Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Tiskni
Sdílej:
V zadnem pripade se nejedna o to, ze CHCI stranky a nevim co na ne.To jsem jen tak odhadoval, protoze jsi ke svemu zameru jaksi zapomnel uvest duvod, proc vubec nejaky novy linuxovy portal zalozit chces. Prilezitost ke komunikaci s "linuxaky", prostor pro publikaci textu nebo ruznych veci o linuxu - tohle vsechno napr. nabizi abicko jako zavedeny a fungujici portal o linuxu na velmi vysoke urovni a prakticky nicim neomezene - vcetne blogu (kdyz uz nemluvim o ostatnich portalech venujicim se linuxu s jinymi durazy - linuxsoft.cz, root.cz apod.). Takze si moc nedovedu predstavit, proc by treba lidi, co chodi sem, meli chodit na nejaky "novy cesky linuxovy" portal a co by jim tak mohl nabidnout navic ;) Coz neni mysleno jako nejapne odrazovani od idealismu, ale jako realisticka otazka.
Aj ja som sa o to pokúšal, dokonca ten portál mal byť Česko-Slovenský, aby sa na ňom všetci cítili rovnako - ako cudzinci :)
Mal som dokonca aj konkrétne revolučné idee, plány a podobné keci. Vieš jak to skončilo? Mohol som po tých pár mesiacov robiť niečo užitočné... ale čo už. Nechceš radšej pomôcť vyvíjať AbcLinuxu?
Musím dodať, že nie som proti tomu, aby si si to skúsil. Aspoň zistíš, aké je to ťažké. Ak náhodov zlyháš, nevadí, zdrojáky Abíčka potrebujú aj teba.
Veľa šťastia!