Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
V zadnem pripade se nejedna o to, ze CHCI stranky a nevim co na ne.To jsem jen tak odhadoval, protoze jsi ke svemu zameru jaksi zapomnel uvest duvod, proc vubec nejaky novy linuxovy portal zalozit chces. Prilezitost ke komunikaci s "linuxaky", prostor pro publikaci textu nebo ruznych veci o linuxu - tohle vsechno napr. nabizi abicko jako zavedeny a fungujici portal o linuxu na velmi vysoke urovni a prakticky nicim neomezene - vcetne blogu (kdyz uz nemluvim o ostatnich portalech venujicim se linuxu s jinymi durazy - linuxsoft.cz, root.cz apod.). Takze si moc nedovedu predstavit, proc by treba lidi, co chodi sem, meli chodit na nejaky "novy cesky linuxovy" portal a co by jim tak mohl nabidnout navic ;) Coz neni mysleno jako nejapne odrazovani od idealismu, ale jako realisticka otazka.
Aj ja som sa o to pokúšal, dokonca ten portál mal byť Česko-Slovenský, aby sa na ňom všetci cítili rovnako - ako cudzinci :)
Mal som dokonca aj konkrétne revolučné idee, plány a podobné keci. Vieš jak to skončilo? Mohol som po tých pár mesiacov robiť niečo užitočné... ale čo už. Nechceš radšej pomôcť vyvíjať AbcLinuxu?
Musím dodať, že nie som proti tomu, aby si si to skúsil. Aspoň zistíš, aké je to ťažké. Ak náhodov zlyháš, nevadí, zdrojáky Abíčka potrebujú aj teba.
Veľa šťastia!
Tiskni
Sdílej: