o to trochu absurdní srovnání extrémně vysokého trestu za hodně drobných zločinů vůči relativně nízkému trestu za "pouze" jeden závažný zločin. Prostě mi vadí, když lidi šmahem označují celou justici za [doplňte si nadávku dle vlastního gusta] a zároveň navrhují zdánlivě úplně trivální řešení všech problémů s justicí - a neuvědomují si, že některé věci jsou trochu komplikovanější než se na první pohled zdá. (Jinak by už dávno byly všechny problémy světa vyřešené v hospodě u piva.)
ani ja osobne nesuhlasim so smiesne nizkou sadzbou ktoru dostane vrah v porovnani s nejakym zlodejickom. Osobne som za zavedenie nutenych prac vo vazeni avsak nie tak ako v koncentracnych taboroch, iba do takej miery aby si trestanec odpracoval svoj pobyt vo vazeni (napriklad 4 hodiny denne by bolo dostacujuce podla mna), ved preco by som mal ja zo svojich dani zivit niekoho kto vlastne spravil zle spolocenstvu v ktorom zijem.
Samozrejme da sa to zneuzit, ale co sa zneuzit neda, ze?
Ano, zákony jsou zde postaveny na principu léčení / převýchovy, než na principu trestu.Na druhou stranu, trest není pomsta.
u násilných úmyslných činů by v první řadě mělo jít o trest, který uspokojí oběť či pozůstaléTohle by mělo k té pomstě velice blízko. Oběti a pozůstalí jsou (hlavně krátce po činu) pod vlivem emocí a obvykle požadují pro pachatele drakonické tresty, bez ohledu na cokoliv.
odradí potencionální pachatele (kteří nejednají ve zkratu)S tím odrazením pachatelů to není příliš účinné. Ani trest smrti není dostatečnou hrozbou. Smyslem dlouhých trestů je spíše ochrana proti dalšímu opakování činu stejným pachatelem.
zlodej prijde krast, preleze plot, pes ho pokouse, a majitel psa ma problem clovek se brani utoku, utocnika zazene a ten ho zaluje za ublizeni na zdravi kurak kouri celej zivot a pak zazaluje vyrobce cigraret, ze ma rakovinu recidivista opakovane vrazdi, a my ho musime do konce jeho zivota zivit myslivec zastreli psa, ktereho zna a vidi pana nedaleko agresivni a sobeccti ridici v drahych autecha spousta dalsiho...
clovek se brani utoku, utocnika zazene a ten ho zaluje za ublizeni na zdravi
Nevím, jestli se takový připad opravdu stal. Podstatné je, jak to dopadlo. Zažalovat může kdokoliv kohokoliv za cokoliv, ale vyhrát takový soud, to už druhá věc.
kurak kouri celej zivot a pak zazaluje vyrobce cigraret, ze ma rakovinu
Pokud vím, tak tyto žaloby v USA byly postavené trochu jinak. Hlavním argumentem bylo, že tabákové společnosti věděly, že cigarety jsou návykové a škodí zdraví, ale záměrně to poměrně dlouho tajily.
Hlavním argumentem bylo, že tabákové společnosti věděly, že cigarety jsou návykové a škodí zdraví, ale záměrně to poměrně dlouho tajily.
V některých případech nejen tajily, ale dokonce vědomě šířily nepravdivé informace o škodlivosti kouření.
Keď som bol v Texase, tak mi miestni hovorili, že keď načapáš lupiča v dome, máš mieriť na hlavu. Lebo mŕtvy ťa nezažaluje.clovek se brani utoku, utocnika zazene a ten ho zaluje za ublizeni na zdraviNevím, jestli se takový připad opravdu stal.
+1
To je IMHO blbost. Pokud někoho zastřelíte v ne příliš vyhrocené situaci, může to být vyhodnoceno jako nepřiměřená obrana. On vás nezažaluje, ale od toho tu je státní zástupce. Pokud se bráníte adekvátně tomu, co vám útočník provádí, tak v tom není problém.
Těžko říct, co je lepší. Zastřelit neozbrojeného útočníka je velký problém, i když už existuje několik případů, kdy byl obránce osvobozen. Z tohoto pohledu je určitě lepší střelit útočníka do nohy. Na druhé straně, mrtvý útočník proti vám nebude vypovídat.
agresivni a sobeccti ridici v drahych autechKoukam, ze to vidis tridne. Agresivni a sobeccti ridici v lacinych autech ti nevadi? A co milionar co ukradl slunce?
agresivni a sobeccti ridici v drahych autechTisíckrát omletý evergreen. Jako kdyby neexistovali agresivní a sobečtí řidiči v levných autech, nebo jako kdyby drahé auto znamenalo automaticky agresivního a sobeckého řidiče.
zlodej prijde krast, preleze plot, pes ho pokouse, a majitel psa ma problem- o zadnem takovem pripadu nevim. naopak. vim o jednom pripadu, kdy se smecka hlidacich psu stala malem osudnou jednomu zlodejovi ale majitel z toho zadne problemy s policii nemel
myslivec zastreli psa, ktereho zna a vidi pana nedaleko- ano, toto je humus, souhlas
recidivista opakovane vrazdi, a my ho musime do konce jeho zivota zivit- to jako obnovit trest smrti? to snad nemyslis vazne???
agresivni a sobeccti ridici v drahych autech- s tim absolutne souhlasim, akorat nechapu, jak s tim souviseji draha nebo levna auta
Skoro to budí dojem, že jste jeden z nich.Podle někoho asi ano
Blbů v tzv. drahých autech potká mnoho, což je samozřejmě i důsledek toho, že levné auto tolik příležitostí chovat se jako arogantní prase nedává.Člověk potká i hodně blbů v levných osobácích, hodně blbů ve starých Aviích atd. Jenže pozorování je výrazně zkreslené tím, kolik kdo jezdí. S drahými auty se obvykle jezdí hodně (běžně 30-50 tisíc ročně, i víc), naopak takové staré Š120 obvykle nenajedou více než 5000 km ročně. Proto může mít někdo pocit, že je blbů v drahých autech víc, ale zdání klame.
Nicméně zde hraje roli např. i postkomunistické "pravicové" čecháčkovství - "nahrabal jsem si na Audinu za 2mega, kdo je víc..."Ale i naopak (projev téže vlastnosti): "nahrabal sis na audinu, tak já ti se svým fávem ukážu".
Skoro to budí dojem, že jste jeden z nich.
Ano, právě z takovýchhle lidí, kteří jsou schopni např. z vět „Nejprve by bylo potřeba vymezit, kdo je to agresivní řidič. Tento termín se totiž používá velmi "ohebným" způsobem, často zcela neoprávněně.“ vydedukovat, že autor jezdí agresivně, bych měl dost strach v případě, že by oni měli o něčem rozhodovat.
Blbů v tzv. drahých autech potká mnoho, což je samozřejmě i důsledek toho, že levné auto tolik příležitostí chovat se jako arogantní prase nedává.
Asi jezdíme po jiných silnicích, ale rozhodně nemám pocit, že nedává.
A než začnete zase vyvozovat: Ne, v drahém autě nejezdím.
Co konkrétně?
Takova dvacetileta coudici Avia, ta ma primo kosmicke zrychleni a ti dablove co s nimi jezdi neustale nekomu visi za zadkem, blikaji svetelnou houkackou, troubi, delaji posunky a vyhrozuji.
Zatímco když jedete 130 po dálnici a takový aviatik z ničeho nic bez blinkru těsně před vámi vybočí do levého pruhu, je to naprosto neškodný manévr, na kterém není vůbec nic agresivního nebo nebezpečného, že?
Podle mych zkusenosti nejmene tretina Cechu netusi, k cemu je ta packa u volantu. Nezavisle na cene auta a dopravni situaci.
Souhlasím. Jak za sebou vidím audi, BMW atd, klidím se do pravého pruhu.
Třeba před měsícem jsem před Mladou Boleslaví dojel nějaké starší auto, co předjíždělo kamión. Trvalo mu to strašně dlouho, jel jsem za ním a čekal, až to dokončí. Mezitím se za mne přiřítil drahý vůz. Přede mnou žádné místo, vedle mne také ne, přesto na mne najížděl a blikal, ať mu lezu z cesty. Když to pomalé auto po minutě konečně kamión předjelo, pokračoval jsem v levém pruhu, než jsem to pomalé auto předjel. Taková drzost. Když mne pak dojel, srovnal se mnou rychlost a začal troubit a hrozit mi pěstí.
Takovýchle hajzlíků potkáš na dálnici denně spousty. A vždy mají luxusní BMW či Audi, nikdy Opel, Volvo atd. Podobné manýry mívají i řidiči služebních Octávek, zřejmě nižší management, co se k Audině ještě nedopracoval.
o zadnem takovem pripadu nevimA co ten případ, jak si nějaký chatař dal do chatky, kterou mu opakovaně vykrádali, samostříl? Pokud si vzpomínám, tak ho zloděj také žaloval za ublížení na zdraví.
Nežaloval ho lupič, ale státní zástupce. Lupič z pochopitelných důvodů tvrdil, že ho někdo postřelil na procházce v lese. Dobrá zpráva je, že majitel chaty byl nakonec osvobozen. Já jsem sice velký příznivce práva občanů na obranu a neměl bych vůbec žádný problém, kdyby majitel lupiče zastřelil, ale nastražené samostříly se mi moc nelíbí.
Obžalovanému bylo tenkrát soudem důrazně vysvětleno, že kdyby ten samostříl nezmrzačil zloděje ale např. hasiče, tak by se osvobozujícího rozsudku nedočkal.
na druhou stranu ale považuji za pitomost za něco takového trestat.
Jasně, jen ať si to v klidu zraní někoho nevinného. (Viz příklad hasiče o příspěvek výše.)
Pokud někdo úmyslně někomu ublíží tak, že reálně hrozí smrt, je to pokus o vraždu.Doufám, že to nemyslíš vážně jako obecné pravidlo. Uvažoval jsi třeba nad rozdělením usmrcení podle subjektivní stránky pachatele na úmyslné a nedbalostní zavinění?
Jde o velmi závažný případ hraničící s pokusem vraždyV čem je problém? Vražda je, jak se v diskuzi i píše, úmyslný trestný čin. Usuzovat na úmysl lze jen nepřímo, natož když je pachatel neznámý a nemohl být ani vyslechnut. Přesto vyšetřovatel tvrdí, že jsou důvody pro to se domnívat, že by tam úmysl být mohl (jsem to přetlumočil s využitím znalostí o nutném úmyslu u TČ vraždy). Mně to přijde logicky korektní zhodnocení na základě dostupných informací. Dokonce se v odkazovaném článku píše, že útočník byl v podnapilém stavu. Tudíž nelze vyloučit, že byl pachatel v době spáchání trestného činu nepříčetný (nemohl závažnost svého jednání rozpoznat nebo jej ovládnout). pak by nespáchal trstný čin pokusu o vraždu, nýbrž "jen" TČ opilství.
Uvažoval jsi třeba nad rozdělením usmrcení podle subjektivní stránky pachatele na úmyslné a nedbalostní zavinění?Vždyť v té tebou citované větě píše úmyslně...
Když jdeš po ulici a já ti úmyslně a nevyprovokovaně střelím do hrudníku, ale chci ti jen ublížit (však ti felčaři tě zašijou), nechal bys mě soudit za pokus o ublížení na zdraví nebo pokus o vraždu? Problém totiž je, že každý aspoň trochu prohnaný lump bude tvrdit, že neměl v úmyslu zabít. Pokud na to soudce skočí, vyhraje jackpot v podobě polovičního trestu.
Jsem si skoro jist, že v momentě, kdy chytneš kulku, ti to bude úplně jednoTo víš, že bude, nedokážu si představit, na co asi člověk v tu chvíli myslí. Jedno to ale nebude orgánům činným v trestním řízení, protože těm má jít o objasnění skutku. Já jsem v tomhle modelovém případě jen poškozený.
Nevím, jestli by v tomhle případě nebylo přeci jenom lepší pachatele zavřít (za pokus o vraždu). Je přece jedno, jestli se pokusil zabít Pepu nebo Frantu. Jeho úmysl byl zabít a ten byl uskutečněn.
Dál si nejsem jistý, jeslti by mělo být polehčující okolností to, že se mu to nepovedlo (že "zavražděný přežil"). Pořád to nemění nic na tom, že _chtěl_ zabít a úmysl _uskutečnil_. Pokud by to tak nebylo, mohlo by časem (s rozvojem lékařské vědy) dojít k tomu, že trestný čin vraždy/zabití by vymizel, protože každý nepřirozeně usmrcený člověk by mohl být znovu "oživen". Možná by dotyčný měl jít sedět za vraždu ne za pokus.
Možná by dotyčný měl jít sedět za vraždu ne za pokus.
Nevyjde to nastejno?
Spáchání trestného činu pod vlivem alkoholu nebo jiné návykové látku musí být bráno jako přitěžující okolnost. A ne tvrdit, že ten ožralý (nebo zfetovaneý) kretén co do někoho bodal nožem je vlastně chudáček, který měl sníženou rozpoznávácí schopnost a neuvědomoval si co dělá. To je přece kokotina. Takovým "humanistům" případně zákonodárcům bych ze srdce přál, aby takový kretén udělal něco podobného členovi jejich rodiny.
Osobně bych to tolik nedramatizoval.
1. Co komisař řekl a v jakém kontextu to řekl nemusí nutně odpovídat tomu, co novinář napsal (o mnoha novinářích si myslím své).
2. Pokud to řekl tak, jak to bylo napsáno, vyjádřil se, pravda, trochu nešťastně.
3. Nicméně závažnost činu si komisař zřejmě uvědomuje, kdyby to policie klasifikovala jako rvačku, asi by se neobracela na veřejnost.
4. Podstatné je, jestli pachatele obviní, pokud ho dopadne. IMHO to vypadá, že ano.
5. Dále je podstatné, zda státní zástupce vznese obžalobu; nepřijde mi pravděpodobné, že by to neudělal.
6. A pokud tohle všechno nastane, je tou nejpodstatnější věcí kvalifikace provedená soudem; ten je přitom vázán skutkem popsaným v obžalobě, není však vázán právní kvalifikací skutku - tudíž i kdyby byl skutek žalován jako ublížení na zdraví, nebude to soudu bránit v odsouzení obžalovaného za vraždu (resp. pokus o ni).
