Byla vydána nová verze 26.6.25 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Shotcut je vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Apple bez varování odstranil ze svého obchodu sociální síť VKontaktě i další aplikace skupiny VK, jako je VK Music nebo VK Video [Novinky.cz].
V dubnu loňského roku představený poštovní klient Notion Mail bude 22. září ukončen.
Konference OpenAlt 2026 hledá přednášející. Proběhne o víkendu 7. a 8. listopadu na půdě Fakulty informačních technologií VUT v Brně. Témata konference jsou: Otevřený a svobodný software, IoT a Hnutí tvůrců, Vzdělávání, Bezpečnost a soukromí, Otevřená společnost, komunity a data, OpenMobility a další.
Společnosti OpenAI a Broadcom oznámily čip optimalizovaný pro AI pojmenovaný Jalapeño.
Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno v nové verzi 2.9. Hlavní novinkou je deno desktop pro převod Deno projektu na desktopovou aplikaci. Jedná se o alternativu k frameworkům Electron nebo Tauri.
Od zítra jsou Datové schránky oficiálně na nové adrese datovka.gov.cz. Adresa mojedatovaschranka.cz zůstává funkční do 27. srpna 2026, následně budou uživatelé automaticky přesměrováni na datovka.gov.cz.
Dolphin (Wikipedie), tj. open source multiplatformní emulátor herních konzolí GameCube a Wii od Nintenda, byl vydán ve verzi 2606. S podporou Game Boy Playeru.
Vasudeva Kamath představil utilitu debvulns, alternativu k nativní utilitě debsecan, pro výpis zranitelností v Debianu. Navíc má především možnost výstupu ve strukturovaných formátech JSON a CSV. V plánu je exportér pro Prometheus.
Oficiální český státní eshop s elektronickými dálničními známkami nově najdete na edalnice.gov.cz. Doména gov.cz jasně potvrzuje, že jste na oficiálním státním webu [𝕏].
Při řešení této diskuze Konqueror a stránky bez háčků a čárek zjistil Netizen Trancelis , že centrum posílá znakovou sadu na základě řetězce User Agent
Proto jsem se rozhodl jim napsat e-mail (upravené formátování a zalomil jsem příkazy):
Dobrý den,
všiml jsem si, že v prohlížeči Konqueror není na Vašich stránkách diakritika.
Původně jsem si myslel, že je chyba někde u mě v nastavení, ale
nebyla. Nakonec jsem zjistil, že problém je na Vaší straně.
Pokud pošlu identifikaci jako Konqueror (jak vidíte, nejprve žádá českou verzi
a až potom anglickou, takže takový Google je česky):
$ curl -A "Mozilla/5.0 (compatible; Konqueror/3.4;\ cs, en_US) KHTML/3.4.2 (like Gecko)" www.centrum.cz
$curl -A "Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 6.0; Windows NT\ 5.1)" www.centrum.cz
Vzhledem k vyjádření Netizena Trancelise (skloňuji to dobře?), který ten problém už reportoval, jsem ani neočekával odpověď. Jaké bylo moje překvapení, když jsem dnes ve schránce našel tento e-mail:
Dobrý den,
jedná se o všechny stránky na Centrum.cz nebo jen o emailovou adresu?
hezký den Vám přeje Josef Zmátlo Helpline - Centrum.cz
Přestože v úvodním e-mailu nepadlo ani slovo o centrum e-mail, rozhodl jsem se, že to prověřím. Zkusil jsem se přihlásit na centrum, zkusmo proklikal pár serverů a zjistil jsem, že diakritika není nikde. Pouze na tlačítkách u formulářů, což jsem vyfotil a poslal jako přílohu odpovědi:
Zdravím
Jedná se o naprosto všechny weby pod serverem centrum (třeba lidovky,
bleskove, katalog, e-mail, xchat). Zajímavé je, že např. v tlačítkách
diakritika je (posílám obrázek v příloze).
Pravděpodobně se jedná o špatné nastavení vašeho serveru, protože podle
RFC http://www.w3.org/Protocols/rfc2616/rfc2616-sec12.html, se má us-ascii
poslat pouze, pokud si je prohlížeč vyžádá v requestu Accept-Charset. Kdežto
vy určujete kódování podle řetězce User Agent (jak jsem dokázal minule pomocí
curl), což je jednak složitější (musí se vychytat všechny možné řetězce) a
jednak neodpovídá standardům.
Doufám, že jsem vám pomohl
Za radu ohledně rfc děkuji Yetimu, protože zpráva pak vypadala tak, že tomu rozumím
. To se taky projevilo v poměrně rychlé rekaci Centra:
Dobrý den,
za tento problém se Vám omlouváme, jedná se o potíže z naší strany. Na odstranění tohoto problému se již intenzivně pracuje. Děkujeme za pochopení a jěště jednou se Vám omlouváme.
Hezký den za Centrum.cz přeje Martin Šíla
Teď už nezbývá, než doufat, že se na problému skutečně intenzivně pracuje a že taky bude vyřešen.
Tiskni
Sdílej:
$ curl -A "Mozilla/5.0" www.centrum.cz curl: (52) Empty reply from server
. A znovu se přiznávám, že dané věci příliš nerozumím, protože jsem to nikdy neměl potřebu studovat. Jen mi přišlo dobré je odkázat na to rfc, které jsi psal ty.
A můžu se zeptat na význam patičky? Nějak mi to nedochází.. Díky
výsledky hledání "Äau" v česko-anglickém slovníku Chyba: příliš mnoho slov vyhovuje - zadejte více znaků před hvězdičkuPritom mapy funguji dobre. Mam Operu 7.54
. Zajímalo by mě, čím jsem si tu pozornost zasloužil