Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Tiskni
Sdílej:
.deb
se mi nezdá jako
neudělal Novell nic, co by pomohlo ostatním distribucím přijmout OBS jako nástroj.Pomocí této metody dokáže AFAIK BS udělat korektní Debian balík, který není problém do distribuce příjmout. Takže je vidět, že snaha tady byla, možná stále je.. Mailinglist nesleduju moc často.
Jak by to dopadlo, kdyby řekněme Novell přivzal do party (do diskuze, na konferenci) některé z hochů třeba z Debianu (a všichni ostatní by se mohli zúčastnit, prostě žádné zavřené dveře) a řekl jim "pojďme vymyslet nějaký BS, který sestaví jak naše RPM, tak Vaše DEB přesně tak, jak všichni potřebujeme", a pak to naimplementoval?Vzniklo by Gentoo
We also hope that commercial Linux technology companies will choose Gentoo Linux as a base for their products. We currently have one such relationship and we hope to have many more in the future. These kinds of collaborations promise to be lots of fun and to be a great benefit to all Gentoo Linux usersAlespoň taková byla představa před sedmi lety – Daniel Robbins: Making the distribution, Part 3
Nechce se mi věřit, že by Novell nezvládl takovou základní věc jako je vytvoření "čistě evropské pobočky ®" přes kterou by peníze pro projekty které se neslučují s US právem "propral"...
Nechceš mi snad tvrdit, že lze v USA žalovat firmu za to, že má dceřinou společnost v Evropě, která se řídí tamním právem?
No nevim, nevim... Takhle neschopnej prostě nemůže bejt ani Novell, aby bylo možné ho úspěšně napadnout za vlastnictví evropské firmy. Zvlášť když si člověk vzpomene, že jsou i americké firmy, jejichž evropské pobočky se podílely na genocidě a zločinech proti lidskosti a "oči pro pláč" jim rozhodně nezůstali.
Mnohem pravděpodobnější spíš bude, že Novell žádnou takovou podporu poskytovat nechce, protože se mu těžko bude americkým zákazníkům, ze kterých má většinu zisků, vysvětlovat, že jsou zákazníky "druhé kategorie". Že sice poskytuje to co by oni chtěli, dokonce zadarmo, ale protože jsou američané, tak mají smůlu. Tohle si prostě vůči američanům při jejich "patriotismu" žádná firma, která z jejich peněz žije dovolit nemůže.
Porad mi nejde do hlavy, proc si spousta lidi mysli, ze za skutky velkych firem stoji nejake dukladne planovano zlo. Neni to pravda. To, co delaji velke firmy, je vetsinou jen vice nebo mene nahodny vysledek, ktery vzesel z korporatni byrokracie.
Za skutky velkých firem stojí především touha po zisku (penězích). Že je tato touha ve skutečnost převáděna a formována korporátní byrokracií je nicméně samozřejmě taky fakt.
To s temi "zakazniky druhe kategorie" neni pravda i z jineho duvodu. Pokud je mi znamo, Novell jeste nikdy neoznamil uzavreni relevantniho kontraktu na desktopovy Linux v Americe. Jediny znamy dulezity zakaznik se SLEDem, o kterem jsem slysela, je z Francie.
Ale tady nejde (jenom) o zákazníky s SLED. Nevím sice, kolik procent zisků/obratu aktuálně tvoří u Novellu SLED ale z faktu, že Novell koupil SUSE a ne naopak, usuzuju, že budou jistě i jiné zdroje Novellu, s největší pravděpodobností navíc mnohem důležitější a především "americké".
Ale smulu maji i Evropani, protoze Novell takovy software podle americkych zakonu nesmi bez licence sirit ani v Americe, ani v Evrope, ani nikde jinde.
Proč furt Novell? Vždyť to může šířit jakákoliv evropská firma, kde je Novell pouze akcionářem. A netvrďte mi, že jako akcionář firmy jsem zodpovědný za její činy. To snad není možné ani v USA...
"Ja uz o tom asi vic vykladat ani nemuzu"Tohle je pořád ještě veřejná stránka, nebo ne? Stačí si to přečíst a zamyslet se nad důsledky.
osc
zdroják i na web.
Ty kodeky jsou trosku problem, kdyz clovek neco buildi co je zavisle na videu, takze moje opencv tam video neotevre (coz je celkem vazny problem). A kdyz jsem chtel dat buildit vlastni programek, tak me nekdo predbehl :)
Jinak k tomu bordelu - ano, je to castecne bordel, clovek si musi davat pozor, ale zase to ma vyhodu v tom, ze od jednoho programu muze byt nekolik nezavislych patchovanych verzi napriklad. Je potreba tu spravu nejak vymyslet, jinak je to moc pekna vec, Packmana uz pouzivam fakt jenom na kodeky.
muze byt nekolik nezavislych patchovanych verzi naprikladTy mohou být v domovských adresářích uživatelů.