7. Pravdou je, že trest asi nebude vysoký, to už je ovšem problematické přičítat policii a justici.
Co komisař řekl a v jakém kontextu to řekl nemusí nutně odpovídat tomu, co novinář napsal (o mnoha novinářích si myslím své).Tady je jeden učebnicový příklad z minulých dnů. Kolize motocyklu s autem, novinář původně napsal, že ji zavinil motocyklista špatným předjížděním. Zřejmě dostal od policie nějaké předběžné informace, ty si trochu doplnil podle svého a na základě toho napsal článek. Jenže ono se to celé zřejmě odehrálo úplně jinak, motocyklista je pravděpodobně naopak obětí řidičky, která mu nedala přednost. Vyvozovat z malého množství (ještě mnohdy překroucených) informací definitivní závěry je totální blbost (čímž nechci popírat jádro věci, tedy to, že pachatelé mnohdy vyváznou bez trestu nebo s příliš nízkým trestem; mnohdy je naopak potrestán nevinný člověk nebo někdo dostane nepřiměřeně vysoký trest).
Co se týká motorkářů, tam je těžké někoho soudit. Vloni proběhl médii případ, kdy řidička "údajně" nedala motorkáři přednost. V obci. Po nárazu letěl týpek 100 metrů vzduchem, jel 150 km/h. Odesrala to řidička. Měla ovšem šanci nezavinit tuto nehodu? Kdyby týpek dodržoval předepsanou rychlost, najela by řidička bezpečně na komunikaci? Věřím že ano. Jel jak prase a odskákal to někdo jiný.
Souhlasím, mediím se nedá věřit. Většina novinářů píše o tom, čemu sami nerozumí. Ten starý vtip má pravdivý základ.
I tak se daji psat slusne clanky... jenze to vyzaduje strasne moc casu na pripravu - a vetsine medii to proste nestoji za to.Lze psát slušné články i rychle, pokud je cílem přinést rychle zpravodajství. Je potřeba ale předávat informace takové, jak jsou, a nedomýšlet si k nim nic dalšího, jak to někteří novináři činí. Problém ale nastává i u policejních mluvčích (resp. obecně u lidí, kteří poskytují informace), že domněnky vydávají za fakta a takto to podávají novinářům.
To že porušil předpisy motorkář je z vašeho popisu jasné. To, jestli je porušila i řidička (tj. jestli motorku měla šanci vidět) z toho jasné vůbec není, takže není možné určit míru jejího zavinění (maximálně tak „věřit“, jak píšete, ale na základě toho se naštěstí nesoudí). Bohužel, na základě takhle kusých informací tu spousta lidí dělá definitivní závěry.
Samožřejmě podrobné informace neznám, a ona tato diskuze už stejně plyne v hypotetické rovině... Třeba ta řidička viděla motorkáře na 200m, což by byla dostatečná vzdálenost na najetí na hlavní, kdyby jel 50 km/h, třeba by mu nedala přednost, kdyby jel 50 km/h a byl 50 metrů daleko... Bylo to myšleno jako reakce na neukázněné motorkáře...
kurna nedavno jsem se ostrihal nakratko a ted me nperve doslo, ze teda musim byt shinhead
rozumim principu a souhlasim, ale .. opravdu někdo očekává od policejního komisaře, že kvalifikuje trestný čin ještě předtim, než se pořádně rozběhne vyšetřování? navíc, když to vlastně neni vůbec jeho práce?
Zákon != spravedlnost
Bohužel to není problém justice ale zákonů. Další věcí je, že soudce nerozhoduje podle toho jak se cítí, ale jaké má důkazy a jejich formální věrohodnosti (opět dáno zákonem). Člověk si může stokrát říct že to je jasný pokus o vraždu, ale pokud nejsou dostatečné důkazy získané podle pravidel daných zákony nemůže odsoudit, protože by rozsudek byl stejně neplatný a byl by vrácen. Bohužel na neprávem získané důkazy se naráží velmi často a díky našim zákonům se může stát že se bude muset zprostit vrah i když existuje video na kterém je jasně vidět vražda jen proto, že to video nebylo získáno platným způsobem.
To sem tím ani nemyslel, spíš sem chtěl pokukázat na problém, kdy je někdo naštvaný na soud protože si myslí, že je to všechno jasný a podobně. (chápu že z toho textu to moc nevyznělo, já bych to tam taky asi zpětně neviděl, ale budiž)
Dokonce se velmi často setkávám s lidmi, kteří neví co přesně je práce soudce a míchají si jí s prací státního zástupce, nebo tam pletou nějakou morálku a podobně. Doufám že lidi někdy konečně pochopí že u nás se soudy řídí čistě zákony a to na velmi formální úrovni a nebudou si tak stěžovat na naprosto korektní rozhodnutí (teď mluvim o trestu, na civilku a pod je to trošku odlišný)
kteří neví co přesně je práce soudce a míchají si jí s prací státního zástupce
Taktéž míchání civilu s trestem je poměrně obvyklou laickou zkratkou.
