Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Rád bych upozornil znovu na určitě pro některé lidi velmi známou věc, a to výkon grafických karet v Linuxu oproti výkonu grafických karet ve Windows.
Nebudu zde uvádět nějaké své testy, jen subjektivně řeknu, že mi Quake 4 chodí v Linuxu výrazně pomaleji, nežli ve Windows a že jsem "spokojený" majitel ATI radeona 9600 PRO. Má tvrzení jsou tedy takováto:Výkon ATI karet je v Linuxu o cca 30% (v lepším případě) a až o 70% (v horším případě) nižší, než ve Windows v porovnání vždy se stejnou verzi ATI Catalystů.
Výkon Nvidia karet v Linuxu je o cca 5% lepší (v lepším případě) a až o 10% horší (v horším případě), než výkon těch samých karet ve Windows vždy s aktuálními ovladači.
Chtěl bych se tu podělit o pár zkušeností s ovladačem R300 :)
Protože jsem včera přeinstaloval X-ka na verzi 6.9, abych zkusil jestli jsou rychlejší, tak jsem zároveň přišel o funkčnost binárních ovladačů od ATI. No a protože vím, že v nových X-kách je ovladač R300, který je opensource a zároveň by měl podporovat akceleraci Opengl, tak jsem si ho zkusil.
Ještě pár drobností, po přechodu na nová X-ka se mi malinko zrychlila práce s okny, ale ne moc výrazně. Používám ovladač radeon, mam kartu Radeon 9600 PRO. Tak jen pár postřehů ke 2D režimu.
Nevím jestli je nejlepší nápad to sem psát, to uvidím až po pár hodinách :)
Jsem členem metropolitní síťě v Čelákovicích, kde používáme Linuxové routery pro šíření internetu mezi členy, no a protože chceme mít síť co nejstabilnější a zároveň jednoduše spravovatelnou, flexibilní a routery rychle nainstalované, tak jsem se rozhodl vydat vlastní minidistribuci pro naší síť, která má teď asi 80 routerů.
Nedávno jsem řešil problém s tím jak spouštět filmy hned s titulky, které například nemají stejné jméno jako daný film, proto jsem si vytvořil skriptík, který by mi to měl zařídit. Neříkám že je bezchybný, ale třeba někomu pomůže, nebo naopak někdo jiný poukáže na chyby, případně lepší řešení :)
Tady si ho můžete stáhnout.Jak vypadá kód tu uvádět nebudu, protože je moc dlouhý, musí stačit odkaz na soubor :)
Určitě tam je ještě pár chyb, ale v 90% případů mi funguje tak jak potřebuju, u většiny seriálů pozná titulky s jinými názvy, takže můžu vždy jen kliknout na film a xine vždy přehrává rovnou s titulky, pro takovéhle věci mám rád Linux!