Multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem Ardour byla postavena na GTK2. Vývojáři neplánovali její portaci na GTK3 nebo GTK4. Naopak, v lednu loňského roku si vytvořili vlastní fork GTK2 s názvem YTK. Ten v únoru letošního roku přestal být volitelným a nově byla zcela odstraněna podpora GTK2.
Byla vydána nová verze 6.4 linuxové distribuce Parrot OS (Wikipedie). Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu a zaměřenou na penetrační testování, digitální forenzní analýzu, reverzní inženýrství, hacking, anonymitu nebo kryptografii. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Společnost initMAX pořádá sérii bezplatných webinářů věnovaných novému Zabbixu 7.4. Podrobnosti a registrace na webu initMAX.
… více »Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
E-mailový klient Thunderbird byl vydán ve verzi 140.0 ESR „Eclipse“. Jde o vydání s dlouhodobou podporou, shrnující novinky v upozorněních, vzhledu, správě složek a správě účtů. Pozor, nezaměňovat s průběžným vydáním 140.0, které bylo dostupné o týden dříve.
Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Někdy i užitečné výplody z mozku závislého linuxáka.
Postupným vkládáním CD do mechaniky a pozorováním logů jsem se dopracoval ke konci instalace. Je vidět, že vývojáři mají opravdu smysl pro humor, když jsem v logu spozoroval toto: ERROR: DrakX should not have to clean the packages shit.
Naštěstí to na průběh instalace nemělo žádný vliv Mít tak puritánský počítač...
Pokračoval jsem nabootování default jádra v 10.1, kde jsem si po spuštění X a nastavení systému (služby, zdroje balíčků) přečetl výborný návod na sprovoznění Udev z kuchyně Gentoo. Přechodu z DevFS na Udev jsem se, jak se později ukázalo, bál zbytečně, protože šel jako po másle.
Upgrade systému pokračoval skompilováním nového vanilla jádra bez DevFS a jeho nabootováním. Zde se ovšem dostavilo malé překvapení v podobě chybného kódování znaků v konzoli, s čímž si ještě budu muset pohrát.
Celý proces jsem zakončil instalací modulů nVidia a Submount.
P.S.: Zápisek jsem musel psát dvakrát, protože jsem opravdu nečekal, že použití tlačítka Zpět a pak Vpřed jej celý z textového pole smaže...
Tiskni
Sdílej: