Euro-Office (Wikipedie) je evropský fork open source kancelářského balíku OnlyOffice. Za forkem stojí koalice firem IONOS, Nextcloud, Eurostack, XWiki, OpenProject, Soverin, Abilian a BTactic. Cílem je zajistit digitální suverenitu Evropy a snížit závislost na neevropských platformách. Projekt vznikl mimo jiné v reakci na nedávné uzavření cloudové služby OnlyOffice. OnlyOffice obviňuje Euro-Office z porušení licenčních podmínek. Na možné problémy upozorňuje i Collabora Online. Jednostranná změna licence není v pořádku.
Byly zpracovány a na YouTube zveřejněny videozáznamy jednotlivých přednášek z letošního Installfestu.
Během akce Arduino Days 2026 byl publikován Arduino Open Source Report 2025 (pdf) a oznámeno 7 nových produktů kompatibilních s deskou UNO Q (Arduino USB-C Power Supply, USB-C Cable, USB-C Hub, UNO Media Carrier, UNO Breakout Carrier, Bug Hopper, Modulino LED Matrix).
Google v pátek spustil v Česku Vyhledávání Live. Tato novinka umožňuje lidem vést plynulou konverzaci s vyhledávačem v češtině. A to prostřednictvím hlasu, nebo prostřednictvím toho, na co ukážou svým fotoaparátem či kamerou v mobilu. Rozšíření této multimodální funkce je možné díky nasazení Gemini 3.1 Flash Live, nového hlasového a audio modelu, který je od základu vícejazyčný, takže umožňuje lidem po celém světě mluvit na vyhledávač přirozeně a v jazyce, který je jim nejbližší.
Jsongrep je open-source nástroj, který efektivně prohledává JSON dokumenty (editovat je neumí). Kompiluje regulérní jazyk dotazu do podoby deterministického konečného automatu (DFA), díky čemuž prochází strom JSON dokumentu pouze jednou a je v tom tedy rychlejší než jiné nástroje jako jsou například jq, JMESPath nebo jql. Jsongrep je napsaný v programovacím jazyce Rust, zdrojový kód je dostupný na GitHubu.
O víkendu probíhá v Praze na Karlově náměstí 13 konference Installfest 2026. Na programu je celá řada zajímavých přednášek a workshopů. Vstup na konferenci je zcela zdarma, bez nutnosti registrace. Přednášky lze sledovat i online na YouTube.
Mozilla a společnost Mila oznámily strategické partnerství za účelem rozvoje open source a suverénní AI. Cílem je ukázat, že open source AI může konkurovat uzavřeným systémům. Obě organizace chtějí posílit technologickou suverenitu a snížit závislost na hrstce velkých technologických firem.
Adam Rice předvedl, že pomocí DNS lze distribuovat a spustit kompletní hru DOOM. Rozdělil WAD soubory a binárky do téměř 2000 DNS záznamů v Cloudflare zóně (jeden TXT záznam v DNS může nést okolo 2000 znaků textu). Ty pak stáhl PowerShellem, dekomprimoval a spustil přímo v paměti počítače bez nutnosti zápisu na disk, což prakticky dokazuje, že DNS může sloužit jako distribuované úložiště dat a možný kanál pro načítání kódu. Repozitář projektu je na GitHubu.
Dnes a zítra probíhají Arduino Days 2026. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze od 17:00 na YouTube. Zúčastnit se lze i lokálních akcí. Dnes v Poličce v městské knihovně a zítra v Praze na Matfyzu.
Byla vydána beta verze Ubuntu 26.04 LTS s kódovým názvem Resolute Raccoon. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Dle plánu by Ubuntu 26.04 LTS mělo vyjít 23. dubna 2026.
Odkazy
Aplikácia Mi Fit nemá možnosť exportovať aktivity. Napísal som preto malý skript pre export aktivity do gpx súborov.
Root prístup sa dá teoreticky obísť buď nastavením aplikácie ako debuggable (android:debuggable="true"), alebo povolením záloh (allowBackup="false") v AndroidManifest.xml. V oboch pípadoch je nutné nájsť apk súbor, rozbaliť ho, upraviť, podpísať a nainštalovať do zariadenia. Problém je, že pri tomto postupe android nedovolí nahradiť súčasnú aplikáciu upravenou aplikáciou, kvôli inému podpisu. Pred nahradením musí byť súčasná aplikácia odinštalovaná čo vymaže nazbierané údaje (aspoň v 2.x to robilo).
Ak sú požiadavky splnené na export by malo stačiť:
git clone https://github.com/mireq/MiFitDataExport.git mkdir output cd MiFitDataExport python3 mi_fit_export ../output
Niekedy mi Amazfit Bip do záznamu pridáva 250s dlhé medzery. V prípade rovnakého problému by malo stačiť zmeniť FIX_BIP_GAPS na True v súbore mi_fit_exporter/exporter.py.
Ukážka záznamu z hodiniek amazfit bip:
Tiskni
Sdílej:
je trochu hloupé, že se musíš takto se systémem i aplikací bojovat, abys dostal svoje data
Trochu je slabé slovo. Povedzme narovinu nepáči sa mi vôbec tento prístup, že kúpim si zariadenie, zaznamenám do neho dáta, ale nie je normálna možnosť dostať sa k dátam inak než poslať výrobcovi žiadosť na odomknutie zariadenia aby som mohol rootnuť zariadenie a potom niekoľko dní / týždňov čakať či výrobca skutočne odomkne bootloader na mojom telefóne.
Inak mi fit je originálna aplikácia pre hodinky amazfit bip. Existuje k nej aj alternatíva, ale mám taký pocit, že s ňou hodinky nevydržia tal dlho na jedno nabitie.
No v prípade mi fit sa mi zdá, že v cloude je len pár údajov. API verejné nie je, ale majú webovú službu pre export, ale dáta myslím nie sú kompletné (z behov chýbajú trasy, sú tam len štatistické údaje).
Pravdu povediac nič konkrétne ma nenapadá. Možno fitbit, ale ja osobne tú značku nemám rád. Najskôr som mal Pebble, ale potom ich kúpil fitbit a neponúkol žiadnu náhradu. Potom sa mi páčili vector so skvelou výdržou, ktoré zase kúpil fitbit a zahodil bez náhrady. Aktuálne amazfit bip, čo ani nie sú moc smart hodinky (namajú SDK, majú uzatvorený OS bez možnosti pridať vlastné aplikácie aj keď hardvér je veľmi podobný Pebble). Vyrába to huami, ktorá má myslím veľmi dobré vzťahy s Xiaomi (neviem, či do nich Xiaomi neinvestovala).
Gadgetbridge som skúšal asi 2 mesiace dozadu. V podstate z hodiniek to niečo stiahlo, ale nešlo to v telefóne otvoriť ani exportovať (vždy aplikácia havarovala).