+1 - nepřípustnost nelegálně získaného důkazu není ochranou pro vrahy ale ochranou pro nás ostatní. Že z toho mohou za určitých okolností profitovat vrazi, je jen vedlejším produktem této ochrany.
soudce nerozhoduje podle toho jak se cítí, ale jaké má důkazy a jejich formální věrohodnosti (opět dáno zákonem)Možná jsem nepochopil, co píšeš, ale měl jsem dojem, že zákon nestanovuje kritéria věrohodnosti důkazů (vyjma způsobu získání - legálně) a soudce se řídí zásadou volného hodnocení důkazů.
to muze byt velmi nebezpecne, reditele prazske zoo take jeden kousl a asi mu budou muset ukazovacek amputovat, protoze se to kousnuti infikovalo ustni florou toho utocnika. Takze jestli palec jeste mate, tak jste mel velke stesti, ze protivnik predtim desinfikoval alkoholem.
Nejnovější případ, který ukazuje na směšně nízké tresty - www.novinky.cz/krimi/171681-za-vrazdu-milence-dostal-muz-11-let-ve-vezeni-stravi-o-ctyri-vice.html
Zločinec dostal za vraždu 11 let plus další 4 za minulé podmínečné propuštění. Posedí si tedy max. 15 let, ale pravděpodobně tak 10. Předtím byl odsouzen za brutální loupež na 10 let, ale pustili ho už po 6 letech, ačkoliv již předtím měl dost popsaný rejstřík. Tento systém je naprosto k ničemu, protože nechrání občany před kriminálními živly. Naprosto nechápu, proč by se měl takovýto nebezpečný ksindl ještě někdy dostat na svobodu. To je výsměch obětem.
A tuhle znáte?
Dva cikáni napadli na u Karlových Var bílého (pozor, rasový původ je v této příhodě důležitý) muže, mlátitli jej mj. lopatou, pěstmi a kopadli do něj. K tomu věty jako "Zabiju tě, ty bílá svině." nebo: "Žádnej bílej se nebude roztahovat na našem teritoriu.". Vrcholem programu byl pokus o vypíchnutí očí zlomenou násadou od lopaty. A to ještě není všechno. Na místo byl přivolán policista, též řádně opálený. Tato osoba oběti dál vyhrožovala ("Dostal si málo, rozmysli si, jak budeš vypovídat.") a na služebnu nahlásila, že se muž sám zranil...
Poškozený byl několik dní v nemocnici a několik měsíců na prac. neschopnosti. Dnes má změněnou identitu a je zařazen do "ochrany svědků".
Takže. Já tam vidím:
* jasný pokus o vraždu + napomáhání k vraždě
* těžké ublížení na zdraví
* doživotní (minimálně) psychické následky oběti
* neplnění práce policisty
* lhaní
* vyhrožování
* rasismus v praxi
* mučení
Suma sumárum by normální, slušný člověk řekl, že je to skutečně tragické, že neexistuje náprava útočníků, a že by si měli sednout (obrazně; měli by v tom vězení tvrdě makat, aby jim pelech a žrádlo neplatili daňoví poplatníci) na zbytek života do vězení v nejpřísnějším režimu. Ale tak to samozřejmě není.
Soudruzi dostali čtyři roky (resp. čtyři roky + dva měsíce) za ublížení na zdraví (resp. zneužití pravomoci věřej. činitele) a ten "policista" -- hrůza hrůz -- navíc nesmí po celých pět (!) let dělat u policie...
Není se čemu divit. Máme tady Havla, který pouští na svobodu kriminálníky. Máme tady Pecinu, který pocítil akutní potřebu nahánět nácky (a samozřejmě především domnělé nácky). Pak tady máme antidiskriminační zákon, Kocába, Stehlíkovou, "doslova šokovanou" Novu a multikulturní Evropskou mumii. Zkrátka se tady každý, kdo má do prdele díru, prezentuje jako humanista. Ale když se někde stane skutečný pogrom, to nikoho nezajímá. Ostatně: byl to jen bílý občan -- a kdo by hájil většiny...
Rasismus páchaný cikány na tzv. bílé většině není výjimkou: 1, 2, ... Cítím se velmi multikulturně obohacen!
Máme tady Havla, který pouští na svobodu kriminálníky.Obíhá vězení se šperhákem?
nekteri si musi minimalne jednou za den kopnout do prezidenta, jink by nemohli spat.
Neslyšel jsi nikdy o jeho amnestii?
> A vy jste nezaregistroval, že Václav Vavel už pár let prezidentem není, a tudíž lze těžko použít slovo „pouští“ v přítomném čase?
Myslím, že to bylo řečeno naprosto jasně a jednoznačně a troufám si říci, že i přesně a správně. Máte-li příbuzenské vztahy s Petrem Tomešem, pak mne to hluboce mrzí.
> Amnestii myslíte tu z 1. ledna 1990, která se týkala trestů do dvou let u úmyslných trestných činů a do tří let u neúmyslných?
Ano. To ale byla jen ta první. Bylo při ní propuštěno více než 23000 kriminálníků (2/3 všech tehdejších vězňů), přičemž politických vězňů se to ale téměř netýkalo (jich se týkala hlavně Husákova amnestie z prosice 1989)...
> Bylo při ní propuštěno více než 23000 kriminálníků (2/3 všech tehdejších vězňů)
Z jiného zdroje jsem se teď dověděl, že mělo jít o zhruba polovinu ze zhruba 31000 lidí a navíc o tisíce stíhaných nebo souzených.
To ale jen pro pořádek. Myslím, že to na věci nic nemění.
Myslím, že to bylo řečeno naprosto jasně a jednoznačně a troufám si říci, že i přesně a správně. Máte-li příbuzenské vztahy s Petrem Tomešem, pak mne to hluboce mrzí.Kolik let zhruba zahrnujete do přítomného času? Že minimálně dvacet, to už vím, ale aby mne třeba příště nepřekvapilo, až napíšete, že náš císařpán jede zpět do Vídně.
Bylo při ní propuštěno více než 23000 kriminálníkůTo už tak při amnestiích z definice bývá, že jsou propuštěni kriminálníci… Že by se z vězení propouštěli lidé, kteří tudy jenom náhodou procházejí, protože to tudy mají blíž na nádraží – no nevím nevím, zdá se mi to dost nepravděpodobné.
> Kolik let zhruba zahrnujete do přítomného času? Že minimálně dvacet, to už vím, ale aby mne třeba příště nepřekvapilo, až napíšete, že náš císařpán jede zpět do Vídně.
Děkuji za zajímavý a důležitý rozbor. Jestli vás to potěší, tak máte úplnou pravdu a já se přiznávám, že jsem totální blbec. Souhlasím se vším, co říkáte, jste můj guru a prosím vás o fotografii s podpisem. Hrozně jste mi to natřel. Ostatní si jistě udělají názor na "průběhovost" onoho času sami. Možná na to jednou přijdete sám.
> To už tak při amnestiích z definice bývá, že jsou propuštěni kriminálníci… Že by se z vězení propouštěli lidé, kteří tudy jenom náhodou procházejí, protože to tudy mají blíž na nádraží – no nevím nevím, zdá se mi to dost nepravděpodobné.
A co třeba propustit jen politické vězně? Proč by měl pouštět "skutečné" kriminálníky? Že "to tak bývá" mě nezajímá. Svéprávný člověk by si měl udělat vlastní názor bez ohledu na to, zda něco "bývá" nebo "nebývá".
Ostatní si jistě udělají názor na "průběhovost" onoho času sami.Když už se budou jen tak pro formu zabývat průběhovostí, doufám, že si nezapomenou také ověřit, zda „on pouští“ představuje čas minulý nebo snad opravdu čas přítomný.
A co třeba propustit jen politické vězně? Proč by měl pouštět "skutečné" kriminálníky? Že "to tak bývá" mě nezajímá. Svéprávný člověk by si měl udělat vlastní názor bez ohledu na to, zda něco "bývá" nebo "nebývá".Pokud by měl někdo rozhodovat o tom, kdo je a kdo není politický vězeň, určila by se pro to zákonem nějaká pravidla atd., nejednalo by se o amnestii, ale o běžné propuštění z výkonu trestu na základě zákona a rozhodnutí soudu. Amnestie je amnestií právě proto, že je to rozhodnutí „vladaře“ (a naše právo tuto pravomoc přeneslo i na prezidenta). Václav Havel tu amnestii jistě nevyhlásil proto, že to tak bývá. A rozhodně k tomu měl lepší důvody, než vy k iracionálnímu míchání pátého přes deváté – porevoluční amnestii, antidiskriminační zákon, EU… kdybyste k čemukoli napsal, co a proč vám na tom vadí, pochopil bych to. Ale takhle to je jen potřeba kopnout si do pár věcí, které vám bůhvíproč leží v žaludku.
> Když už se budou jen tak pro formu zabývat průběhovostí, doufám, že si nezapomenou také ověřit, zda „on pouští“ představuje čas minulý nebo snad opravdu čas přítomný.
Přestože jsem si myslel, že s vámi na toto téma končím, napadlo mě něco, čím bych vám mohl zamotat hlávku. "Já jím chleba." Jím ho právě teď? Nebo chci říct, že proti této potravině nic nemám a že ji někdy jím (sním)? (Dál to nechávám bez komentáře.)
