plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
má to ještě bold variantu (u tak malých velikostí už to začíná být raritní)Hmm, jak tak koukam, tak v Debianu mi bold varianta devitky prilis nefunguje. Posles prosim screenshot i toho tucneho pisma fixed devitky? Diky.
Například hodně blbě zvládá agresivní zvětšování a zmenšování, což je bohužel něco, co se s ním v xmonadu bude dít furt.Asi zalezi hodne na stylu pouzivani - treba mne staci "ferove" rozlozeni oken a pak s nimi uz moc nemicham. I kdyz zatim jsem si ho nestihl v xmonadu nastavit, a tak pouzivam vychozi rozlozeni, ktere mi zatim take staci.
xterm zase nemá tabyTaby jsou pro lamy, geekové používají GNU Screen...![]()
Ja pouzivam WindowMaker, je to takovej lehkej WM (oproti KDE, gnome atd; samozrejme icewm, ratpoison atd jsou jeste lehci). Pouzivam ho uz dlouho a uz dlouho ma funkci virtualnich desktopu. Pouziva se to docela dobre, kdyz si clovek navykne, ze na kazdej plose ma jinou praci, tak si pak nemuze ani ve Windows zpatky prevyknout, ze je vsechno v jednom. No a kdyz mam virtualni plochy, tak kazda plocha pro jinej server a nepotrebuju taby:)
Někde jsem objevil, že do historie screen se dá dostat i přes Ctrl+A Esc
Je to pro mě zapamatovatelnější klávesová zkratka.
Jo a jako terminál používám xterm. Má všechno co potřebuju a je všude.
xterm zase nemá tabyod toho mam window manager kterej to umi
Můžeš zkusit mlterm (Multi Lingual TERMinal)
Console8x16
, který je, jak je vidět z přiloženého obrázku, bitmapový. A kvůli starému hardwaru je pro mě nejdůležitější rychlost vykreslování, které poměřuji programem tack
. Potřebné testy ukrývá nabídka Tools a podnabídka Performance testing.
Na terminal jedine font misc-fixed, a pro jeho kresleni zadny hinting (nebo spis grid-fitting) neni treba (nebot je bitmapovy).
BTW, pouzivam rxvt.
Ja jsem si nejvic oblibil gnome-terminal (i kdyz pouzivam KDE).
Je to hlavne kvuli citelnosti pisma, pouzivam font Luxi Mono 11 (zvlada i cestinu). Pro me je velikost devet uz dost necitelna, jenze taky zavisi na jakym displayi a z jake vzdalenosti se clovek diva.
gnome-terminal Luxi Mono 11 (1.4M png, 1680x1050)
Pro uplnost jeste porovnani s Luxi Mono 9 (s anatialisingem tak male pismo vypada dost rozmazane):
gnome-terminal Luxi Mono 9 (1.4M png, 1680x1050)
Nevyhoda gnome-terminalu je relativni pomalost proti rxvt (hlavne kvuli antialiasingu).
Nom takze urxvt s fontom Dejavu Sans Mono 11 podla mna zapada do kategorie. Resp. velkost je celkom porovnatelna so screenshotom: 141250-minisoutez-o-nejefektivnejsi-terminal-15570.png :P
Zajimalo by me, proc pouzivate (u)rxvt a neantialiasovany font (na jakem HW/display/resolution).
Dokazu si to predstavit na prenosnem notebooku/netbooku. Pod velikost 10px velikosti fontu je antialiasing spis Gaussova konvoluce
Sidhartha rozhodne doporucuji.
K Siddharth-ovi se taky podvejte na "Der Steppenwolf" of Hesseho. (Siddhartha neni historicky presny, ale rozhodne je to . ). HypnoToad rika: "You must read Siddhartha. Then, You must read Der Stepenwolf. Then it is possible that you are not a machine. If you want to prove that you are no a machine (in a Turing sense), think about this: "Could Goedell prove his incompletess theorem, if every (human) being was machine?"
Tiskni
Sdílej: