Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
V minulém zápisu jste se dozvěděli mých peripetiích, které provázely chvíle po instalaci distribuce Ubuntu na AMD64. Ještě ale nebyl všemu konec. Krátce po instalaci jsem potřeboval cosi vytisknout. Tisk ale nefungoval. Tiskárna není z nejlepších, ale mé nároky splňuje, byla velmi levná (Minolta 1200W, USB). Z Linuxu by měla tisknout bez zvláštních problémů. Přesto ale netiskla. Dva dny pročítání příruček (to co jsem akutně potřeboval vytisknout jsem nakonec vyřešil jinak) ale pořád byl nejlepší stav ten, kdy byla detekována, přijala požadavek na tisk, ale hned poté přešla do stavu offline a nic ji nepřesvědčilo, aby se z něj vrátila. V poslední křeči jsem vyzkoušel totéž nastavení z nabootované live distribuce. Tisk šel. V tu chvíli jsem ze začal smiřovat s tím, že si procesor svých nativních 64b neužije. Netuším kdo psal potřebné ovladače, ale pravděpodobně je otestoval pouze na x86 a tím to pro něj skončilo. Možná někde počítal s velikostí nějakého operandu jen 32b a tím to zabil pro jinou architekturu, nevím. Pro mě je důležité že tiskárna na 64b systému nefunguje, hlavně že mám zdrojáky.
Problémy 32b a 64b jsem prozatím hodil za hlavu a začal instalovat nějaké programy. Ubuntu používá jako default prostředí Gnome. Hodně dávno jsem ho zkoušel, ale moc se mi nelíbilo. Asi už ta nová verze bude odladěná, když ji dávají jako výchozí. Můj další omyl. Prostředí Gnome odladěné je, ale jeho funkčnost a použitelnost je velmi nízká. Kdo se například někdy pokoušel přidat vlastní ikonku do menu aplikací, chápe moji rozmrzelost. Nevím, kdo mohl podezírat autory, že se snaží kopírovat prostředí Mac OS, nebo MS Windows.
Rozhodl jsem se ignorovat i Gnome a zaměřil jsem se na odpudivé fonty v Mozille. Co je to za chybu, proč je to tak hnusné? Po krátkém googlování bylo jasné. To není žádná chyba, to je normální stav. Nechápu. Nečitelné a hnusné fonty a to mám považovat za normální? Ano. Kdo chce mít hezké fonty, může si stáhnout jakousi kdysi uvolněnou sadu MS fontů. Aneb jak MS podporuje Linux, aby byl aspoň trošku použitelný i pro lidi.
Tiskni
Sdílej: