Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Uživatele spravuju přes Webmin (zatím jich mám kolem 130), perfektně spolupracují jednotl. moduly Webminu, např. při založení uživatele je mu automaticky přidělena disková kvóta (dávám 500 MB). Uživatelé se dále mohou ke svým datům dostat i přes internet: ftp, Usermin
Velmi důležitá oblast je výukový software (většinou pro windows): s wine 0.9.21 toho funguje mnohem víc - kromě známých Terasoftů nyní nově většina výukových programů o Silcom Multimedia, z nichž dříve nefungoval ani jediný! A tento školní rok budou všichni třídní učitelé psát vysvědčení v linuxu, funguje totiž DM Vysvědčení pod Wine
Pro zájemce soupis běžících serverů: dhcp, ssh (z internetu pouze klíč), Webmin, Usermin, ftp, mysql, NIS, NFS, transparentní squid + transparentní dansguardian
Námitky ohledně bezpečnostních rizik jsou irelevantní, protože základka…
Nešlo by tento argument trochu rozvést?
Zajímalo by mne, jak se pozná, že se děti učí pracovat s textovým procesorem a nikoliv s doplňte si dle libosti. IMHO to záleží víc na kantorovi než na použitém softwaru – ale třeba jsem jen přehlédl, že se od nějaké doby OpenOffice.org Writer jmenuje Textový procesor…Pozná se to snadno: po krátkém seznámení dokáže takový člověk zhotovit dokument v jakémkoliv textovém procesoru, protože nehledá konkrétní položky v menu anebo ikonky, ale pouze jak přiřadit (formátovat) styl textbody či heading 1-3, neformátuje pomocí mezerníku a enteru apod. Tj. při učení práce s textovým procesorem se vychází od textu, který je třeba vytvořit, a nikoliv od konkrétního programu. Samozřejmě, že to záleží na kantorovi. A také je kvůli praxi třeba vyučovat v různých programech, aspoň ve dvou či ve třech, aby byla ta krásná teorie naplněna. A hlavně se to netýká pouze psaní textu, ale i všech ostatních činností s počítačem, a nakonec i třeba úvodu do programování (pro zájemce). A proč ne třeba i vyzkoušení si instalace operačního systému a vyhledávat si potřebné informace na relevantních místech (+ jazykové cvičení v angličtině). To už pak lze odhadnout, zda se pro takové účely hodí lépe monolitický OS Windows anebo Linux ve všech jeho podobách.
kolegové vyučující informatiku Linux vůbec neznají (nemají zájem)Tohle považuju za doklad tristního stavu vzdělávacího systému. To, že vyučovat IT může někdo, kdo aspoň orientačně nezná několik operačních systémů... a ještě hůř, kdo o jejich poznání nemá vůbec zájem. Co se to ty děti sakra v tomhle předmětu vůbec učí? Budu si muset někde sehnat informace...
Tohle považuju za doklad tristního stavu vzdělávacího systému. To, že vyučovat IT může někdo, kdo aspoň orientačně nezná několik operačních systémů... a ještě hůř, kdo o jejich poznání nemá vůbec zájem. Co se to ty děti sakra v tomhle předmětu vůbec učí? Budu si muset někde sehnat informace...To radeji nedelejte. U nas na skole jsou informatici co nemaji ani tuseni co je to operacni system, takze vysvetlovat jim, ze existuje nahrada za windows je uplna utopie...
www.
' (to když jsem jí doporučoval Firefox a diktoval adresu).
Práce v textovém procesoru zahrnovala Klasik a T602.
Pak se tento učitel stal ředitelem školy, přišel nový učitel a s ním nové počítače s W98. Tam už přestaa sranda - Začal Word (zahrnující výuku klepání mezerníkem :) ) a Silná Tečka (aby si žáci hráli a dali pokoj zatímco učitel surfuje). Ovšem i tento kantor alespoň učil ty co to ještě neuměli základy práce na internetu (založení E-Mailu, vyhledávání...)
Teď tam je (s prominutím) idiot co ani neumí pořádně zapnout počítač, učí nesmysly a když ho někdo opraví, našve se na něj.
Mimochodem, jaké je nutné vzdělání pro práci učitele? Pochybuju že to hovado má diplom...
Aby to bylo ještě lepší, před několika lety, když jsem dělal lektora, dovedl můj šéf svoji známou, ať jí udělám soukromé dvoudenní intenzívní školení PC + word + excel (od NULY). Důvod? 2 týdny nato nastupuje jako učitelka IT v oné SPŠE...
... Kopřivnice ... možná až tam sahá pojem "Vakuovka" ?
... Kopřivnice ... možná až tam sahá pojem "Vakuovka" ?Ne bohuzel netusim o co se jedna
jeste tomu chybi zasadni vec, dat do ucebnich osnov cokoliv dalsiho nez "Windows, Word a Excel". Mame dokonce "experta", ktery mi rekl ze maji zaci v osnovach Word, tak budou sedet u Wordu (rozumej 2 zaci u pocitace) a vedlejsi pulka ucebny s linuxem je zavrena...A co tomu brání? Jelikož jsem také učitel, vím, že v doposud platných osnovách nic takového nebylo - dokonce se doporučovalo i do tematických plánů nespecifikovat přesný název aplikace, ale zůstat u "textový procesor, bitmapový graf. editor" atp.
No a pokud se jedná o nové osnovy (ty si vytváří každá škola sama), které máte ve svém ŠVP - tak to jste byl asi velmi, opravdu ale velmi málo důrazný, že se vám nepodařilo tyto "expertovy" nepochybné kraviny svojí argumentační smrští dokonale vyvrátit! Osnovy v ŠVP se ovšem dají měnit. Přesvědčte ředitele, že takovéto nesmysly dělají ostudu vaší škole! Je to zásadní pedagogické pochybení. Neprovádíte přece firemní školení na Word či OOO Writer, nýbrž se žáci učí pracovat s text. procesorem.
Tiskni
Sdílej: