Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Ministerstvo vnitra odhalilo závažný kyberincident v IT systému resortu. Systém, do kterého se dostal útočník bez oprávnění, byl odpojen a nedošlo k odcizení dat [𝕏].
Před rokem byla streamovací služba HBO Max přejmenována na Max. Dle managementu slovo HBO v názvu nebylo důležité. Včera byl Max přejmenován zpět na HBO Max. Kolik milionů dolarů to stálo? 😂
Byla vydána nová major verze 8.0.0 svobodného systému pro detekci a prevenci průniků a monitorování bezpečnosti počítačových sítí Suricata (Wikipedie). Přehled novinek v oficiálním oznámení a v aktualizované dokumentaci.
Mastodon (Wikipedie) - sociální síť, která není na prodej - byl vydán ve verzi 4.4. Přehled novinek s náhledy a videi v oznámení na blogu.
Instituce státní správy nebudou smět využívat produkty, aplikace, řešení, webové stránky a webové služby poskytované čínskou společností DeepSeek. Na doporučení Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost rozhodla o jejich zákazu vláda Petra Fialy na jednání ve středu 9. července 2025.
Rád bych upozornil znovu na určitě pro některé lidi velmi známou věc, a to výkon grafických karet v Linuxu oproti výkonu grafických karet ve Windows.
Nebudu zde uvádět nějaké své testy, jen subjektivně řeknu, že mi Quake 4 chodí v Linuxu výrazně pomaleji, nežli ve Windows a že jsem "spokojený" majitel ATI radeona 9600 PRO. Má tvrzení jsou tedy takováto:Výkon ATI karet je v Linuxu o cca 30% (v lepším případě) a až o 70% (v horším případě) nižší, než ve Windows v porovnání vždy se stejnou verzi ATI Catalystů.
Výkon Nvidia karet v Linuxu je o cca 5% lepší (v lepším případě) a až o 10% horší (v horším případě), než výkon těch samých karet ve Windows vždy s aktuálními ovladači.
Chtěl bych se tu podělit o pár zkušeností s ovladačem R300 :)
Protože jsem včera přeinstaloval X-ka na verzi 6.9, abych zkusil jestli jsou rychlejší, tak jsem zároveň přišel o funkčnost binárních ovladačů od ATI. No a protože vím, že v nových X-kách je ovladač R300, který je opensource a zároveň by měl podporovat akceleraci Opengl, tak jsem si ho zkusil.
Ještě pár drobností, po přechodu na nová X-ka se mi malinko zrychlila práce s okny, ale ne moc výrazně. Používám ovladač radeon, mam kartu Radeon 9600 PRO. Tak jen pár postřehů ke 2D režimu.
Nevím jestli je nejlepší nápad to sem psát, to uvidím až po pár hodinách :)
Jsem členem metropolitní síťě v Čelákovicích, kde používáme Linuxové routery pro šíření internetu mezi členy, no a protože chceme mít síť co nejstabilnější a zároveň jednoduše spravovatelnou, flexibilní a routery rychle nainstalované, tak jsem se rozhodl vydat vlastní minidistribuci pro naší síť, která má teď asi 80 routerů.
Nedávno jsem řešil problém s tím jak spouštět filmy hned s titulky, které například nemají stejné jméno jako daný film, proto jsem si vytvořil skriptík, který by mi to měl zařídit. Neříkám že je bezchybný, ale třeba někomu pomůže, nebo naopak někdo jiný poukáže na chyby, případně lepší řešení :)
Tady si ho můžete stáhnout.Jak vypadá kód tu uvádět nebudu, protože je moc dlouhý, musí stačit odkaz na soubor :)
Určitě tam je ještě pár chyb, ale v 90% případů mi funguje tak jak potřebuju, u většiny seriálů pozná titulky s jinými názvy, takže můžu vždy jen kliknout na film a xine vždy přehrává rovnou s titulky, pro takovéhle věci mám rád Linux!