Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Tiskni
Sdílej:
.deb
se mi nezdá jako
neudělal Novell nic, co by pomohlo ostatním distribucím přijmout OBS jako nástroj.Pomocí této metody dokáže AFAIK BS udělat korektní Debian balík, který není problém do distribuce příjmout. Takže je vidět, že snaha tady byla, možná stále je.. Mailinglist nesleduju moc často.
Jak by to dopadlo, kdyby řekněme Novell přivzal do party (do diskuze, na konferenci) některé z hochů třeba z Debianu (a všichni ostatní by se mohli zúčastnit, prostě žádné zavřené dveře) a řekl jim "pojďme vymyslet nějaký BS, který sestaví jak naše RPM, tak Vaše DEB přesně tak, jak všichni potřebujeme", a pak to naimplementoval?Vzniklo by Gentoo
We also hope that commercial Linux technology companies will choose Gentoo Linux as a base for their products. We currently have one such relationship and we hope to have many more in the future. These kinds of collaborations promise to be lots of fun and to be a great benefit to all Gentoo Linux usersAlespoň taková byla představa před sedmi lety – Daniel Robbins: Making the distribution, Part 3
Nechce se mi věřit, že by Novell nezvládl takovou základní věc jako je vytvoření "čistě evropské pobočky ®" přes kterou by peníze pro projekty které se neslučují s US právem "propral"...
Nechceš mi snad tvrdit, že lze v USA žalovat firmu za to, že má dceřinou společnost v Evropě, která se řídí tamním právem?
No nevim, nevim... Takhle neschopnej prostě nemůže bejt ani Novell, aby bylo možné ho úspěšně napadnout za vlastnictví evropské firmy. Zvlášť když si člověk vzpomene, že jsou i americké firmy, jejichž evropské pobočky se podílely na genocidě a zločinech proti lidskosti a "oči pro pláč" jim rozhodně nezůstali.
Mnohem pravděpodobnější spíš bude, že Novell žádnou takovou podporu poskytovat nechce, protože se mu těžko bude americkým zákazníkům, ze kterých má většinu zisků, vysvětlovat, že jsou zákazníky "druhé kategorie". Že sice poskytuje to co by oni chtěli, dokonce zadarmo, ale protože jsou američané, tak mají smůlu. Tohle si prostě vůči američanům při jejich "patriotismu" žádná firma, která z jejich peněz žije dovolit nemůže.
Porad mi nejde do hlavy, proc si spousta lidi mysli, ze za skutky velkych firem stoji nejake dukladne planovano zlo. Neni to pravda. To, co delaji velke firmy, je vetsinou jen vice nebo mene nahodny vysledek, ktery vzesel z korporatni byrokracie.
Za skutky velkých firem stojí především touha po zisku (penězích). Že je tato touha ve skutečnost převáděna a formována korporátní byrokracií je nicméně samozřejmě taky fakt.
To s temi "zakazniky druhe kategorie" neni pravda i z jineho duvodu. Pokud je mi znamo, Novell jeste nikdy neoznamil uzavreni relevantniho kontraktu na desktopovy Linux v Americe. Jediny znamy dulezity zakaznik se SLEDem, o kterem jsem slysela, je z Francie.
Ale tady nejde (jenom) o zákazníky s SLED. Nevím sice, kolik procent zisků/obratu aktuálně tvoří u Novellu SLED ale z faktu, že Novell koupil SUSE a ne naopak, usuzuju, že budou jistě i jiné zdroje Novellu, s největší pravděpodobností navíc mnohem důležitější a především "americké".
Ale smulu maji i Evropani, protoze Novell takovy software podle americkych zakonu nesmi bez licence sirit ani v Americe, ani v Evrope, ani nikde jinde.
Proč furt Novell? Vždyť to může šířit jakákoliv evropská firma, kde je Novell pouze akcionářem. A netvrďte mi, že jako akcionář firmy jsem zodpovědný za její činy. To snad není možné ani v USA...
"Ja uz o tom asi vic vykladat ani nemuzu"Tohle je pořád ještě veřejná stránka, nebo ne? Stačí si to přečíst a zamyslet se nad důsledky.
osc
zdroják i na web.
Ty kodeky jsou trosku problem, kdyz clovek neco buildi co je zavisle na videu, takze moje opencv tam video neotevre (coz je celkem vazny problem). A kdyz jsem chtel dat buildit vlastni programek, tak me nekdo predbehl :)
Jinak k tomu bordelu - ano, je to castecne bordel, clovek si musi davat pozor, ale zase to ma vyhodu v tom, ze od jednoho programu muze byt nekolik nezavislych patchovanych verzi napriklad. Je potreba tu spravu nejak vymyslet, jinak je to moc pekna vec, Packmana uz pouzivam fakt jenom na kodeky.
muze byt nekolik nezavislych patchovanych verzi naprikladTy mohou být v domovských adresářích uživatelů.