V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Spolek vpsFree.cz vydal statistiky týkající se distribucí nasazených na serverech členů. V dlouhodobém pohledu je zřejmé, že většina uživatelů z původního CentOS přechází na Rocky Linux. Pozoruhodný je také nárůst obliby distribuce NixOS, která dnes zaujímá třetí místo po Debianu a Ubuntu.
Odkazy
Nedávno firma Adobe vydala editor bracket s rozšírením extract. To umožnilo pohodlne z PSD extrahovať obrázky a časti CSS. Bol to veľmi užitočný nástroj pre tých, ktorí strihajú PSD. Po roku Adobe zrušilo vývoj a po dvoch rokch sa vypína aj webová služba (údajne kvôli malému počtu oužívateľov).
Na extracte sa mi páčila hlavne možnosť zobraziť CSS pre vybraný element (exportuje to aj tiene a gradienty) a export vektorových vstiev vo vyššom rozlíšení, čo napríklad imagemagic nedokáže. Škoda, že sa Adobe takto správa k používateľom Linuxu. Ak by bola možnosť používať extract ako doteraz bol by som ochotný zaň mesačne platiť.
Z alternatív, ktoré by mali fungovať pod Linuxom som našiel komerčný Avocode. Neviem, či je použiteľný na reálnych projektoch a ani neviem ako dlho bude fungovať kým ho zabijú (začínam mať plné zuby webových aplikácií, buď sa menia skôr než sa naučím ich ovládať alebo ich rovno vypnú).
Mimochodom Adobe PSD je dosť nechutný formát keby náhodou niekoho napadlo urobiť open source alternatívu.
Tiskni
Sdílej:
Ja som bol s extractom celkom spokojný. PSD je mimoriadne hnusný formát, ale keď sa naimplementuje dobre (čo zvládne asi len Adobe vzhľadom na neexistujúcu kompletnú dokumentáciu) tak sa z toho dá rovno kopírovať CSS od fontov, farby pozadia až po border-radius a tiene.
Extrakt bitmáp a zobrazenie informácií o objektoch nie je problém, tieto veci sú zdokumentované a existuje na to pár knižníc. Mňa skôr trápi nemožnosť exportovať vo vyššom rozlíšení pretože v takom prípade by sa už museli renderovať všetky filtre, ktoré photoshop zvláda v príslušnom rozlíšení.
sa z toho dá rovno kopírovať CSS od fontov, farby pozadia až po border-radius a tieneTím spíš nechápu, proč lidi dělají grafiku pro weby v PSD a proč se nepoužívá raději nějaký WYSIWYG editor, který by výsledek ukládal rovnou jako web (HTML+CSS+PNG+SVG atd.).
Tých pokusov už bolo dosť a žiaden sa neujal. Pred mnohými rokmi som čítal články ako sa photoshop prestane používať na návrh webu. Články síce stále vychádzajú, ale zatiaľ žiadna zmena. Ak majú všetky nástroje +/- takú úrovneň ako google webdesigner tak sa to ani nezmení.
Vyzerá to tak, že službu aspoň zatiaľ obnovili. Adobe nevydalo žiadne oficiálne vyhlásenie, takže neviem prečo ani do kedy.