Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Zdravím. Ve firmě jsme se rozhodli pro barevnou tiskárnu a tak teď vybírám jakou. Mělo by se asi s nejvetší pravděpodobností jednat o laserovou do cca 7k Kč bez DPH. Netiskneme moc, resp. nebudeme na ni tisknout moc (tj. 5000 str./rok). Plnobarevný tisk asi taky moc nehrozí. Spíš mi jde o to vybrat takovou, aby náplň nestála více jak tiskárna resp. poměr cena/výkon. Nemáte nějaký tip z vlastní zkušenosti? Určitě potěší možnost síťového provozu, ale není to nutnost.
Asi se ani nebráním inkoustové tiskárně, ale tam se bojím o spotřebu inkoustu, o rychlost a o to, že když tiskárna nebude každý den využita, že zaschnou hlavičky a budu nucet tiskárnu čistit.
UPDATE: nyní se rozhoduji mezi třemi tiskárnami.
HP CP1515n
Samsung CLP-350N
OKI - C3450n
Nejlip na cenu tisku vychází samsung s 0,396Kč při ČB a 0,714Kč při barvě. Ale nevím jak tiskárna tiskne, nikde jsem žádnou pořádnou recenzi nenašel.
Tiskni
Sdílej:
Já jsem si pořídil tohle. Masakr
Díky HPLIP bych o ničem jiném než HP vůbec neuvažoval. Podpora je naprosto příkladná.
jestli dobře čtu, tak se jedná o černobílou laserovou tiskárnu... já vybírám barevnou.
jak je to s kompatibilitou v Linuxu? Ptáš se jenom na tiskárnu a ve firmě máte stejně jenom Widle?
V tom případě bych zkusil Canonku nebo Samsung. Rozhodně bych e vyhnul Minoltě, IMHO je provoz strašně drahý.
pokud nebude mít tiskárna síťový připojení, tak bude připojena na pc s linuxem kde bude následně nasdílená.
V tom případě bych bez LANu důrazně doporučoval volit pouze HP. HPLIP podporuje asi každou HP tiskárnu. Od jiných výrobců pouze, pokud podporuje tiskové jakyzym zejména Postscript 3, jainak se to model od odelu různí..
Samsung sice dodává drivery, ale je o takový binární binec a půlka lidí na to nadává. Některé modely mají podporu v opensource ovladači SPLIX, ale je třeba se trefit a kvalita může být různá.
Kompatibilní tiskárny s Linuxem zde: http://openprinting.org/printer_list.cgi
To je zajímavé. Já mám Canon Pixmu 4200 a na Linuxu mi šlape celkem bezproblémově pod KDE (Open Suse 11) pouze s CUPS ovladači a to jak černobíle, tak barevně, oboustranně, atd. Bezokrajový tisk jsem tam nezkoušel, ale až ssi udělám čas na koupi nových tonerů, vyzkouším. Pravda, ty ovladače a programy, co se k tomu dodávají přímo od Canonu pro Windows, jsou velmi příjemné a ta tiskárna s tím umí hodně zajímavých věcí (když jsem si ji kupoval, hodně jsem si to užíval) a tak třeba fotky nebo potisky na CD jsem si zatím na tom tiskl vždy pod Windows (ale někdy zkusím experimentovat i s tím v Linuxu), ale běžný černobílý / barevný tisk mi jde pod Linuxem naprosto v pohodě (jediné, co mě trochu zarazilo je delčí čas čekání tiskárny, při tisku na druhou stranu papíru než pod Windows, ale to mi zas tak nevadí) a nějaký "černobílý tečkovaný šrot" mi z toho rozhodně neleze.
a kterou byste doporučil? jak jsem psal, nebráním se inkoustu, jenom mi šlo o to, že když se s ní chvíli netiskne, tak zaschne náplň a abych se přiznal nemám přehled a rád bych si nechal doporučit nějakou tiskárnu od člověka, který s ní je spokojenej anebo naopak vyhnout se kouskům se kterými lidi nejsou spokojeni.
ale pokud dnes u inkoustových tiskáren náplně nezasychají, tak ji klidně vezmu. ale zase se mi nechce každý měsíc nechávat plnit náplň (nemám přehled jak dlouho vydrží náplň oproti laseru). Jednu inkoustovou máme a tisk není kdovíjaký i při nové kazetě. Je pravda že je nějaký ten ptáek stará...
rád bych si nechal doporučit nějakou tiskárnu od člověka, který s ní je spokojenej anebo naopak vyhnout se kouskům se kterými lidi nejsou spokojeni.V tomhle je problém s tím, že než někdo stačí nasbírat dlouhodobější zkušenosti, už je daný model nahrazen jiným. Týká se to laserovek i inkoustovek. Pouze u jehličkových tiskáren se modely obměňují až po dlouhé době, ale o těch tu řeč není.
no jo, to je pravda. ale podle čeho vybírat, podle ceny, podle ceny náplní, podle ..... ?
Zatím mohu jen vcelku nedoporučit Xerox 6110. Máme ji asi půl roku a asi jsem narazil na špatný kus. Bestie se občas rozhodne, že nebude tisknout a je vcelku problém ji přesvědčit, že v zásobníku je papír a všech barevných náplní je dostatek. Mechanicky vypadá dobře, asi je závada v řídící elektronice. Jako nástupce bude HP CP1215, ale dosud jsem ji nevybalil, takže až zítra.
Osobně nejsem velkým přítelem inkoustových tiskáren (jediná inkoustovka, kterou uznávám je plotter, ale to asi nebude nic pro Vás), asi před dvěma lety mi byla vmanipulována tiskárna HP OfficeJet K550 a musím říct že běhá velmi pěkně a bez problémů. Ale nevím, jestli se dá ještě sehnat.
ZDAR!
Doporucuji HP Color LaserJet 2605dn a kupovat originalni naplne.
Měl jsem doma tiskárnu od HP a od Canonu. Asi kdybych měl jenom tu od HP, tak mi to nedojde, ale kvalita HP tiskáren je dost dole. To není jako kdysi, když HP tiskárna bylo něco – a kdy si zaslouženě udělalo HP dobré jméno. Teď ovšem spíše na tom jméne parazituje.
Jinak u laserovek je jedno – HP i Canon vyvíjeli laserovky společně, takže obě značky je mají kvalitní. Co ovšem HP má nekvalitní je dílenské zpracování tiskáren.
U inkoustovek je jiný problém. Já třeba koupil Canon Pixma ip4500. Skvělá tiskárna, jsem jí po technické stránce i po stránce kvality nadšen. Ale ty náklady na provoz jsou jak v hotelu s pěti hvězdičkami. Pokud v reále vytisknete černobílou stránku na této tiskárně za cca 1 Kč za reálnou A4, je to asi tak strop, kam se můžete nejníže dostat s cenou. Navíc kartridge jsou očipované a dělají problémy s novou náplní. Cena nové sady náplní je taková, že kdybych čistě náhodou musel kupovat celou sadu, tak vyhodím tiskárnu a koupím si celou novou (nová tiskárna má kupodivu plnou sadu inkoustů), protože samotná sada kartidgí je dražší, než celá nová tiskárna s plnou sadou kartidgí.
Já bych Vás chtěl nabádat k tomu nepodceňujte cenu tisku. Dejte jí vysokou prioritu, můžete zde hodně narazit. Spočítejte si to, než koupíte. Ono 5000 stránek za rok možná není pro Vás moc, ale já to vytisknu tak za dvacet let – ale kdybych tohle tisknul, tak ani tak moc nekoukám na cenu tiskárny jako na cenu tisku. Samozřejmě v rozumném poměru.