Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Původně jsem chtěl Michalovi napsat přímo odpověď na jeho komentář, ale rozhodl jsem se, že je to celkem zajímavé téma a že už jsem dlouho nenapsal nic do blogu .
Kdysi dávno, před třemi zkouškovými, jsem začal s dalším kamošem tvořit program pro testování výkonnosti OpenGL - oglperf. Sice jsem přímo s vlastním testováním měl společné pouze to, že jsem napsal skript, který volal gnuplot, který vytvářel grafy, ale i tak jsem se doslechl o špatném výkonu karet ATI v OpenGL.
Skutečnost, že karta s čipem nVidia má v OpenGL vyšší výkon, než karta s ekvivalentním čipem od ATI potvrzují i servery, které se danou problematikou zabývají. A rozhodně to není nějaký krátkodobý výpadek.
Ostatně, nVidia samozřejmě v OpenGL opět vládne, čímž vyvažuje výhody ATi z testů Direct3D.
— svethardware.cz (24.10.2005)
Navíc, protože jde o OpenGL hru, není se co divit, že v ní RADEONy končí na „pěkném druhém místě“. Přepsat tu část v ovladačích týkající se OpenGL slibuje ATI už dlouho, ale nějak jsem si nevšiml, že by se v tomto směru něco změnilo k lepšímu.
— games.tiscali.cz (12.října 2005)
Karty od tedy ATI byly obecně v OpenGL slabší, než ty značky nVidia (samozřejmě porovnáváme ekvivalentní modely). A není pravda, že by se to tvrdilo jen na českých serverech:
Eventually it was just accepted that ATI's OpenGL performance was inferior to that of NVIDIA. This stigma has stuck with ATI all the way up to the present day.Ovšem v témže článku se dále uvádí, že ATI konečně vydala ovladače, které způsobují nárůst výkonu karet řady X1000 o 33%. Takže už má konečně kartu s dobrým výkonem v OpenGL (nebo alespoň v Doom3 a Quake4).
— firingsquad.com
Nic z toho se samozřejmě netýká uživatelů Linuxu, jelikož ovladačům na něj se logicky věnuje daleko menší pozornost, než těm pro Windows. Více se píše třeba v diskusi "Jak to ted vypada s ATI versus NVIDIA?" zde na ábíčku. Přiznám se, že vůbec netuším, jak si na tom které ovladače stojí a nechce se mi to dohledávat.
Pro případné flamery v diskusi - používám Radeona 8500 + open source ovladače a takové věci, jako výkon ve 3D mě skutečně netrápí
Tiskni
Sdílej: