Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Nejprve jsem to chtěl dát do poradny, ale po zjištění, že těch problémů mám víc, jsem se rozhodl hodit to do blogu.
Moje konfigurace je UBUNTU 9.10 - ibm T60 2007-GCG, ati grafika
Mám problém s přehráváním flash aplikací, konkrétně her (texas holdem, pilsner urquell apod.). Stává se mi, že hra funguje, ale obraz zvláštním způsobem poblikává, jakoby se na chviličku odkryly černé čtverce jako podklad. U FF hra funguje, ale poblikává, u opery sice nepoblikává, ale tam je zase problém, že nefungují tlačítka. Zkoušel jsem různý flashe (gnash apod.) a to byla spíš větší hrůza.
Druhý problém mám s wine nebo ne ani tak problém jako lehké potíže. Jedná se mi o hru CS 1.6, hra sice funguje, ale FPS se pohybuje okolo 50 a hra je sem tam trhaná, hratelná ale trhaná. Tady si myslím, že to bude asi mít něco společnýho s grafikou a ovladači, jedu na radeon ovladači. FPS při glxgears:
tomas@tomas-laptop:~$ glxgears 6554 frames in 5.0 seconds 6764 frames in 5.0 seconds tomas@tomas-laptop:~$ glxinfo | grep direct direct rendering: YesOvladače tedy asi dobře nainstalovaný, ale když jsem s tím samým notebookem jel na 8.10 problém tady nebyl a FPS v CS dosahovalo 99 a to pořád.
err:menubuilder:WinMain unknown option -a err:menubuilder:WinMain unknown option -r
mmap() failed: Cannot allocate memoryProblémy se zvukem beru jako méně závažný.
Oproti windows a softu od lenovo se mi v ubuntu vůbec nevede nastavit druhý monitor tak jak si přeju a při restartu se to zase rozhodí a nastavení je v tahu (vlevo od primární plochy notebooku jako další "plocha" na který jsem schopen spustit video a neotevírají se mi tam spuštěný programy).
Tiskni
Sdílej:
$ apt-get moo (__) (oo) /------\/ / | || * /\---/\ ~~ ~~ ...."Have you mooed today?"...