Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Dneska mají svátek všichni Michalové, takže přeji všechno nejlepší!
Původně jsem chtěl vypsat všechny uživatele abclinuxu, kteří se jmenují stejně, ale vzhledem k tomu, že mi vyhledávání najde 287 lidí, vzdal jsem to .
Michal je velmi staré, biblické jméno. Znamená "kdo (je) jako Bůh, podobný Bohu?", více informací je na libri.cz. Pro svůj biblický původ je rozšířené po celém křesťanském (nenapadl mě lepší příměr) světě. Od Ruska (Michail Timofjevič Kalašnikov), přes Evropu (Michael Ballack), až po Spojené Státy (Michael Crichton).
UPDATE: opravena transkripce M. Kalašnikova na českou
Tiskni
Sdílej:
k Tvému svátku a dělej nám tu i nadále dobrého a pohodového společníka
Co to máte s tou anglickou transkripcí ruských jmen? Ten pán se jmenoval Михаил Тимофеевич Калашников a pokud byste to chtěl napsat v českém textu latinkou, tak to bude Michail Timofjevič Kalašnikov!
A jinak, všechno nejlepší
Samotné čtení azbuky (cyrylice?) není tak náročné - v každém slušném slovníku je přepis písmen. Jak je tam tvrdý a měkký znak, to je něco jako náš háček u diakritiky, ovlivňuje tvrdost/měkkost hlásek. A snad každý zažil, že se zkoušelo mluvit rusky tak, že se k českým slovům přidával přízvuk = lze zkoušet odhadnout význam některých slov.
Chtěl bych v dohledné době zkouknout základy nějakého obrázkového písma - čínštiny, japonštiny nebo něčeho takového, to je zase pro mne španělská vesnice.