Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Od fyziky až k úrovni zdejších diskuzí
Když jsem byl menší, měl jsem zájem o (především moderní) fyziku. Kupoval jsem si ruzné populárně naučné knížky a se zaujetím je četl. K mému nemalému překvapení se mi ale jednou do rukou dostala knížka, kde se psalo, že speciální teorie relativity je zcela špatně a bylo nabídnuto alternativní vysvětlení. Časem jsem pak takových knížek potkal víc. Tenkrát bych nebyl schopen smysluplně argumentovat ani pro to ani pro ono. Věděl jsem, že speciální relativita je obecně přijmána, tak jsem těmto názorům něvěnoval další pozornost. Nicméně kdybych se přiklonil k názoru, že speciální relativita je špatně, nebyl by pro mě problém v diskuzi s ve fyzice podobně nevdělaným člověkem jako já dokládat relativně bohatou citací právě z oněch knížek, že tyto názory mají oporu. Když už by se pak protistraně podařilo zpochybnit duvěryhodnost těchto autorů (což ale bývá ukol ne zcela jednoduchý, když člověk danému oboru téměř nerozumí), mohl bych vyrukovat s argumentem, že třeba celá práce Newtona, kterýžto je nezpochybnitelná veličina fyziky, relativitu nijak nepodporuje, ba dokonce přepokladem absolutního plynutí času relativitě odporuje. A když už selže úplně všechno, tak pak vyrukovat s nějakou konspirační teorií nebo vymýšlet ad hoc argumenty.
Na tomto (dosti absurdním) příkladu jsem jen chtěl ukázat, jak absurdní a zavádějící argumenty se často používaji. A to zdaleka ne jen ve fyzice. Ve filozofii, dějepise, ekonomii a dalších je situace ještě horší v tom smyslu, že zde obvykle není možnost znovu provést experiment, který by danou teorii potvrdil nebo vyvrátil.
A co to celé má co dělat s tímto servrem? Diskuze jsem až do nedávna nečetl nikde. Trochu se to změnilo až poslední dobou, protože jsem zjistil, že na tomto serveru se zajímavé věci (na téma linux) občas nachází i v těch diskuzích. Tak se stalo, ze jsem si v poslední době přečetl i pár diskuzí pod různými blogy, které byly o různých tématech. Nestačil jsem se divit. Jeden křičí "to je bílé", druhý "to je černé", a když už jde do tuhého, oba jsou to schopni dokládat citací z literatury nebo někdy více někdy méně přesvědčivými agrumenty. Celá argumentace je ale stylem, který jsem popsal v prvním odstavci. O diskuzi se pak už ani nedá hovořit, protože ta je dialogem, který vede k vyjasnění názorů a poučení. V těchto případech pak ale dochází k degeneraci na dva, případně více, monogolů, které patrně nemají jiný smysl, než neustoupit ani o kousek ze svého stanoviska a hlavně pak mít poslední slovo, aby to vypadalo, že druhému došly argumenty. Že se pořád dokola opakuje to samé, to je jedno.
Takža bych vás chtěl všechny poprosit (teda zvláště některé, raději nebudu jmenovat), než bude psát do diskuze, zvažte, jestli máte co říct a jestli chce psát, abyste se něco dozvěděli nebo proto, abyste se pohádali. Ušetříte tak práci mnoha lidem, co v diskuzi hledají zajímavé názory, co by jim pomohly rozšířit si obzor a touto autocenzurou jistě přispějete k zvýšení kvality diskuzí. Pokud toho nejste schopni a potřebujete nějaký server zaplovovat hromadou příspěvků o ničem a nebo úplných blábolů, pak bych vám doporučil místo abíčka třeba cosmogirl nebo nějaký podobný server.
Díky, Lojza
Tiskni
Sdílej:
"Boh sa nezjaví ľuďom preto, lebo ich stvoril so slobodnou vôľou sa rozhodnúť či budú alebo nebudú veriť v boha. Ak by sa však zjavil, neveriacim by túto slobodnú vôľu zobral, pretože by museli pripustiť jeho existenciu."BTW: Chudák Adam s Evou, Kain, Noe, Lot a jeho dcery, Abrahám, Mojžíš a hromada starozákoních proroků, kterým se zjevil. Chudáci apoštolové, a ti, kteří spatřili Ježíše Krista, neboť jim Bůh sebral svobodnou vůli skrze sebe, nebo svého syna