Svobodný a otevřený multiplatformní editor EPUB souborů Sigil (Wikipedie, GitHub) byl vydán ve verzi 2.5.0. Stejně tak doprovodný vizuální EPUB XHTML editor PageEdit (GitHub).
Na základě národního atribučního procesu vláda České republiky označila Čínskou lidovou republiku za zodpovědnou za škodlivou kybernetickou kampaň proti jedné z neutajovaných komunikačních sítí Ministerstva zahraničních věcí ČR. Tato škodlivá aktivita, která trvala od roku 2022 a zasáhla instituci zařazenou na seznam české kritické infrastruktury, byla provedena kyberšpionážní skupinou APT31, veřejně spojovanou se zpravodajskou službou Ministerstvo státní bezpečnosti (MSS).
Google Chrome 137 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 137.0.7151.55 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 11 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Byl vydán AlmaLinux OS 10 s kódovým názvem Purple Lion. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Na rozdíl od Red Hat Enterprise Linuxu 10 nadále podporuje x86-64-v2.
Byl vydán Mozilla Firefox 139.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 139 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byly publikovány výsledky průzkumu mezi uživateli Blenderu uskutečněného v říjnu 2024. Zúčastnilo se více než 7000 uživatelů. Téměř 93 % z nich například používá uživatelské rozhraní v angličtině.
Lukáš Růžička v článku RamaLama aneb vyháníme lamy na vlastní louku na MojeFedora.cz představuje open source nástroj RamaLama umožňující spouštět jazykové modely v izolovaných OCI kontejnerech, a to bezpečně, bez potřeby mít root přístup k počítači, s podporou GPU či CPU a bez zbytečných obtížností kolem.
Byl vydán Sublime Text 4 Build 4200. Sublime Text (Wikipedie) je proprietární multiplatformní editor textových souborů a zdrojových kódů. Ke stažení a k vyzkoušení je zdarma. Pro další používání je nutná licence v ceně 99 dolarů. Spolu se Sublime Merge je cena 168 dolarů.
Multiplatformní open source voxelový herní engine Luanti byl vydán ve verzi 5.12.0. Podrobný přehled novinek v changelogu. Původně se jedná o Minecraftem inspirovaný Minetest v říjnu loňského roku přejmenovaný na Luanti.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 25.5. Přehled novinek v Changelogu.
Odkazy
Po dlhom čase som zase začal trochu robiť webdesign. Tentoraz robím niečo len tak zo zábavy, preto neoptimalizujem pre IE. Rád si strieľam z IE userov a tak som využil jeden bug ktorý IE obsahuje
No v prvom rade musím povedať, že html generujem pomocou xslt. Vďaka tomu je kód väčšinou validné html (teda minimálne xml bez chýb syntaxe). Akože nie som prasa takže nechávam tagy ako <br></br> automaticky skracovať na <br />. Toto dokáže samozrejme xslt automaticky.
Takže v prvom rade ukážem výsledok. Ak si túto stránku zobrazíte vo FF3 nezobrazí sa korektne. Vlastne aj vo FF2 ale to je vecou selektorov css .. nie je pre web také podstatné ako chyba o ktorú mi vlastne ide...
Ak si teda pozriete kód zistíte, že je to v podstate bezchybný validný kód. Lenže nefunkčný v IE a FF. Odporúčam si všimnúť riadky:
<script type="text/javascript" src="script.js" />
a
<!-- </script> Ty usujes IE? LAMA -->
.
Prvý riadok je len skrátený tag script. IE nevie poriadne xhtml a preto ho automaticky transformuje na otvorený tag (podobne ako <br />). Zatiaľ čo u br to nemá žiaden vplyv u scriptu je to omnoho horšie pretože v takomto prípade je celá stránka obsahom javascriptu. Druhý riadok je už len preto aby neostala biela stránka ale na IE pekne zobrazila chybu ;)
Vo firefoxe 2.x to ide korektne, 3.x funguje rovnako ako IE. To je nejaká emulácia chýb alebo už ani firefox neovláda základy xhtml?
