Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »Společnost Oracle vlastní ochrannou známku JAVASCRIPT. Komunita kolem programovacího jazyka JavaScript zastoupena společností Deno Land vede právní bitvu za její osvobození, viz petice a otevřený dopis na javascript.tm. Do 7. srpna se k nim má vyjádřit Oracle (USPTO TTAB).
Prostě o všem o linuxu o životě o práci atd.
nVidia Geforce 6600/GT => GPU temperature: 61CVím, že mohu přes nvclock změnit jeho rychlost třeba na 50%, ale bojím se celkem zda to GPU vydrží. Má někdo z tím nějaké zkušenosti? popř. zda existuje nějaký add-on, widget apod. kdy by se zobrazovala teplota na ploše?
Pokud udělám nvclock -F 50 -f tak fan stichne, ale teplota poletí nahoruPopř. prosím o radu kam až mohu jít s teplotou?
Tiskni
Sdílej:
Zrovna dneska se mě otec ptal, jestli na pracovní stanici (jako dárek) více zainvestovat do grafické karty nebo procesoru v případě, že se bude využívat převážně na grafické programy.No, Photoshop od verze CS4 využívá OpenGL... Otázka je samozřejmě jak moc a jak moc to odlehčí CPU, ale zas tak úplně padlá na nahlavu ta otázka není.
ale zas tak úplně padlá na nahlavu ta otázka neníTak jasně. Ona spousta grafických algoritmů je pro offloading na GPU jako dělaná (nehledě na to, že téměř každá karta NV01 počínaje má škálovačku (bohužel ale jen na YUV) zdarma). Padlé na hlavu je to spíš, že v době kdy ti mamlasové pořádně ani nejsou schopni se dohodnout na nějakém standardu, který by ty jejich zázraky programátorům slušně odstínil do jednotné vrstvy můj otec očekává, že mu to samo od sebe bude něco dělat. To je jako očekávat, že grafická karta má sama od sebe nějaký vliv na dekódování videa (nehledě na to, že obdoba VDPAU se Widlích buď platí a nebo je dostupná v placených programech jako je PowerDVD). Prostě tohle jsou věci, které člověk musí vědět a nemůže se v nich splést.