Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Jsem zakladatelem tohoto portálu. Linux jsem používal spousty let, nějaký čas jsem se aktivně podílel na jeho propagaci v Česku (CZLUG, časopisy ComputerWorld, Network Magazine atd). Se současným Abíčkem už nemám nic společného.
Byl to jistý Wally Green ze startupu 12snap z Prahy. Objevil moje CV na internetu a nabídl mi práci java programátora za nehorázné peníze. Ale musel jsem projít pohovorem. První kolo bylo telefonické s architektem Jirkou Lužným. O J2EE jsem nic moc nevěděl, ale pozvali mě na druhé kolo do Prahy. A tak jsem po nocích šprtal specifikaci a pár článků na IBM DeveloperWorks.
Vzal jsem si dovolenou, brácha mě hodil na nádraží do Studénky (které jsme chvíli hledali) a vyrazil jsem. Kanceláře byly umístěny v historické budově bývalého kláštera v centru Prahy na Pštrossově ulici. V přízemí sídlil startup Pyxis, 12snap byl v prvním patře. Interiér byl velice působivý, kombinace historické patiny, kovu a skla. Prostory vypadaly velice vzdušně a luxusně.
Pohovor proběhl dobře a odcházel jsem s nabídkou na práci. Jirka říkal, že mě doporučil, protože viděl za ten týden velký pokrok. Když mi na jaře skončila civilka, zabalil jsem si kufr a přestěhoval se do Prahy. Ještě doteď si pamatuji jednu z nabídek pronájmů. Vystoupil jsem někde na Kačerově, sedl do autobusu a jel dvacet minut někam pryč z Prahy. Tam mě na adrese čekal Pražák jak z filmů z šedesátých let. Málo vlasů, velký pupek, div ne v tílku. Zavedl mě do garáže, řekl, že je zateplená a chtěl šest tisíc měsíčně.
Práce byla velmi zajímavá. Dělali jsme mobilní marketing a aukce. Já vyvíjel sms brány, studoval GSM protokoly a občas si hrál (poslal jsem třeba bráchovi sms z jeho vlastního čísla). Byli jsme výborný kolektiv. Pracovním jazykem byla angličtina, protože většina lidí byla cizinci. Měli jsme Němce, Angličany, Australana, Pakistánce, Indy, Američany a pár Čechů a Slováků. V rest roomu byla obří televize, fotbálek, v pátek byla společná snídaně, kde nám vedení prezentovalo stock optiony a jak roste business. Než nás (jako vývojový tým) na podzim prodali startupu Soltima. A ten zkrachoval na Vánoce a lidi se rozprchli do celého světa.
Ve čtvrtek jsme s pár lidmi zašli na večeři a já se Wallyho zeptal, proč mě vlastně přijali, že jsem nic moc neuměl. Řekl, že bylo neobvyklé, že jsem jen neprogramoval jako většina vývojářů, ale i psal články o Linuxu a propagoval jej. Mark Grondin, šéf, ve mě viděl zápal a že technologie se doučím. A měl pravdu.
Tiskni
Sdílej:
Radsej Javu, ako spravovat windows. Tam ani logicke myslenie nepomaha. doteraz nechapem ako spolu suvisi windows update, internet explorer, kontrola legalnosti windows, a ovladac na radic. - Totiz az ked som aktualizoval ovladac na radic, tak mi vyssie spominane programy zacali fungovat korektne. dovtedy ani tuk.