plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
.deb
se mi nezdá jako
neudělal Novell nic, co by pomohlo ostatním distribucím přijmout OBS jako nástroj.Pomocí této metody dokáže AFAIK BS udělat korektní Debian balík, který není problém do distribuce příjmout. Takže je vidět, že snaha tady byla, možná stále je.. Mailinglist nesleduju moc často.
Jak by to dopadlo, kdyby řekněme Novell přivzal do party (do diskuze, na konferenci) některé z hochů třeba z Debianu (a všichni ostatní by se mohli zúčastnit, prostě žádné zavřené dveře) a řekl jim "pojďme vymyslet nějaký BS, který sestaví jak naše RPM, tak Vaše DEB přesně tak, jak všichni potřebujeme", a pak to naimplementoval?Vzniklo by Gentoo
We also hope that commercial Linux technology companies will choose Gentoo Linux as a base for their products. We currently have one such relationship and we hope to have many more in the future. These kinds of collaborations promise to be lots of fun and to be a great benefit to all Gentoo Linux usersAlespoň taková byla představa před sedmi lety – Daniel Robbins: Making the distribution, Part 3
Nechce se mi věřit, že by Novell nezvládl takovou základní věc jako je vytvoření "čistě evropské pobočky ®" přes kterou by peníze pro projekty které se neslučují s US právem "propral"...
Nechceš mi snad tvrdit, že lze v USA žalovat firmu za to, že má dceřinou společnost v Evropě, která se řídí tamním právem?
No nevim, nevim... Takhle neschopnej prostě nemůže bejt ani Novell, aby bylo možné ho úspěšně napadnout za vlastnictví evropské firmy. Zvlášť když si člověk vzpomene, že jsou i americké firmy, jejichž evropské pobočky se podílely na genocidě a zločinech proti lidskosti a "oči pro pláč" jim rozhodně nezůstali.
Mnohem pravděpodobnější spíš bude, že Novell žádnou takovou podporu poskytovat nechce, protože se mu těžko bude americkým zákazníkům, ze kterých má většinu zisků, vysvětlovat, že jsou zákazníky "druhé kategorie". Že sice poskytuje to co by oni chtěli, dokonce zadarmo, ale protože jsou američané, tak mají smůlu. Tohle si prostě vůči američanům při jejich "patriotismu" žádná firma, která z jejich peněz žije dovolit nemůže.
Porad mi nejde do hlavy, proc si spousta lidi mysli, ze za skutky velkych firem stoji nejake dukladne planovano zlo. Neni to pravda. To, co delaji velke firmy, je vetsinou jen vice nebo mene nahodny vysledek, ktery vzesel z korporatni byrokracie.
Za skutky velkých firem stojí především touha po zisku (penězích). Že je tato touha ve skutečnost převáděna a formována korporátní byrokracií je nicméně samozřejmě taky fakt.
To s temi "zakazniky druhe kategorie" neni pravda i z jineho duvodu. Pokud je mi znamo, Novell jeste nikdy neoznamil uzavreni relevantniho kontraktu na desktopovy Linux v Americe. Jediny znamy dulezity zakaznik se SLEDem, o kterem jsem slysela, je z Francie.
Ale tady nejde (jenom) o zákazníky s SLED. Nevím sice, kolik procent zisků/obratu aktuálně tvoří u Novellu SLED ale z faktu, že Novell koupil SUSE a ne naopak, usuzuju, že budou jistě i jiné zdroje Novellu, s největší pravděpodobností navíc mnohem důležitější a především "americké".
Ale smulu maji i Evropani, protoze Novell takovy software podle americkych zakonu nesmi bez licence sirit ani v Americe, ani v Evrope, ani nikde jinde.
Proč furt Novell? Vždyť to může šířit jakákoliv evropská firma, kde je Novell pouze akcionářem. A netvrďte mi, že jako akcionář firmy jsem zodpovědný za její činy. To snad není možné ani v USA...
"Ja uz o tom asi vic vykladat ani nemuzu"Tohle je pořád ještě veřejná stránka, nebo ne? Stačí si to přečíst a zamyslet se nad důsledky.
osc
zdroják i na web.
Ty kodeky jsou trosku problem, kdyz clovek neco buildi co je zavisle na videu, takze moje opencv tam video neotevre (coz je celkem vazny problem). A kdyz jsem chtel dat buildit vlastni programek, tak me nekdo predbehl :)
Jinak k tomu bordelu - ano, je to castecne bordel, clovek si musi davat pozor, ale zase to ma vyhodu v tom, ze od jednoho programu muze byt nekolik nezavislych patchovanych verzi napriklad. Je potreba tu spravu nejak vymyslet, jinak je to moc pekna vec, Packmana uz pouzivam fakt jenom na kodeky.
muze byt nekolik nezavislych patchovanych verzi naprikladTy mohou být v domovských adresářích uživatelů.
Tiskni
Sdílej: