abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 05:00 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 26.6.25 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Shotcut je vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 14:44 | IT novinky

    Apple bez varování odstranil ze svého obchodu sociální síť VKontaktě i další aplikace skupiny VK, jako je VK Music nebo VK Video [Novinky.cz].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    včera 14:22 | IT novinky

    V dubnu loňského roku představený poštovní klient Notion Mail bude 22. září ukončen.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 04:33 | Komunita

    Konference OpenAlt 2026 hledá přednášející. Proběhne o víkendu 7. a 8. listopadu na půdě Fakulty informačních technologií VUT v Brně. Témata konference jsou: Otevřený a svobodný software, IoT a Hnutí tvůrců, Vzdělávání, Bezpečnost a soukromí, Otevřená společnost, komunity a data, OpenMobility a další.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:22 | IT novinky

    Společnosti OpenAI a Broadcom oznámily čip optimalizovaný pro AI pojmenovaný Jalapeño.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.6. 20:22 | Nová verze

    Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno v nové verzi 2.9. Hlavní novinkou je deno desktop pro převod Deno projektu na desktopovou aplikaci. Jedná se o alternativu k frameworkům Electron nebo Tauri.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    25.6. 15:44 | IT novinky

    Od zítra jsou Datové schránky oficiálně na nové adrese datovka.gov.cz. Adresa mojedatovaschranka.cz zůstává funkční do 27. srpna 2026, následně budou uživatelé automaticky přesměrováni na datovka.gov.cz.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    25.6. 13:44 | Nová verze

    Dolphin (Wikipedie), tj. open source multiplatformní emulátor herních konzolí GameCube a Wii od Nintenda, byl vydán ve verzi 2606. S podporou Game Boy Playeru.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.6. 11:11 | Zajímavý software

    Vasudeva Kamath představil utilitu debvulns, alternativu k nativní utilitě debsecan, pro výpis zranitelností v Debianu. Navíc má především možnost výstupu ve strukturovaných formátech JSON a CSV. V plánu je exportér pro Prometheus.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    24.6. 21:44 | IT novinky

    Oficiální český státní eshop s elektronickými dálničními známkami nově najdete na edalnice.gov.cz. Doména gov.cz jasně potvrzuje, že jste na oficiálním státním webu [𝕏].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 28
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (8%)
     (2%)
     (17%)
     (31%)
     (4%)
     (6%)
     (2%)
     (15%)
     (26%)
    Celkem 1999 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník
    Štítky: není přiřazen žádný štítek

    Konqueror a centrum

    25.8.2005 14:06 | Přečteno: 1255× | Linux

    Při řešení této diskuze Konqueror a stránky bez háčků a čárek zjistil Netizen Trancelis , že centrum posílá znakovou sadu na základě řetězce User Agent

    Proto jsem se rozhodl jim napsat e-mail (upravené formátování a zalomil jsem příkazy):

    Dobrý den, všiml jsem si, že v prohlížeči Konqueror není na Vašich stránkách diakritika. Původně jsem si myslel, že je chyba někde u mě v nastavení, ale nebyla. Nakonec jsem zjistil, že problém je na Vaší straně.

    Pokud pošlu identifikaci jako Konqueror (jak vidíte, nejprve žádá českou verzi a až potom anglickou, takže takový Google je česky):

    $ curl -A "Mozilla/5.0 (compatible; Konqueror/3.4;\
    cs, en_US) KHTML/3.4.2 (like Gecko)" www.centrum.cz
    

    Stránka je bez diakritiky. Pokud změním identifikaci na MSIE
    $curl -A "Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 6.0; Windows NT\
     5.1)" www.centrum.cz
    

    Stránka již diakritiku obsahuje. Změňte, prosím, nastavení serveru,aby posílal i Konqueroru stránky s diakritikou.

    Vzhledem k vyjádření Netizena Trancelise (skloňuji to dobře?), který ten problém už reportoval, jsem ani neočekával odpověď. Jaké bylo moje překvapení, když jsem dnes ve schránce našel tento e-mail:

    Dobrý den,
    jedná se o všechny stránky na Centrum.cz nebo jen o emailovou adresu?

    hezký den Vám přeje Josef Zmátlo Helpline - Centrum.cz

    Přestože v úvodním e-mailu nepadlo ani slovo o centrum e-mail, rozhodl jsem se, že to prověřím. Zkusil jsem se přihlásit na centrum, zkusmo proklikal pár serverů a zjistil jsem, že diakritika není nikde. Pouze na tlačítkách u formulářů, což jsem vyfotil a poslal jako přílohu odpovědi:

    Zdravím

    Jedná se o naprosto všechny weby pod serverem centrum (třeba lidovky, bleskove, katalog, e-mail, xchat). Zajímavé je, že např. v tlačítkách diakritika je (posílám obrázek v příloze).
    Pravděpodobně se jedná o špatné nastavení vašeho serveru, protože podle RFC http://www.w3.org/Protocols/rfc2616/rfc2616-sec12.html, se má us-ascii poslat pouze, pokud si je prohlížeč vyžádá v requestu Accept-Charset. Kdežto vy určujete kódování podle řetězce User Agent (jak jsem dokázal minule pomocí curl), což je jednak složitější (musí se vychytat všechny možné řetězce) a jednak neodpovídá standardům.

    Doufám, že jsem vám pomohl

    Za radu ohledně rfc děkuji Yetimu, protože zpráva pak vypadala tak, že tomu rozumím :-). To se taky projevilo v poměrně rychlé rekaci Centra:

    Dobrý den,

    za tento problém se Vám omlouváme, jedná se o potíže z naší strany. Na odstranění tohoto problému se již intenzivně pracuje. Děkujeme za pochopení a jěště jednou se Vám omlouváme.

    Hezký den za Centrum.cz přeje Martin Šíla

    Teď už nezbývá, než doufat, že se na problému skutečně intenzivně pracuje a že taky bude vyřešen.

           

    Hodnocení: -

    zatím nehodnoceno
            špatnédobré        

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    25.8.2005 14:13 Michal Čihař | skóre: 61 | blog: Bláboly | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše ...
    No jo, mají to nějaký rozbitý :-D
    $ curl -A "Mozilla/5.0" www.centrum.cz
    curl: (52) Empty reply from server
    
    25.8.2005 14:19 unchallenger | skóre: 69 | blog: unchallenger
    Rozbalit Rozbalit vše RFC
    No,

    se má us-ascii poslat pouze, pokud si je prohlížeč vyžádá v requestu Accept-Charset

    není asi přesně to, co bych napsal. Když je např. stránka v us-ascii, tak se má poslat v us-ascii ;-) Spíš jde o to, že když server umožňuje poslat zpět obsah ve více variantách, má se řídit content-negotiation.
    25.8.2005 14:22 Michal Vyskočil | skóre: 60 | blog: miblog | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: RFC
    To je fakt, ale to není případ Centra, tam us-ascii asi nebude :-). A znovu se přiznávám, že dané věci příliš nerozumím, protože jsem to nikdy neměl potřebu studovat. Jen mi přišlo dobré je odkázat na to rfc, které jsi psal ty.
    When your hammer is C++, everything begins to look like a thumb.
    25.8.2005 14:43 Veritas | skóre: 13 | blog: veritas
    Rozbalit Rozbalit vše Re: RFC
    Je dobře, že se najde pár lidí, kteří ještě nerezignovali a reportujou chyby. :-)

    A můžu se zeptat na význam patičky? Nějak mi to nedochází.. Díky
    Nehledej hry v Linuxu. Linux je hra!
    25.8.2005 14:53 Xóža Hňabaj | skóre: 15 | blog: popcorp | Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: RFC
    Zkus to zde .Mimochodem VELMI povedená patička. :D
    Jednaokový biu
    25.8.2005 15:08 Veritas | skóre: 13 | blog: veritas
    Rozbalit Rozbalit vše Re: RFC
    Už je mi to jasný :-) Díky a mimochodem, je to vskutku povedená patička.
    Nehledej hry v Linuxu. Linux je hra!
    25.8.2005 15:44 trekker.dk | skóre: 72
    Rozbalit Rozbalit vše Re: RFC
    Tady je víc o Schrödingerově kočce (Felis Schrödinger). :-)
    Quando omni flunkus moritati
    25.8.2005 16:03 medulin | skóre: 31 | blog: medulin | ČR
    Rozbalit Rozbalit vše slovnik
    Me na centrumu nefunguje ten jejich slovnik. Dam treba prelozit "čau" do angliciny a napise mi to:
    výsledky hledání  "čau"   v česko-anglickém slovníku	
    Chyba: příliš mnoho slov vyhovuje - zadejte více znaků před hvězdičku
    Pritom mapy funguji dobre. Mam Operu 7.54
    Jardík avatar 25.8.2005 16:19 Jardík | skóre: 40 | blog: jarda_bloguje
    Rozbalit Rozbalit vše Re: slovnik
    To vypadá, že používáš UTF-8. Centrum ho asi neumět.
    Věřím v jednoho Boha.
    Luk avatar 25.8.2005 17:57 Luk | skóre: 47 | blog: Kacířské myšlenky | Kutná Hora
    Rozbalit Rozbalit vše Re: slovnik
    Neumí ho, ale (asi) jen ve slovníku. Ve vyhledávání funguje :-)
    Šifrování je absolutní nutnost a pomáhá chránit před nekalými živly
    25.8.2005 21:02 medulin | skóre: 31 | blog: medulin | ČR
    Rozbalit Rozbalit vše Re: slovnik
    Mam v Opere nastaveny automaticky vyber kodovani. Nevim proc se to prepne na centrumu na UTF-8.
    25.8.2005 16:17 havli
    Rozbalit Rozbalit vše funguje?
    nevim, zda uz to spravili, ale mne to funguje konqueror
    25.8.2005 16:48 unchallenger | skóre: 69 | blog: unchallenger
    Rozbalit Rozbalit vše Re: funguje?
    Mně to fungovalo vždycky. Možná tam mají regulární výraz, který matchuje jen vybrané jedince...
    25.8.2005 17:21 Michal Vyskočil | skóre: 60 | blog: miblog | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: funguje?
    To bude ono, protože u mě to nejede :-). Zajímalo by mě, čím jsem si tu pozornost zasloužil
    When your hammer is C++, everything begins to look like a thumb.
    23.1.2006 22:51 Petr Lhotský | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: funguje?
    No jak tak koukam na ty data, tak na tom opravdu intenzivne pracuji... Porad to jeste nechodi. Asi se taky radim k tem vybranym jedincum :-)
    Nejen Linuxem je člověk živ...

    Založit nové vláknoNahoru

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.