Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Působím jako učitel a správce sítě na základní škole v Brně. Rozhodl jsem se jako jeden z mála (ale pořád je nás víc) používat na ZŠ operační systém Linux.
Pro Linux jsem se rozhodl z několika důvodů:
Přechod školy k Linuxu:
Tiskni
Sdílej:
Uživatele spravuju přes Webmin (zatím jich mám kolem 130), perfektně spolupracují jednotl. moduly Webminu, např. při založení uživatele je mu automaticky přidělena disková kvóta (dávám 500 MB). Uživatelé se dále mohou ke svým datům dostat i přes internet: ftp, Usermin
Velmi důležitá oblast je výukový software (většinou pro windows): s wine 0.9.21 toho funguje mnohem víc - kromě známých Terasoftů nyní nově většina výukových programů o Silcom Multimedia, z nichž dříve nefungoval ani jediný! A tento školní rok budou všichni třídní učitelé psát vysvědčení v linuxu, funguje totiž DM Vysvědčení pod Wine
Pro zájemce soupis běžících serverů: dhcp, ssh (z internetu pouze klíč), Webmin, Usermin, ftp, mysql, NIS, NFS, transparentní squid + transparentní dansguardian
Námitky ohledně bezpečnostních rizik jsou irelevantní, protože základka…
Nešlo by tento argument trochu rozvést?
Zajímalo by mne, jak se pozná, že se děti učí pracovat s textovým procesorem a nikoliv s doplňte si dle libosti. IMHO to záleží víc na kantorovi než na použitém softwaru – ale třeba jsem jen přehlédl, že se od nějaké doby OpenOffice.org Writer jmenuje Textový procesor…Pozná se to snadno: po krátkém seznámení dokáže takový člověk zhotovit dokument v jakémkoliv textovém procesoru, protože nehledá konkrétní položky v menu anebo ikonky, ale pouze jak přiřadit (formátovat) styl textbody či heading 1-3, neformátuje pomocí mezerníku a enteru apod. Tj. při učení práce s textovým procesorem se vychází od textu, který je třeba vytvořit, a nikoliv od konkrétního programu. Samozřejmě, že to záleží na kantorovi. A také je kvůli praxi třeba vyučovat v různých programech, aspoň ve dvou či ve třech, aby byla ta krásná teorie naplněna. A hlavně se to netýká pouze psaní textu, ale i všech ostatních činností s počítačem, a nakonec i třeba úvodu do programování (pro zájemce). A proč ne třeba i vyzkoušení si instalace operačního systému a vyhledávat si potřebné informace na relevantních místech (+ jazykové cvičení v angličtině). To už pak lze odhadnout, zda se pro takové účely hodí lépe monolitický OS Windows anebo Linux ve všech jeho podobách.
kolegové vyučující informatiku Linux vůbec neznají (nemají zájem)Tohle považuju za doklad tristního stavu vzdělávacího systému. To, že vyučovat IT může někdo, kdo aspoň orientačně nezná několik operačních systémů... a ještě hůř, kdo o jejich poznání nemá vůbec zájem. Co se to ty děti sakra v tomhle předmětu vůbec učí? Budu si muset někde sehnat informace...
Tohle považuju za doklad tristního stavu vzdělávacího systému. To, že vyučovat IT může někdo, kdo aspoň orientačně nezná několik operačních systémů... a ještě hůř, kdo o jejich poznání nemá vůbec zájem. Co se to ty děti sakra v tomhle předmětu vůbec učí? Budu si muset někde sehnat informace...To radeji nedelejte. U nas na skole jsou informatici co nemaji ani tuseni co je to operacni system, takze vysvetlovat jim, ze existuje nahrada za windows je uplna utopie...
www.
' (to když jsem jí doporučoval Firefox a diktoval adresu).
Práce v textovém procesoru zahrnovala Klasik a T602.
Pak se tento učitel stal ředitelem školy, přišel nový učitel a s ním nové počítače s W98. Tam už přestaa sranda - Začal Word (zahrnující výuku klepání mezerníkem :) ) a Silná Tečka (aby si žáci hráli a dali pokoj zatímco učitel surfuje). Ovšem i tento kantor alespoň učil ty co to ještě neuměli základy práce na internetu (založení E-Mailu, vyhledávání...)
Teď tam je (s prominutím) idiot co ani neumí pořádně zapnout počítač, učí nesmysly a když ho někdo opraví, našve se na něj.
Mimochodem, jaké je nutné vzdělání pro práci učitele? Pochybuju že to hovado má diplom...
Aby to bylo ještě lepší, před několika lety, když jsem dělal lektora, dovedl můj šéf svoji známou, ať jí udělám soukromé dvoudenní intenzívní školení PC + word + excel (od NULY). Důvod? 2 týdny nato nastupuje jako učitelka IT v oné SPŠE...
... Kopřivnice ... možná až tam sahá pojem "Vakuovka" ?
... Kopřivnice ... možná až tam sahá pojem "Vakuovka" ?Ne bohuzel netusim o co se jedna
jeste tomu chybi zasadni vec, dat do ucebnich osnov cokoliv dalsiho nez "Windows, Word a Excel". Mame dokonce "experta", ktery mi rekl ze maji zaci v osnovach Word, tak budou sedet u Wordu (rozumej 2 zaci u pocitace) a vedlejsi pulka ucebny s linuxem je zavrena...A co tomu brání? Jelikož jsem také učitel, vím, že v doposud platných osnovách nic takového nebylo - dokonce se doporučovalo i do tematických plánů nespecifikovat přesný název aplikace, ale zůstat u "textový procesor, bitmapový graf. editor" atp.
No a pokud se jedná o nové osnovy (ty si vytváří každá škola sama), které máte ve svém ŠVP - tak to jste byl asi velmi, opravdu ale velmi málo důrazný, že se vám nepodařilo tyto "expertovy" nepochybné kraviny svojí argumentační smrští dokonale vyvrátit! Osnovy v ŠVP se ovšem dají měnit. Přesvědčte ředitele, že takovéto nesmysly dělají ostudu vaší škole! Je to zásadní pedagogické pochybení. Neprovádíte přece firemní školení na Word či OOO Writer, nýbrž se žáci učí pracovat s text. procesorem.