> Pokud by měl někdo rozhodovat o tom, kdo je a kdo není politický vězeň, určila by se pro to zákonem nějaká pravidla atd.,
Jak jsem řekl, Husák před koncem svého působení také provedl amnestii. Propustil vězně zavřené za následující trestné činy: podvracení republiky, pobuřování, zneužívání náboženské funkce, hanobení republiky a jejího představitele, hanobení státu světové socialistické soustavy a jeho představitele, opuštění republiky, poškozování zájmů republiky v cizině, odnětí věci hospodářskému určení, nedovoleného podnikání, útoku na státní orgán a orgán společenské organizace, ztěžování výkonu pravomoci veřejného činitele, maření dozoru nad církvemi a náboženskými společnostmi a hanobení národa, rasy a přesvědčení.
Jestli pochybujete, že "hanobení státu světové socialistické soustavy a jeho představitele" je "politický" trestný čin, tak si pochybujte, já vám to nebudu vymlouvat. Je jasné, že i tím se na svobodu dostali lidé, kteří rozhodně nebyli "političtí", ale s Havlovou amnestií si to rozhodně nezadá.
> Amnestie je amnestií právě proto, že je to rozhodnutí „vladaře“ (a naše právo tuto pravomoc přeneslo i na prezidenta).
Irelevantní, nezajímavé.
> Václav Havel tu amnestii jistě nevyhlásil proto, že to tak bývá.
Vy to děláte jen jako, nebo jste skutečně tak natvrdlý? Mluvil jsem o zcela něčem jiném. Vy jste řekl, že propouštění kriminálníků při amnestii "tak bývá" -- já jsem řekl, že mě to nezajímá, jestli něco bývá nebo nebývá. O tom, proč Veškrna udělil amnestii, jsem se nijak nezmiňoval.
> A rozhodně k tomu měl lepší důvody, než vy k iracionálnímu míchání pátého přes deváté – porevoluční amnestii, antidiskriminační zákon, EU…
Vy to asi neděláte, vy máte skutečně nějaký slabší den. Jinak byste pochopil, proč jsem vypsané věci zmiňoval. Můj příspěvek byl o velmi mírných trestech za závažné trestné činy, přičemž jsem poukázal na jevy, které s tím velmi souvisí, protože mnou popsaný případ i zmíněné jevy spojuje jedna věc: pseudohumanismus.
> Ale takhle to je jen potřeba kopnout si do pár věcí, které vám bůhvíproč leží v žaludku.
... řekl někdo, kdo se tady rochní v češtině.
Měl jsem o vás lepší mínění, zklamal jste mne. Nemusíte se obtěžovat s odpovědí, pravděpodobně ji ani nebudu číst. Oba ušetříme nějaký čas.
Přestože jsem si myslel, že s vámi na toto téma končím, napadlo mě něco, čím bych vám mohl zamotat hlávku. "Já jím chleba." Jím ho právě teď? Nebo chci říct, že proti této potravině nic nemám a že ji někdy jím (sním)?Znamená to, že jej běžně jíte, tedy že jste jej dříve jedl a chystáte se jej jíst zase v budoucnosti. Rozhodně to neznamená, že jste chleba naposledy jedl před dvaceti lety a určitě ho už nikdy jíst nebudete.
Jestli pochybujete, že "hanobení státu světové socialistické soustavy a jeho představitele" je "politický" trestný čin, tak si pochybujte, já vám to nebudu vymlouvat. Je jasné, že i tím se na svobodu dostali lidé, kteří rozhodně nebyli "političtí", ale s Havlovou amnestií si to rozhodně nezadá.To ale vůbec nic neříká o tom, zda vězni odsouzení za jiné trestné činy nebyli (v některých případech) také odsouzeni z politických důvodů.
Vy to děláte jen jako, nebo jste skutečně tak natvrdlý? Mluvil jsem o zcela něčem jiném. Vy jste řekl, že propouštění kriminálníků při amnestii "tak bývá" -- já jsem řekl, že mě to nezajímá, jestli něco bývá nebo nebývá. O tom, proč Veškrna udělil amnestii, jsem se nijak nezmiňoval.Amnestie je propuštění vězňů, tedy kriminálníků. Pokud vy si pod slovem „kriminálník“ nepředstavujete kohokoli zavřeného v kriminále, ale někoho jiného, asi by bylo vhodné to uvést.
Vy to asi neděláte, vy máte skutečně nějaký slabší den. Jinak byste pochopil, proč jsem vypsané věci zmiňoval. Můj příspěvek byl o velmi mírných trestech za závažné trestné činy, přičemž jsem poukázal na jevy, které s tím velmi souvisí, protože mnou popsaný případ i zmíněné jevy spojuje jedna věc: pseudohumanismus.To jsem netušil, že se za totality dávali dvou až tříleté tresty za závažné trestné činy.
> Amnestie je propuštění vězňů, tedy kriminálníků. Pokud vy si pod slovem „kriminálník“ nepředstavujete kohokoli zavřeného v kriminále, ale někoho jiného, asi by bylo vhodné to uvést.
Jestli je podle vás kriminálník někdo, kdo byl odsouzen v politickém procesu, tak si zažádejte o rudou stranickou knížku a o teplou postel v psychiatrické léčebně (na pořadí nezáleží).
> To jsem netušil, že se za totality dávali dvou až tříleté tresty za závažné trestné činy.
Úplně mě to láká vaši nespornou pravopisnou chybu pořádně rozrýt, ale ne. Nejsem přeci debil.
Jestli je podle vás kriminálník někdo, kdo byl odsouzen v politickém procesu, tak si zažádejte o rudou stranickou knížku a o teplou postel v psychiatrické léčebně (na pořadí nezáleží).Nebylo by jednodušší napsat, koho tedy za kriminálníka považujete? Měl jste napsat, že za kriminálníky považujete kapesní zloděje nebo někoho, kdo nedbalostí jinému způsobil zlomeninu ruky, a bylo by hned jasno.
To jsem netušil, že soudci za totality dávali dvou až tříleté tresty za závažné trestné činy.Už je to lepší?
> Ano. To ale byla jen ta první. Bylo při ní propuštěno více než 23000 kriminálníků (2/3 všech tehdejších vězňů), přičemž politických vězňů se to ale téměř netýkal.
Fascinuje me, jak pravicaci, kteri jinak predchozi rezim povazuji za zlocinny, mu najednou duveruji v tom, ze soudil spravedlive a politicke odpurce odsuzoval vyhradne za 'politicke' trestne ciny, aby je pak mohl nasledujici rezim snadno vyseparovat a osvobodit. Havel jako disident asi vedel, ze diktatura, ktera tu v minulosti byla, se s pravem moc nenatirala a politicke odpurce odsuzovala jak se ji to hodilo (oblibene pry bylo napr. obvineni z vytrznictvi).
Mohl byste svá tvrzení něčím podložit?
Kvůli tomu, že někdo mohl být z polit. důvodů odsouzen třeba za krádež bicyklu, snad není nutné propouštět i lidi, co spáchali nějaký skutečně vážný zločin, nebo ano? Nebylo by lepším řešením nějaké znovuotevření vyšetřování?
Apropó, vy máte nějaká relevantní čísla, kolik lidí bylo takto odsouzeno?
> Havel jako disident asi vedel, ze diktatura, ktera tu v minulosti byla, se s pravem moc nenatirala a politicke odpurce odsuzovala jak se ji to hodilo (oblibene pry bylo napr. obvineni z vytrznictvi).
Buďte v klidu. Např. za pobuřování udělil amnestii již Husák. Více viz seznam výše.
Kvůli tomu, že někdo mohl být z polit. důvodů odsouzen třeba za krádež bicyklu, snad není nutné propouštět i lidi, co spáchali nějaký skutečně vážný zločin, nebo ano? Nebylo by lepším řešením nějaké znovuotevření vyšetřování?Máte vy nějaké doklady o tom, že za skutečně vážné zločiny se odsuzovalo na dva roky a méně?
Nebylo by lepším řešením nějaké znovuotevření vyšetřování?Ve všech případech? To by to soudy řešily ještě dnes. Amnestie není akt práva a spravedlnosti, ale gesta – totalitní moc zavírala nevinné, my v tom nechceme pokračovat a jako symbol propustíme vězně o dva až tři roky dřív. Pokud v tom chcete hledat rovnostářství, hledáte špatně, to v amnestii není – amnestie je skutečně akt, který jde proti všem ostatním principům práva, je to přiznání omylnosti pozemské spravedlnosti, které ale nemá její omyly napravovat, pouze umožňuje dát někomu novou šanci.
Řeknu první pocit po přečtení článku. Jsem velmi rád, že tu nesoudí soudce Lynč, ani autor.
Co jsem pochopil, tak zatím žádný verdikt vyřknut nebyl, stejně tak jako konečné obvinění justice. Dokonce ani není jisté, jestli to byl skin, jak jsem si přečetl v odkazovaném článku. Další otázkou je, zda autor zná případ a byl u něho, nebo si pouze přečetl článek napsaný „nikdy memlžícími a vždy pravdivými slovy“, kterými se média vyznačují.
Pachatel jednal v afektu a autor tohoto článku by rychle v afektu někoho odsoudil, aniž si je pravěpodobně jist fakty.
Ne že bych chtěl hájit českou justici, ale správný a objektivní úsudek autora článku – na ten bych v tomto případě nevsadil ani groš.
Tiskni
Sdílej: