Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Tiskni
Sdílej:
Já to věděl, že to asi nebude latex co myslím já
img
má atribut width
.
>>>Myslím, že na obalu moc nesejde, důležitý je obsah ;)
Tady aspon vidite ze ty zensky sou vsechny uplne stejny.
mimetex.cgi: ELF 32-bit LSB executable, Intel 80386, version 1 (SYSV), dynamically linked (uses shared libs), for GNU/Linux 2.6.8, not strippedZdrojáky budou?
LaTeX se vyvinul u TeXu, který byl vyvinut Lesliem Lamportem
A já vždycky myslel, že LaTeX není nic jiného, než poněkud přebujelý macro package pro TeX, jehož autoři se ve snaze zatajit svým uživatelům existenci TeXu nezastaví ani před předefinováváním primitiv. Ale buď tomu nerozumím nebo jsou úspěšnější, než jsem si myslel. :-)
Mimochodem, ta věta je brutálním příkladem vyšinutí z vazby nebo opravdu L. Lamporta považujete za autora TeXu?
Co je špatně, jsem vám napsal už včera večer: že vaše tvrzení o tom, co je to LaTeX a jaký je vztah mezi LaTeXem a TeXem, jsou úplně mimo. Vzhledem k tomu nevidím nic špatného na konstatování, že napsal-li jste, že linuxákům nemusíte vysvětlovat, co je to LaTeX, mělo tam spíš být že nemůžete (protože to sám nevíte).
Ad hospodský tlučhuba: je mi celkem jedno, jestli mi to budete věřit, ale pro vaši informaci: do hospody moc často nechodím a o TeXu už přeci jen něco málo vím.
Nebudu řešit, co jste řekl, nebo ne, ale když toho tolik víte, jak sám píšete, tak proč už dávno nějáká takováto (česká) stránka nevznikla od Vás? Jestli už vznikla, tak mi prosím řekněte adresu, neboť jsem asi špatně hledal.Takové otevřené webové služby již existují. Nemyslím si, že kritérium českého jazyka je v tomto případě natolik zásadní. Pokud už jste se rozhodl takovou službu nabízet, proč jste zvolil mimeTeX a nikoliv vyspělejší mathTeX? Proč vlastně vůbec neuvádíte, na jakém software (včetně licence) je vaše služba postavena?
Stránka se nemá zabývat LaTeXem do hloubky, ale pouze pomoci ostatním při zápisu matematických, fyzikálních a chemických rovnic na web.Zrovna chemické rovnice se sází v LaTeXu nejlépe pomocí balíku mhchem, který ovšem podporuje až plnohodnotný mathTeX. Mimochodem, hvězdička se v sazbě jako symbol násobení nepoužívá.
Také si nemylslete, že si myslím, že vím o LaTeXu vše, jedinné, kdy jsem ho prozatím použil byla jedna seminární práce a pár menších dokumentů. Tento systém mě nadchl a proto jsem ho chtěl nějak podpořit, tak se nezlobte, že jsem ho nepodpořil tak dokonale, jak byste ho určitě podpořil Vy.Myslím si, že je lepší zabývat se rovnou XeLaTeXem, který se již nezdráhám označit za velice dobře použitelný. Na závěr pár (dočasných) odkazů na vzorce z mathTeXu: krásný matematický vztah, kořeny kvadratické rovnice, výbuch vodíku.
Kritérium českého jazyka je alespoň pro mě velice důležité, nehodlám se totiž smířit s tím, že za pár let vymyzí z internetu čeština a v horizontu desítek let z planety.Obávám se, že se již stalo.
MathTeX jak píšete jsem nepoužil, protože jsem o něm prostě nevěděl.V tom případě se nabízí, jak jste se dostal k mimeTeXu, neboť na oficiální stránce mimeTeXu je na mathTeX docela výrazně upozorňováno.
Také si nemyslím, že by byl až o tolik lepší, když jsem se díval na ty Vaše vzorce, tak jsou o něco hezčí, ale čitelnost si myslím že nenní na nejhorší úrovni.MathTeX je ve kvalitě výstupu řádově lepší. Ostatně mimeTeX nemá s TeXem nic společného, leda obdobnou syntaxi vstupu. Vykreslení vzorce řeší svými prostředky, zatímco mathTeX používá plnohodnotný TeX (a převodník dvipng).
Výbuch vodíku v mimetex. Ano ta abeceda mimetexu moc nejde.Chemické vzorce se sází antikvou (a navíc je potřeba doplnit mezerování)! Lepší verze, ač stále nedokonalá.
identify
.
Nechci to svalovat na firefox, nebo vzhled, ale napadlo mě, že to vypadá, jako kdyby si Váš vzhled přepsal pozadí z bílého na černé, ale na písmo zapomněl.? Z toho tvého skriptu leze obrázek, s tím asi prohlížeč moc neudělá… Osobně bych přidal parametry pro pozadí a popředí.
img.vzorec { padding: 1ex; background: white; }
V případě výstupu do GIF je to horší, neboť volba pozadí by vyžadovalo dopsat tuto funkcionalitu pro mimeTeX, anebo mathTeX. (Pokud by někdo trval na formátu GIF, lze to obejít používáním příkazu \pagecolor z balíku color, kterým se nastaví antialiasing do správné barvy pozadí.)
Barvu písma lze bez problémů měnit pomocí prostředků LaTeXu.
rovnice si vykreslí prohlížeč...Teď jsem zkoušel FF, Operu a Chrome a pořádně si s tím poradil jen Firefox. Přesto si myslím, že MathML je správná cesta – nemusí se používat nějaké trapné bitmapy a rovnice se dá zapsat přímo do XHTML. Jen by to chtělo dotáhnout tu podporu v prohlížečích a do té doby používat třeba nějaký filtr na straně serveru, který z toho těm neschopným prohlížečům nadělá obrázky.