Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Jsem zakladatelem tohoto portálu. Linux jsem používal spousty let, nějaký čas jsem se aktivně podílel na jeho propagaci v Česku (CZLUG, časopisy ComputerWorld, Network Magazine atd). Se současným Abíčkem už nemám nic společného.
Nějakým hloupým nedopatřením jsem místo platby na účet dostal z USA šek. Přišel zhruba s třítýdenním zpožděním od realizace prodeje, zřejmě ho poslali letecky a ta Ejakul sopka jim popřeházela letecké řády. V Rajfce na Koněvově ulici se zděsili, když jsem jim šek ukázal a pro jistotu mě poslali ke konkurenci - KB.
V Komerčce měli solidní podmínky, chtěli jen procento jako náklady s tím, že proplacení může trvat až tři týdny. Paní na Václaváku se tvářila kysele, když zjistila, že nejsem klientem KB. A opět varovala, že to může trvat 15 pracovních dnů. Sice jsem nechápal proč, když máme 21. století, ale bral jsem to jako nejhorší variantu.
Po týdnu mi došel dopis, že KB obdržela platbu za šek. Ale neradoval jsem se, že to šlo tak rychle. Zároveň mi napsali, že si peníze mohu vyzvednout nejdříve po 16. pracovním dni od předání šeku! Jinými slovy, dva týdny budou mít moje peníze jako bezúročnou půjčku. Dobrý kšeft, že?
Tiskni
Sdílej:
Nějakým hloupým nedopatřením jsem místo platby na účet dostal z USA šek.Ihmo to nemusí být "hloupé nedopatření", může to být naschvál. Jeden přibuznej takhle dostal párkrát z Německý a Irský firmy šeky. Je to pro ně z nějakýho důvodu výhodnější - asi proto, že si můžou ty peníze ještě chvíli nechat, nebo něco... Musel jim pořádně domluvit, než mu to zas začali poukazovat na účet.
nebo fi finem fmvti
Ihmo to nemusí být "hloupé nedopatření", může to být naschvál.nemusi to byt naschval... pro americke firmy je platba sekem neco naprosto samozrejmeho a maji na to nastavene procesy. i treba v obchode muzete misto placeni jen vypsat sek. typicky pokud nemaji cislo uctu, tak posilaji/prijimaji automaticky seky. ona je to spis tradice. napr. pokud chcete platit v US najem, casto nemate jinou moznost, nez kazdy mesic vypsat sek a poslat ho domacimu. ale je fakt, ze americke seky jsou vyrazne jednodussi nez ceske slozenky... a tak to neni zase takovy opruz.
Seky tady proste nemaji vybudovanou tradici.LOL!
Vetsinou na to v bance hledi jako na neco co sem si vytiskl doma na tiskarne a ted po nich chci penize.to je jeste v pohode... vetsi sranda jsou rucne vypsane seky. to vypada jeste min duveryhodne... nicmene, pani v CSOB vyrizeni seku trvalo cca pul hodiny, ale v pohode. ve srovnani s panima za morem, kde se proplaceni seku vleze do minuty.
Akorát chci varovat ostatní – aby nenechávali věci na poslední chvíliŘIDIČÁKY!!!!!
Jsou i horší případy. Zejména Česká topořitelna je známá poplatky všeho druhu. Nejblbější případ jsou platby převodem.
Zatímco (například) v mBank jsou platby z účtu na účet u stejné instituce prakticky okamžité, u ČS trvají minimálně dva pracovní dny. Zatímco u spousty bank jsou převody zdarma, u ČS se za ně platí. Zatímco u spousty bank jsou převody do zahraničí buď zdarma nebo za symbolický poplatek, u ČS stojí taková transakce kolem 220 Kč. A takhle by se dalo pokračovat ještě dlouho.
Naštěstí už poslední dobou téměř všichni podporují PayPal. Tedy převody „do zahraničí“ už nestojí víc než platba kartou. Jenže zaprvé to tak nebylo vždy a zadruhé téměř všichni neznamená úplně všichni. Pokud si člověk koupí na eBay něco za cca 1000 Kč a za převod má zaplatit 220 Kč, je to pořádná sprosťárna. Zejména tehdy, když je banka na druhé straně Erste Bank! A neoficiálně se tvrdí, že Erste Bank má pro celou Evropu jen jeden mainframe, který se stará o všechny transakce.
Od banky, která své klienty nezískala, ale zdědila, v podstatě nelze čekat nic jiného.
V řádu hodin to bohužel není. Jednou jsem takový rychlý převod potřeboval. Volal jsem na jejich infolinku. Prosil jsem, hrozil jsem, sliboval jsem. Říkal jsem, že bych za ten převod klidně zaplatil stovku, kdyby ho zvládli do 24 hodin (v rámci České spořitelny!). Nic nepomohlo.
Nakonec mi lidi od zákaznické podpory navrhli řešení. Řekli doslova: Vyberte hotovost z bankomatu, zajděte na pobočku a u přepážky tu hotovost vložte příjemci na konto. Pak tam bude za pár hodin. Nic naplat, přesně tohle jsem musel udělat. Byla to jediná možnost.
Tohle se stalo cca před rokem a půl. Nevím, jak je to dnes.
Že by se za rok tolik zlepšili?
Problém je, že ve skutečnosti převod trvá jednotky milisekund. Proběhne uvnitř nějakého mainframe, který má Erste v Rakousku. I těch několik hodin je dost sprosťárna.
Jestliže se celkově převede například deset miliard Kč každou hodinu, stačí transakce o hodinu pozdržet a najednou je k dispozici deset miliard. O třech dnech raději ani nemluvím... Jo, bankovnictví je zajímavé podnikání.