Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
K létu patří pohoda a pošetilé diskuze, leč v dobrém. Všem těm, kteří jsou unaveni hádáním se o stabilitě KDE 4.3, o zlodějích a o tom, je-li Linux ošklivá sestřenice ostatních operačních systémů, nabízím oblíbenou bláznovu kratochvíli: pojďme si porovnat terminály! :o)
Stále ještě nejsem plně spokojen s tím, jak můj vlastní terminál vypadá. V současné době používám rxvt-unicode, který je sice velice rychlý, jeho možnosti co se týče malého a čitelného písma jsou jaksi omezené (pokud vím, tento druh terminálu moc hinting nedělá).
Napadlo mne tedy nechat velkou a znalou komunitu, ať ukáže, na jak efektivních terminálech pracuje. Nejde mi o to, aby každý ukázal, na čem dělá, ale aby ti z vás, kdo si s terminálem opravdu vyhráli, předvedli plody své práce. Je naprosto jedno, pod jakým systémem pracujete, naopak rád uvidím, zda-li na OS X či Windows neumí lepší terminály, než máme my. Hlavně se těším na terminály, které:
Mám tedy jakási kritéria, mohu to tedy nazývat minisoutěží. A výherce? Zajde-li se mnou někdy na povídání, má u mne kofolu nebo čaj. :o)
K porovnání nabízím snímek výchozího rxvt-unicode (urxvt) a dále xfce4-terminal s písmem Proggy Tiny (které bohužel češtinu nezvládá). A pokud vás to zajímá, úryvek je z knihy Siddhárta od Hermanna Hesseho. V mládí jsem na něj zanevřel, ale dnes už vím, jaká velká to byla chyba. Na Gutenbergovi je i německý originál, máte-li jazyk našich sousedů raději.
Tiskni
Sdílej:
má to ještě bold variantu (u tak malých velikostí už to začíná být raritní)Hmm, jak tak koukam, tak v Debianu mi bold varianta devitky prilis nefunguje. Posles prosim screenshot i toho tucneho pisma fixed devitky? Diky.
Například hodně blbě zvládá agresivní zvětšování a zmenšování, což je bohužel něco, co se s ním v xmonadu bude dít furt.Asi zalezi hodne na stylu pouzivani - treba mne staci "ferove" rozlozeni oken a pak s nimi uz moc nemicham. I kdyz zatim jsem si ho nestihl v xmonadu nastavit, a tak pouzivam vychozi rozlozeni, ktere mi zatim take staci.
xterm zase nemá tabyTaby jsou pro lamy, geekové používají GNU Screen...![]()
Ja pouzivam WindowMaker, je to takovej lehkej WM (oproti KDE, gnome atd; samozrejme icewm, ratpoison atd jsou jeste lehci). Pouzivam ho uz dlouho a uz dlouho ma funkci virtualnich desktopu. Pouziva se to docela dobre, kdyz si clovek navykne, ze na kazdej plose ma jinou praci, tak si pak nemuze ani ve Windows zpatky prevyknout, ze je vsechno v jednom. No a kdyz mam virtualni plochy, tak kazda plocha pro jinej server a nepotrebuju taby:)
Někde jsem objevil, že do historie screen se dá dostat i přes Ctrl+A Esc
Je to pro mě zapamatovatelnější klávesová zkratka.
Jo a jako terminál používám xterm. Má všechno co potřebuju a je všude.
xterm zase nemá tabyod toho mam window manager kterej to umi
Můžeš zkusit mlterm (Multi Lingual TERMinal)
Console8x16
, který je, jak je vidět z přiloženého obrázku, bitmapový. A kvůli starému hardwaru je pro mě nejdůležitější rychlost vykreslování, které poměřuji programem tack
. Potřebné testy ukrývá nabídka Tools a podnabídka Performance testing.
Na terminal jedine font misc-fixed, a pro jeho kresleni zadny hinting (nebo spis grid-fitting) neni treba (nebot je bitmapovy).
BTW, pouzivam rxvt.
Ja jsem si nejvic oblibil gnome-terminal (i kdyz pouzivam KDE).
Je to hlavne kvuli citelnosti pisma, pouzivam font Luxi Mono 11 (zvlada i cestinu). Pro me je velikost devet uz dost necitelna, jenze taky zavisi na jakym displayi a z jake vzdalenosti se clovek diva.
gnome-terminal Luxi Mono 11 (1.4M png, 1680x1050)
Pro uplnost jeste porovnani s Luxi Mono 9 (s anatialisingem tak male pismo vypada dost rozmazane):
gnome-terminal Luxi Mono 9 (1.4M png, 1680x1050)
Nevyhoda gnome-terminalu je relativni pomalost proti rxvt (hlavne kvuli antialiasingu).
Nom takze urxvt s fontom Dejavu Sans Mono 11 podla mna zapada do kategorie. Resp. velkost je celkom porovnatelna so screenshotom: 141250-minisoutez-o-nejefektivnejsi-terminal-15570.png :P
Zajimalo by me, proc pouzivate (u)rxvt a neantialiasovany font (na jakem HW/display/resolution).
Dokazu si to predstavit na prenosnem notebooku/netbooku. Pod velikost 10px velikosti fontu je antialiasing spis Gaussova konvoluce
Sidhartha rozhodne doporucuji.
K Siddharth-ovi se taky podvejte na "Der Steppenwolf" of Hesseho. (Siddhartha neni historicky presny, ale rozhodne je to . ). HypnoToad rika: "You must read Siddhartha. Then, You must read Der Stepenwolf. Then it is possible that you are not a machine. If you want to prove that you are no a machine (in a Turing sense), think about this: "Could Goedell prove his incompletess theorem, if every (human) being was machine?"