Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Původně jsem chtěl Michalovi napsat přímo odpověď na jeho komentář, ale rozhodl jsem se, že je to celkem zajímavé téma a že už jsem dlouho nenapsal nic do blogu .
Kdysi dávno, před třemi zkouškovými, jsem začal s dalším kamošem tvořit program pro testování výkonnosti OpenGL - oglperf. Sice jsem přímo s vlastním testováním měl společné pouze to, že jsem napsal skript, který volal gnuplot, který vytvářel grafy, ale i tak jsem se doslechl o špatném výkonu karet ATI v OpenGL.
Skutečnost, že karta s čipem nVidia má v OpenGL vyšší výkon, než karta s ekvivalentním čipem od ATI potvrzují i servery, které se danou problematikou zabývají. A rozhodně to není nějaký krátkodobý výpadek.
Ostatně, nVidia samozřejmě v OpenGL opět vládne, čímž vyvažuje výhody ATi z testů Direct3D.
— svethardware.cz (24.10.2005)
Navíc, protože jde o OpenGL hru, není se co divit, že v ní RADEONy končí na „pěkném druhém místě“. Přepsat tu část v ovladačích týkající se OpenGL slibuje ATI už dlouho, ale nějak jsem si nevšiml, že by se v tomto směru něco změnilo k lepšímu.
— games.tiscali.cz (12.října 2005)
Karty od tedy ATI byly obecně v OpenGL slabší, než ty značky nVidia (samozřejmě porovnáváme ekvivalentní modely). A není pravda, že by se to tvrdilo jen na českých serverech:
Eventually it was just accepted that ATI's OpenGL performance was inferior to that of NVIDIA. This stigma has stuck with ATI all the way up to the present day.Ovšem v témže článku se dále uvádí, že ATI konečně vydala ovladače, které způsobují nárůst výkonu karet řady X1000 o 33%. Takže už má konečně kartu s dobrým výkonem v OpenGL (nebo alespoň v Doom3 a Quake4).
— firingsquad.com
Nic z toho se samozřejmě netýká uživatelů Linuxu, jelikož ovladačům na něj se logicky věnuje daleko menší pozornost, než těm pro Windows. Více se píše třeba v diskusi "Jak to ted vypada s ATI versus NVIDIA?" zde na ábíčku. Přiznám se, že vůbec netuším, jak si na tom které ovladače stojí a nechce se mi to dohledávat.
Pro případné flamery v diskusi - používám Radeona 8500 + open source ovladače a takové věci, jako výkon ve 3D mě skutečně netrápí
Tiskni
Sdílej: