Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Odkazy
Nedávno firma Adobe vydala editor bracket s rozšírením extract. To umožnilo pohodlne z PSD extrahovať obrázky a časti CSS. Bol to veľmi užitočný nástroj pre tých, ktorí strihajú PSD. Po roku Adobe zrušilo vývoj a po dvoch rokch sa vypína aj webová služba (údajne kvôli malému počtu oužívateľov).
Na extracte sa mi páčila hlavne možnosť zobraziť CSS pre vybraný element (exportuje to aj tiene a gradienty) a export vektorových vstiev vo vyššom rozlíšení, čo napríklad imagemagic nedokáže. Škoda, že sa Adobe takto správa k používateľom Linuxu. Ak by bola možnosť používať extract ako doteraz bol by som ochotný zaň mesačne platiť.
Z alternatív, ktoré by mali fungovať pod Linuxom som našiel komerčný Avocode. Neviem, či je použiteľný na reálnych projektoch a ani neviem ako dlho bude fungovať kým ho zabijú (začínam mať plné zuby webových aplikácií, buď sa menia skôr než sa naučím ich ovládať alebo ich rovno vypnú).
Mimochodom Adobe PSD je dosť nechutný formát keby náhodou niekoho napadlo urobiť open source alternatívu.
Tiskni
Sdílej:
Ja som bol s extractom celkom spokojný. PSD je mimoriadne hnusný formát, ale keď sa naimplementuje dobre (čo zvládne asi len Adobe vzhľadom na neexistujúcu kompletnú dokumentáciu) tak sa z toho dá rovno kopírovať CSS od fontov, farby pozadia až po border-radius a tiene.
Extrakt bitmáp a zobrazenie informácií o objektoch nie je problém, tieto veci sú zdokumentované a existuje na to pár knižníc. Mňa skôr trápi nemožnosť exportovať vo vyššom rozlíšení pretože v takom prípade by sa už museli renderovať všetky filtre, ktoré photoshop zvláda v príslušnom rozlíšení.
sa z toho dá rovno kopírovať CSS od fontov, farby pozadia až po border-radius a tieneTím spíš nechápu, proč lidi dělají grafiku pro weby v PSD a proč se nepoužívá raději nějaký WYSIWYG editor, který by výsledek ukládal rovnou jako web (HTML+CSS+PNG+SVG atd.).
Tých pokusov už bolo dosť a žiaden sa neujal. Pred mnohými rokmi som čítal články ako sa photoshop prestane používať na návrh webu. Články síce stále vychádzajú, ale zatiaľ žiadna zmena. Ak majú všetky nástroje +/- takú úrovneň ako google webdesigner tak sa to ani nezmení.
Vyzerá to tak, že službu aspoň zatiaľ obnovili. Adobe nevydalo žiadne oficiálne vyhlásenie, takže neviem prečo ani do kedy.