V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Instaloval sem notebook MSI (dost nekvalitní kousky, měly hodně poruch atd..) pro jednu firmu, asi má horší mechaniku nebo co, ale nepřečetl mi ani originální CD Windows XP Home, ani originální CD Office 2003 Basic. Co mi tedy zbývalo? Vypálit obě CD na jiném PC a pak to nainstalovat z vypálených CD.
Otázka do pléna: Porušil jsem zákon, nebo ne?
V blogu jsem chtěl hlavně upozornit na naprostou blbost zakázat vytváření záložních kopií pro osobní potřebu.
Tiskni
Sdílej:
"Do práva autorského nezasahuje oprávněný uživatel rozmnoženiny počítačového programu, jestliže rozmnožuje, překládá, zpracovává, upravuje či jinak mění počítačový program, je-li to nezbytné k využití oprávněně nabyté rozmnoženiny počítačového programu, činí-li tak při zavedení a provozu počítačového programu nebo opravuje-li chyby počítačového programu."Odstavec c) praví:
"Do práva autorského nezasahuje oprávněný uživatel rozmnoženiny počítačového programu, jestliže zhotoví si záložní rozmnoženinu počítačového programu, je-li nezbytná pro jeho užívání."To jsou hned dvě pasáže, které by ho k tomu měly opravňovat. Je-li originální médium z nějakého důvodu nečitelné ve stroji, do kterého má být nainstalováno, asi si tu čitelnou kopii udělat musí, aby ho mohl vůbec používat, ne?
Leda by se dobrovolně upsal na deset let do dolů...nebo k testování Visty :P
tak řekneš že ti ho ukrad:D