Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Přestože se každý ohání volbami, jako podstatou demokracie, ve skutečnosti tomu tak není. V komunistickém Československu se také volilo - byla to demokracie? Když dostane na Kubě Fidel cca 98% hlasů, znamená to, že je Kuba demokratická? Jistě že ne!
Podstatu tohoto systému definovali francouzští osvícenci (tuším, že Descartes, ale jistý si nejsem) a tou je oddělení moci soudní, zákonodárné a výkonné! Trochu se nad tím zamysleme. Tento systém je založen na skutečnosti, že my vlastně nevěříme lidem, kteří nám vládnou a proto nechceme, aby se moc koncentrovala u několika málo lidí. Pokud jsme znechuceni politickými stranami, pak se tu projevuje samotný princip demokracie - nedůvěra.
Takže se nebojme, že nemáme koho volit, protože it's not a bug, it's a feature .
Důležitou otázkou je, zda je nutné demokracii šířit a i násilím vnucovat ostatním státům. Tady se zdá, že politici zapomněli dávat pozor při dějepisu. Prvními demokratickými státy byli Nizozemsko a Velká Británie a vždy se tak stalo díky revoluci. Občané byli znepokojeni se svou dosavadní vládou a chtěli změnu. Jak by to dopadlo, kdyby je obsadila francouzská armáda a nutila je zavádět jakési parlamenty a chodit k volbám?
Pravděpodobně by vznikl podobný kočkopes, který funguje například v mnoha arabských státech, které mají prezidenty, parlamenty a volby, ale s demokracií to moc společného nemá. Příklad za všechny je Sýrie. Do roku 2000 tam byl prezident Háfíz Al-Asad a když zemřel získal jeho syn Bašhar Al-Asad 97,29% hlasů v referendu (zdroj wikipedia). Klasik by řekl, že je něco shnilého ve státě syrském.
Přestože si mnozí myslí, že musí demokracii (třeba i násilím) vnutit ostatním zemím, nejde to. Ta musí přijít zespodu, od lidí. Nedá se direktivně implantovat shora.
Tiskni
Sdílej:
Boj s terorismem a šíření demokracie je jen zástěrka.boj s terorismem zástěrka je, terorismus jako takový je ovšem smutný fakt
vznikne prakticky vždy, když někdo silnější naštve někoho slabšího, kdo nemá prostředky vést regulérní válku - škoda, že tento jednoduchý důvod je nejen zamlčován, ale přímo potírán blouznivými teoriemi, např. o tom, jak mají arabové/muslimové terorismus v krvi (a copak např. taková IRA?)Jistě, blouznivé kecy kolem toho jsou strašné, ale z obou stran - jako je například toto. Který že je to ten stát, který nemá prostředky vést regulérní válku (musí se jednat o stát, protože nikdo jiný regulérní válku už z definice vést nemůže).
navíc v současnosti se nerozlišuje mezi partyzány a teroristy ... krásně se nám uplatňuje newspeak ... pak se nelze divit ani tomu, že dnes nikdo neví, co je demokracie (natož co potřebuje ke svému fungování)Já v tom mám docela jasno. Moderní pojmy pak jsou "bojovník za svobodu" a "terorista". Rozdíl je v tom, na které straně stojí relativně vzhledem k pozici mluvčího. Pojem partyzán je zastaralý, používaný takřka výhradně pro prokomunistické ozbrojené skupiny operující na nepřátelem okupovaných územích nebo proti legální vládě (případně i nekomunistický, ale alespoň protinacistický). Jeho relativistickým protějškem pak není "terorista", ale "bandita".
Který že je to ten stát, který nemá prostředky vést regulérní válku (musí se jednat o stát, protože nikdo jiný regulérní válku už z definice vést nemůže).nevím, jestli třeba OSN definuje pojem "regulérní válka", ale silně o tom pochybuji ... já jsem tím myslel otevřený střet dvou armád (ve smyslu vojáků zastupujících danou stranu, nikoliv z hlediska organisační struktury) - jestliže je obsazeno hlavní město státu a rozprášena legitimní vláda, lze jistě prohlásit, že daný stát válku prohrál a tedy pro něj skončila, to ovšem neznamená, že musely skončit i všechny boje, válka může pokračovat, i když není vedena státním zřízením rovněž může vypuknout válka mezi jednotlivými územími v rámci jednoho státu pokud za "regulérní" považuješ pouze válku mezi různými státy, dosaď si tam jiné příhodné přídavné jméno a nech si svoje kidy o definicích přijde mi, jako kdybys říkal, že USA v Koreji nebojovaly ve válce, protože žádnou válku nevyhlásily ...
Moderní pojmy pak jsou "bojovník za svobodu" a "terorista". Rozdíl je v tom, na které straně stojí relativně vzhledem k pozici mluvčího.to je pěkný kec, jednak "bojovník za svobodu" vůbec nemusí používat násilí (teror) a jednak na posici mluvčího vůbec nezáleží
Pojem partyzán je zastaralý, používaný takřka výhradně pro prokomunistické ozbrojené skupiny operující na nepřátelem okupovaných územích nebo proti legální vládě (případně i nekomunistický, ale alespoň protinacistický).prokomunistické? - Francouzi by na takové označení jistě byli hrdí
Jeho relativistickým protějškem pak není "terorista", ale "bandita"."bandita" je loupežník, nějak mi uniká ta relativita, podle které toto slovo dáváš do vztahu s "partyzán" a "terorista" ... Olbracht se teď asi obrací v hrobě
Nedá se direktivně implantovat shora.Což ovšem neznamená, že se o to nikdo nebude pokoušet.
Z celkového počtu lidí nejsou všichni odpovědní a vidící si dál než na špičku nosu. Respektive ochotní vyjádřit svůj názor. Případně se možná mají relativně tak dobře, že spoléhají na to, že jim to do příštích voleb vydrží a můžou na ty současné ... zvysoka.
Prc by jsme se meli snazit vsude zavest demokracii? Protoze je u nas? Existuje i spousta monarchii, ktere funguji dobre.Ano, protože se jedná o konstituční monarchie. Absolutistické monarchie lze spočítat na prstech jedné ruky a označit za "dobře fungující" lze sotva i ty, co se topí v ropě.
To ze spousta hlupaku spojuje demokracii a svobodu slova atd, je smesne, to spolu vubec nemusi souviset.Teoreticky nemusí, ale v praxi souvisí. K smíchu mi to moc nepřijde.
co podle tebe znamena ze demokracie/monarchie/konstitucni monarchie/cokoliv funguje dobre co spatne?To je samozřejmě otázka, protože pojmy dobře/špatně určují jen splnění nějakých kritérií. V postu na který jsem odpovídal byla jen zmínka o svobodě slova.
Vynechme veci co s tim souvisi jen okrajove, a funguje na predeslem nezavisle, jako napr. ta svoboda slova.Blábol. Právě svoboda slova (a mnoho dalších svobod) funguje pouze v demokratických zemích (dokonce je často chápána jako měřítko "demokratičnosti" země). Jako argument mohu uvést spoustu příkladů, namátkou: Nizozemí, Sýrie, Kanada, Myanmar, Rakousko, Čína, Saudská Arábie, Turecko. Ale zajímal by mě nějaký argument proti. Zatím jediným argument tak zůstává, že si to myslí "někteří hlupáci". To je docela slabota, ne?
Ano, nutit někomu to, co považuji za dobré, to nemůže vézt k ničemu dobrému. Pokud to on nechce.
Ono se nám tady v euroamericku špatně nezije, fakt že ne, ale to nenamaná, že nám to všichni závidí a chtějí totéž...
jééé já si o tom dneska něco napíšu a tady už nebudu blokovat prostor.
jééé já si o tom dneska něco napíšu a tady už nebudu blokovat prostor.Založíš blog? Už se těším
"Potěšit nebo nas*t, hlavně nenechat lhostejným"Sice jsem podle posledního Top až 11., ale doufám, že nevadí, když tě teda oficiálně zvu, aby sis taky tady založil blog. Tvoje heslo se mi líbí!