Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
V minulém zápisu jste se dozvěděli mých peripetiích, které provázely chvíle po instalaci distribuce Ubuntu na AMD64. Ještě ale nebyl všemu konec. Krátce po instalaci jsem potřeboval cosi vytisknout. Tisk ale nefungoval. Tiskárna není z nejlepších, ale mé nároky splňuje, byla velmi levná (Minolta 1200W, USB). Z Linuxu by měla tisknout bez zvláštních problémů. Přesto ale netiskla. Dva dny pročítání příruček (to co jsem akutně potřeboval vytisknout jsem nakonec vyřešil jinak) ale pořád byl nejlepší stav ten, kdy byla detekována, přijala požadavek na tisk, ale hned poté přešla do stavu offline a nic ji nepřesvědčilo, aby se z něj vrátila. V poslední křeči jsem vyzkoušel totéž nastavení z nabootované live distribuce. Tisk šel. V tu chvíli jsem ze začal smiřovat s tím, že si procesor svých nativních 64b neužije. Netuším kdo psal potřebné ovladače, ale pravděpodobně je otestoval pouze na x86 a tím to pro něj skončilo. Možná někde počítal s velikostí nějakého operandu jen 32b a tím to zabil pro jinou architekturu, nevím. Pro mě je důležité že tiskárna na 64b systému nefunguje, hlavně že mám zdrojáky.
Problémy 32b a 64b jsem prozatím hodil za hlavu a začal instalovat nějaké programy. Ubuntu používá jako default prostředí Gnome. Hodně dávno jsem ho zkoušel, ale moc se mi nelíbilo. Asi už ta nová verze bude odladěná, když ji dávají jako výchozí. Můj další omyl. Prostředí Gnome odladěné je, ale jeho funkčnost a použitelnost je velmi nízká. Kdo se například někdy pokoušel přidat vlastní ikonku do menu aplikací, chápe moji rozmrzelost. Nevím, kdo mohl podezírat autory, že se snaží kopírovat prostředí Mac OS, nebo MS Windows.
Rozhodl jsem se ignorovat i Gnome a zaměřil jsem se na odpudivé fonty v Mozille. Co je to za chybu, proč je to tak hnusné? Po krátkém googlování bylo jasné. To není žádná chyba, to je normální stav. Nechápu. Nečitelné a hnusné fonty a to mám považovat za normální? Ano. Kdo chce mít hezké fonty, může si stáhnout jakousi kdysi uvolněnou sadu MS fontů. Aneb jak MS podporuje Linux, aby byl aspoň trošku použitelný i pro lidi.
Tiskni
Sdílej: