Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Poslední dobou slýchávám stále o tom, že Slax (potažmo jiná distribuce) nemá antivirus. Nějak nedokážu pochopit k čemu?
Začalo to tím, když jsem v časopise Computer zahlédl test Live distribucí. Ten test vyhrál SLAX a jako mínus měl antivirus. To mě docela zaujalo, proto jsem si celý článek přečetl, ale nikde jsem nenašel nějaké vysvětlení, proč by měl SLAX antivirus mít. Ale to co mě dorazilo úplně byla tato diskuze na zive.sk. Někteří jedinci tam rozvíjeli poměrně komplikované teorie o možné existenci virů pro linuxové live distribuce.
Jeden z důkazů existence linuxových virů má být skutečnost, že jsou antiviry pro Linux, ROFL. Antiviry pro Linux jsou určeny k zachytávání virů pro Windows. Chvíli jsem si pohrával s myšlenkou, že SLAX společně s antivirem by mohl být výborným likvidátorem Windows virů, protože pokud Windows nejedou, tak se viry nemají jak šířit, nejsou zamčené, nebo pořád obnovované soubory, ... . To bohužel naráží na fakt, že zápis do ntfs není podporován. Takže zatím mě stále nenapadá jediný důvod, proč by měl mít SLAX antivirus.
Nakonec perlička, jeden člověk zkusil rozjet Windows viry pod Linuxem pomocí wine - os.newsforge.com/article.pl?sid=05/01/25/1430222
Tiskni
Sdílej:
as
v /etc/security/limits.conf, na takovéhle případy je ten limit dělaný.
BTW neví někdo, jestli jde nějakým nastavením v Mozille omezit paměť pro interpret javascriptu?