Tiskni
Sdílej:
<head> <title/> </head>tak se ukáže jen prázdná stránka, protože nějak nechce vidět, cokoliv za tím TITLE. (Toto je XHTML validní.)
Navrhuju, aby se to hloupé SVG postavené na XML taky pochlapilo a vytvořilo si nějaký vlastní formátTo se tu přece nedávno probíralo, že SVG je XML aplikací jenom tak napůl
přece nebudeme používat u všech formátů stejnou gramatikuJen pro úplnou korektnost, XML je metajazyk a schéma definuje gramatiku jeho aplikace, takže každý formát má vlastní gramatiku
Nějaký atribut obsahuje strukturovanou informaci, kterou je třeba parsovat zvlášť.Víceméně tam používají mezerami oddělený seznam příkazů a argumentů. Žádny složitý parser se nekoná :).
Což je taky důvod, proč je obecný XML parser o poznání složitějšíTěsně vedle, ten důvod je úplně jinde. Je spousta parserů obecného uzávorkování, které jsou jednodušší.
Žádny složitý parser se nekoná :).= Musím napsat speciální parser.
Těsně vedle, když napíšu XML parser nerespektující schéma, nemám XML parserCož je taky důvod, proč je obecný XML parser o poznání složitějšíTěsně vedle, ten důvod je úplně jinde. Je spousta parserů obecného uzávorkování, které jsou jednodušší.
takže každý formát má vlastní gramatiku..a aby to nebylo málo, každá aplikace má obvykle taky svůj vlastní "obecný" XML parser, což argument o "stejném formátu" připravuje o velkou část pointy. :)
HTML prohlížeče dovolují něco jako <tag/> je v zásadě jen jejich benevolence, ale nemusely by to vůbec dělat, protože v HTML to není správněVe většině případů to lomítko nevadí, není to nic proti HTML normě. Vadilo by to snad jen v kombinaci se zkrácenou (HTML) notací, které ale stejně většina prohlížečů nerozumí.
Prohlížeč, který by správně pracoval s HTML, by měl zápis <tag/&ht; chápat stejně jako zápis <br>>. Jedná se totiž o tzv. "net-enabling start-tag". Násilím ukončované nepárové elementy by se v prohlížečích nepodporujících XHTML měly projevit zobrazením znaků >. Žádný známější prohlížeč se takto nechová. Je však zajímavé, že konsorciu ani webdesignérům nevadí, že doporučení XHTML 1.0 není s HTML kompatibilní.Podpora SGML SHORTTAG není v prohlížeči povinná, takže žádný prohlížeč nemusí
<br />
interpretovat jako NET tag. Navíc správný zápis toho <br />
v SGML by byl <br//
. Navíc specifikace HTML je v tomhle nejasná, protože říká, že Such empty elements never have end tags.. net-enabling start-tag ale k sobě má vždy null end-tag… Navíc specifikace HTML také tvrdí Attribute/value pairs appear before the final ">" of an element's start tag., z čehož by se dalo soudit, že net tag syntaxi nepřipouští (minimálně u tagů s atributy).
Kdyby se HTML prohlížeče chovaly přesně podle standardů, zjistilo by se, že HTML standard jako standard za moc nestojí.
No niektoré veci ktoré W3C vyprodukovalo sú veľmi dobré. Len škoda, že ich nepodporuje viac browserov. Ako príklad uvediem CSS3.To tedy nevím. V době, kdy prakticky všechny weby používají obdobný způsob vytvoření layoutu stránky, který se skládá z jednoho hacku CSS za druhým, vytvořit novou verzi CSS, která se tímhle problémem vůbec nezabývá, je podle mne úlet. Selektory pro n-tého potomka, kulaté rámečky a stíny, to všechno je hezké – ale skoro každý web musí řešit, jak udělat záhlaví, 2 – 3 sloupce a zápatí. Implementovat to do vykreslovacího enginu by bylo daleko jednodušší, než některé současné věci v CSS. Ale v CSS3 pro to asi podpora nebude žádná.