Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Původně jsem chtěl Michalovi napsat přímo odpověď na jeho komentář, ale rozhodl jsem se, že je to celkem zajímavé téma a že už jsem dlouho nenapsal nic do blogu .
Kdysi dávno, před třemi zkouškovými, jsem začal s dalším kamošem tvořit program pro testování výkonnosti OpenGL - oglperf. Sice jsem přímo s vlastním testováním měl společné pouze to, že jsem napsal skript, který volal gnuplot, který vytvářel grafy, ale i tak jsem se doslechl o špatném výkonu karet ATI v OpenGL.
Skutečnost, že karta s čipem nVidia má v OpenGL vyšší výkon, než karta s ekvivalentním čipem od ATI potvrzují i servery, které se danou problematikou zabývají. A rozhodně to není nějaký krátkodobý výpadek.
Ostatně, nVidia samozřejmě v OpenGL opět vládne, čímž vyvažuje výhody ATi z testů Direct3D.
— svethardware.cz (24.10.2005)
Navíc, protože jde o OpenGL hru, není se co divit, že v ní RADEONy končí na „pěkném druhém místě“. Přepsat tu část v ovladačích týkající se OpenGL slibuje ATI už dlouho, ale nějak jsem si nevšiml, že by se v tomto směru něco změnilo k lepšímu.
— games.tiscali.cz (12.října 2005)
Karty od tedy ATI byly obecně v OpenGL slabší, než ty značky nVidia (samozřejmě porovnáváme ekvivalentní modely). A není pravda, že by se to tvrdilo jen na českých serverech:
Eventually it was just accepted that ATI's OpenGL performance was inferior to that of NVIDIA. This stigma has stuck with ATI all the way up to the present day.Ovšem v témže článku se dále uvádí, že ATI konečně vydala ovladače, které způsobují nárůst výkonu karet řady X1000 o 33%. Takže už má konečně kartu s dobrým výkonem v OpenGL (nebo alespoň v Doom3 a Quake4).
— firingsquad.com
Nic z toho se samozřejmě netýká uživatelů Linuxu, jelikož ovladačům na něj se logicky věnuje daleko menší pozornost, než těm pro Windows. Více se píše třeba v diskusi "Jak to ted vypada s ATI versus NVIDIA?" zde na ábíčku. Přiznám se, že vůbec netuším, jak si na tom které ovladače stojí a nechce se mi to dohledávat.
Pro případné flamery v diskusi - používám Radeona 8500 + open source ovladače a takové věci, jako výkon ve 3D mě skutečně netrápí
Tiskni
Sdílej: