Byla vydána nová major verze 8.0.0 svobodného systému pro detekci a prevenci průniků a monitorování bezpečnosti počítačových sítí Suricata (Wikipedie). Přehled novinek v oficiálním oznámení a v aktualizované dokumentaci.
Mastodon (Wikipedie) - sociální síť, která není na prodej - byl vydán ve verzi 4.4. Přehled novinek s náhledy a videi v oznámení na blogu.
Instituce státní správy nebudou smět využívat produkty, aplikace, řešení, webové stránky a webové služby poskytované čínskou společností DeepSeek. Na doporučení Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost rozhodla o jejich zákazu vláda Petra Fialy na jednání ve středu 9. července 2025.
Jack Dorsey představil (𝕏, Nostr) svůj nový projekt bitchat. Jedná se o bezpečnou decentralizovanou peer-to-peer aplikaci pro zasílání zpráv bez potřeby internetu, serverů a telefonních čísel. Využívá se Bluetooth Mesh Network. Detaily v technické dokumentaci. Zdrojové kódy jsou k dispozici pod licencí Unlicense.
Hudební přehrávač Amarok byl vydán v nové verzi 3.3 "Far Above the Clouds". Nově je postaven na Qt6/KF6 a využívá GStreamer místo Phononu.
Společnost IBM představila novou generaci svých serverů: IBM Power11.
Multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem Ardour byla postavena na GTK2. Vývojáři neplánovali její portaci na GTK3 nebo GTK4. Naopak, v lednu loňského roku si vytvořili vlastní fork GTK2 s názvem YTK. Ten v únoru letošního roku přestal být volitelným a nově byla zcela odstraněna podpora GTK2.
Byla vydána nová verze 6.4 linuxové distribuce Parrot OS (Wikipedie). Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu a zaměřenou na penetrační testování, digitální forenzní analýzu, reverzní inženýrství, hacking, anonymitu nebo kryptografii. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Společnost initMAX pořádá sérii bezplatných webinářů věnovaných novému Zabbixu 7.4. Podrobnosti a registrace na webu initMAX.
… více »Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
má to ještě bold variantu (u tak malých velikostí už to začíná být raritní)Hmm, jak tak koukam, tak v Debianu mi bold varianta devitky prilis nefunguje. Posles prosim screenshot i toho tucneho pisma fixed devitky? Diky.
Například hodně blbě zvládá agresivní zvětšování a zmenšování, což je bohužel něco, co se s ním v xmonadu bude dít furt.Asi zalezi hodne na stylu pouzivani - treba mne staci "ferove" rozlozeni oken a pak s nimi uz moc nemicham. I kdyz zatim jsem si ho nestihl v xmonadu nastavit, a tak pouzivam vychozi rozlozeni, ktere mi zatim take staci.
xterm zase nemá tabyTaby jsou pro lamy, geekové používají GNU Screen...![]()
Ja pouzivam WindowMaker, je to takovej lehkej WM (oproti KDE, gnome atd; samozrejme icewm, ratpoison atd jsou jeste lehci). Pouzivam ho uz dlouho a uz dlouho ma funkci virtualnich desktopu. Pouziva se to docela dobre, kdyz si clovek navykne, ze na kazdej plose ma jinou praci, tak si pak nemuze ani ve Windows zpatky prevyknout, ze je vsechno v jednom. No a kdyz mam virtualni plochy, tak kazda plocha pro jinej server a nepotrebuju taby:)
Někde jsem objevil, že do historie screen se dá dostat i přes Ctrl+A Esc
Je to pro mě zapamatovatelnější klávesová zkratka.
Jo a jako terminál používám xterm. Má všechno co potřebuju a je všude.
xterm zase nemá tabyod toho mam window manager kterej to umi
Můžeš zkusit mlterm (Multi Lingual TERMinal)
Console8x16
, který je, jak je vidět z přiloženého obrázku, bitmapový. A kvůli starému hardwaru je pro mě nejdůležitější rychlost vykreslování, které poměřuji programem tack
. Potřebné testy ukrývá nabídka Tools a podnabídka Performance testing.
Na terminal jedine font misc-fixed, a pro jeho kresleni zadny hinting (nebo spis grid-fitting) neni treba (nebot je bitmapovy).
BTW, pouzivam rxvt.
Ja jsem si nejvic oblibil gnome-terminal (i kdyz pouzivam KDE).
Je to hlavne kvuli citelnosti pisma, pouzivam font Luxi Mono 11 (zvlada i cestinu). Pro me je velikost devet uz dost necitelna, jenze taky zavisi na jakym displayi a z jake vzdalenosti se clovek diva.
gnome-terminal Luxi Mono 11 (1.4M png, 1680x1050)
Pro uplnost jeste porovnani s Luxi Mono 9 (s anatialisingem tak male pismo vypada dost rozmazane):
gnome-terminal Luxi Mono 9 (1.4M png, 1680x1050)
Nevyhoda gnome-terminalu je relativni pomalost proti rxvt (hlavne kvuli antialiasingu).
Nom takze urxvt s fontom Dejavu Sans Mono 11 podla mna zapada do kategorie. Resp. velkost je celkom porovnatelna so screenshotom: 141250-minisoutez-o-nejefektivnejsi-terminal-15570.png :P
Zajimalo by me, proc pouzivate (u)rxvt a neantialiasovany font (na jakem HW/display/resolution).
Dokazu si to predstavit na prenosnem notebooku/netbooku. Pod velikost 10px velikosti fontu je antialiasing spis Gaussova konvoluce
Sidhartha rozhodne doporucuji.
K Siddharth-ovi se taky podvejte na "Der Steppenwolf" of Hesseho. (Siddhartha neni historicky presny, ale rozhodne je to . ). HypnoToad rika: "You must read Siddhartha. Then, You must read Der Stepenwolf. Then it is possible that you are not a machine. If you want to prove that you are no a machine (in a Turing sense), think about this: "Could Goedell prove his incompletess theorem, if every (human) being was machine?"
Tiskni
Sdílej: