Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Někdy i užitečné výplody z mozku závislého linuxáka.
Postupným vkládáním CD do mechaniky a pozorováním logů jsem se dopracoval ke konci instalace. Je vidět, že vývojáři mají opravdu smysl pro humor, když jsem v logu spozoroval toto: ERROR: DrakX should not have to clean the packages shit.
Naštěstí to na průběh instalace nemělo žádný vliv Mít tak puritánský počítač...
Pokračoval jsem nabootování default jádra v 10.1, kde jsem si po spuštění X a nastavení systému (služby, zdroje balíčků) přečetl výborný návod na sprovoznění Udev z kuchyně Gentoo. Přechodu z DevFS na Udev jsem se, jak se později ukázalo, bál zbytečně, protože šel jako po másle.
Upgrade systému pokračoval skompilováním nového vanilla jádra bez DevFS a jeho nabootováním. Zde se ovšem dostavilo malé překvapení v podobě chybného kódování znaků v konzoli, s čímž si ještě budu muset pohrát.
Celý proces jsem zakončil instalací modulů nVidia a Submount.
P.S.: Zápisek jsem musel psát dvakrát, protože jsem opravdu nečekal, že použití tlačítka Zpět a pak Vpřed jej celý z textového pole smaže...
Tiskni
Sdílej: