Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
V minulém zápisu jste se dozvěděli mých peripetiích, které provázely chvíle po instalaci distribuce Ubuntu na AMD64. Ještě ale nebyl všemu konec. Krátce po instalaci jsem potřeboval cosi vytisknout. Tisk ale nefungoval. Tiskárna není z nejlepších, ale mé nároky splňuje, byla velmi levná (Minolta 1200W, USB). Z Linuxu by měla tisknout bez zvláštních problémů. Přesto ale netiskla. Dva dny pročítání příruček (to co jsem akutně potřeboval vytisknout jsem nakonec vyřešil jinak) ale pořád byl nejlepší stav ten, kdy byla detekována, přijala požadavek na tisk, ale hned poté přešla do stavu offline a nic ji nepřesvědčilo, aby se z něj vrátila. V poslední křeči jsem vyzkoušel totéž nastavení z nabootované live distribuce. Tisk šel. V tu chvíli jsem ze začal smiřovat s tím, že si procesor svých nativních 64b neužije. Netuším kdo psal potřebné ovladače, ale pravděpodobně je otestoval pouze na x86 a tím to pro něj skončilo. Možná někde počítal s velikostí nějakého operandu jen 32b a tím to zabil pro jinou architekturu, nevím. Pro mě je důležité že tiskárna na 64b systému nefunguje, hlavně že mám zdrojáky.
Problémy 32b a 64b jsem prozatím hodil za hlavu a začal instalovat nějaké programy. Ubuntu používá jako default prostředí Gnome. Hodně dávno jsem ho zkoušel, ale moc se mi nelíbilo. Asi už ta nová verze bude odladěná, když ji dávají jako výchozí. Můj další omyl. Prostředí Gnome odladěné je, ale jeho funkčnost a použitelnost je velmi nízká. Kdo se například někdy pokoušel přidat vlastní ikonku do menu aplikací, chápe moji rozmrzelost. Nevím, kdo mohl podezírat autory, že se snaží kopírovat prostředí Mac OS, nebo MS Windows.
Rozhodl jsem se ignorovat i Gnome a zaměřil jsem se na odpudivé fonty v Mozille. Co je to za chybu, proč je to tak hnusné? Po krátkém googlování bylo jasné. To není žádná chyba, to je normální stav. Nechápu. Nečitelné a hnusné fonty a to mám považovat za normální? Ano. Kdo chce mít hezké fonty, může si stáhnout jakousi kdysi uvolněnou sadu MS fontů. Aneb jak MS podporuje Linux, aby byl aspoň trošku použitelný i pro lidi.
Tiskni
Sdílej: