Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Jen krátce, dlouho mě trápilo že ve wine padal a nefungoval Fallout 3, párkrát jsem to zkoušel opravit, ale nedařilo se, až dnes se mi podařilo najít příčinu.
Hra je super, ale engine je nepovedený, u starších karet s SM 2.0 (Radeon 9XXX a starší) padá a pořádně nefunguje, bohužel toto potkalo i Wine, které sice podporuje i novější SM 2.0a, 2.0b a 3.0, hra ale bezdůvodně (nemohl jsem přijít na to proč) používala starý SM 2.0.
Tak teď k řešení, tím je změna parametru Driver a Description pro grafickou kartu v Direct3D implementaci Wine.
Pro opravu jsem napsal patch. Popis jak ho použít je v bugu: 15839, je to jednoduché a snad dobudoucna vývojáři zařadí můj patch do hlavní větve Wine.
Rád bych sem dal více obrázků, ale teď spěchám, takže alespoň jeden přiložím jako přílohu.
Napsal jsem ještě patch pro vyřešení problémů s myší, najdete ho v bugu číslo 6971, je to sice spíš hack, nežli patch a rozbije myš v některých jiných aplikacích, ale důležité je že Fallout je kompletně hratelný.
Tiskni
Sdílej: