Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Rozhodnoutí nainstalovat Linux je pěkné, ale jakou distribuci. Na http://distrowatch.com jsou jich kvanta, ale vyzkoušet je všechny jednu po druhé nemůžu. Požadavky jsou - musí to být použitelné na desktopu, musí to být nějak rozumně konfigurovatelné, nesmí to být komerční přebujelý balík, nesmím u toho strávit moc času (někdy taky musím něco udělat a ne se patlat s konfigurací), musí to mít použitelný balíčkovací systém. Takže:
Red Hat, Fedora - mám vůči nim averzi z minulosti, špatné zkušenosti s podporou (zkušenosti, diskusní fóra) - NE.
Mandriva (Mandrake) - přebujelé a moc komerční - NE
SUSE - ad Mandriva - NE
Gentoo - pro hračičky se spoustou času - NE
Slackware - pro desktop? - NE
Debian - mám rád, ale moc konzervativní - NE
Ubuntu - módní, ale dobrý kompromis - ANO
Takže volba padla na poslední Ubuntu. Když jsem vybíral instalační CD, padlo moje oko na na nativní AMD64. Proč to nezkusit, Linux jako Linux, tohle aspoň poběží krásně nativně. Přišlo mi to jako dobrý nápad. To jsem ale ještě nevěděl, že mi tohle drobné rozhodnutí způsobí týdenní zdržení a totální znechucení.
Instalace proběhla skvěle, prostředí Gnome vypadalo k světu. Jenže se začínali vynořovat různí kostlivci. AMD64 platforma je totiž hezká, ale nejdou kombinovat 32b a 64b programy a knihovny. Tedy, abych byl přesný, lze spouštět 32b programy. Jenže programy nebývají linkovány staticky, ale s dynamickými knihovnami a ty musí "sedět", tedy 32b program musí mít jím používané knihovny také 32 bitové. Balíčkovací systém s tímto problémem nepočítá (úprava je slibována, ale já to potřeboval mít funkční teď). Takže se problém musí řešit různými bastly. Jednak existují návody, jak vytvořit kompletní 32b systém v chroot prostředí, jenže takový návod může napsat jenom chorobný mozek. Kdo by měl dobrovolně nainstalovaný prakticky ještě jeden systém vedle svého stávajícího? Pak je možnost ručně vytvořit vlastní adresář pro knihovny a tam skladovat pouze 32b verze. Jenže mezi různými knihovnami a programy jsou různé závislosti, takže se může stát, že tento adresář výrazně naroste a bude hrdinně konkurovat tomu 64b. Chtěl jsem tuhle nevýhodu překousnout, domníval jsem se, že 32b programů nebudu potřebovat tolik. Jenže jich přibývalo - skype, flash player. java, wine....
Jenže další problémy se začaly nabalovat. Gnome používá pro mixování zvuku skvělý systém esd. Aby programy, které ho nepodporují (ale umí normální dsp) zvučily, potřebují speciální wrapper esddsp. Pořád je tu ale ten problém s 32b a 64b. Aby wrapper správně pracoval, musí všechny knihovny sedět. Přečetl jsem nespočet návodů, ale rozchodit se mi to stejně nepodařilo. Skype fungovalo, ale ne přes esd. Takže když bylo používano, nefungoval zvuk jinde. Pro hovor se musel shodit esd, spustit skype, pohovořit, vypnout skype, nahodit esd. K ničemu.
Těmto problémům se zvukem ještě předcházelo to, že zvuk vůbec nefungoval a už jeho rozchození byla záležitost dvou dní. Zvuková karta integrovaná v chipsetu nForce 3, nVidia nabízí ovladač ale správně, je pouze pro 32b. Po mnoha a mnoha pokusech, čtení "zaručené funkčních" návodů, zmateném přepínání všeho v alsamixeru, zapínání a vypínání esd, nastavování a spouštění různých programů a nastavovacích gnome hejblátek zvuk najednou začal fungovat. Jenže pořád nešlo jeho nahrávání. Nebo ono vlastně šlo, ale strááášně potichu. Po nekonečném zoufalství mě napadlo přepojit kablík mikrofonu zezadu do počítače. A nahrávání najedou bylo ok. Ano, hádáte správně. Použil jsem headset (sluchátka s mikrofonem) a ten zapojil do počítače zepředu. Mnoho nových počítačových skříní tu možnost má. Vždycky jsem myslel, že tyto vývody jsou rovnocenné těm zezadu ("paralelně"), ale není tomu tak. Musí je podporovat ovladač. Což je v našem případě alsa, jehož vývojáři to ale asi netuší, takže přední vývod v případě nahrávání zvuku použít nejde. Vůbec zvuk v Linuxu je zajímavé téma a ještě se k němu v budoucnu jistě dostaneme.
Další program a další problém. Flash player. Nelze kombinovat 64b Mozillu a 32b flash player. Jak ale správně (s podporou balíčkovacího systému) nainstalovat druhou, 32b Mozillu? To samozřejmě nejde. Lze to nějak ručně nabastlit, ale je rozumné mít pak dva prohlížeče? Také při počet knihoven, na kterých Mozilla závisí je závratný. Celé se mi to začalo vymykat z rukou a moje barva začínala nápadně přípomínat sovětskou vlajku. Už vím proč jsou uživatelé Linuxu přirovnáváni ke komunistům. Další velké rozhodnutí se začalo blížit.
V dalším díle najdete: bitva 32b vs. 64b pokračuje..., kde a gnome - možnost si vybrat nebo povinnost mít vše dvakrát? a další zábavné příhody.
Tiskni
Sdílej:
Nedá mi to, musím si rejpnout: kdyby kolega šmahem nezavrhl některé distribuce z čistě citových důvodů, mohl si podobné problémy ušetřit a nevynášel by tu tak kategorické soudy o tom, co jde a co nejde…
Prešiel som z Debianu na Gentoo(čo bolo takisto premňa vyhovujúce distro, ale žiada si to proste viac voľného času)To je velice relativni. Treba vzhledem k tomu, ze ten dlouhy cas kompilace (po doladeni stejne uz provadim jen zridka) neni muj, ale comp si tise maka sam a nezavisle na tom, co delam v tu dobu ja, a naopak ze ten cas, co stravim shanenim a rucni instalaci starsi verze Nvidia ovladacu v Archu (kde pacman nabizi ke stazeni pouze jednu nejnovejsi), je zatracene muj...
Já vybíral moje distro podle toho, co bylo v okolí používáno - abych se měl kde chytit při případných trablech, takže mám Mandrake 10.1 a zatím mi stačí.
Mám za to, že patřím mezi ty lidi, co stačí nainstalovat a pochopit a pak si teprve až někdy časem začnou hrát - stačí mi, že to fachá, co potřebuju, to si najdu na netu, nějaká nová verze mi zatim netrhá žíly.