Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Tiskni
Sdílej:
Není to spíš lidská slabá vůle, která nás ráno drží v posteli, když je světlo, a večer si jdeme proto později lehnout?Spis mechanizace prirozeneho casu: v 8.00 (7.00) zarezavat, at je zime nebo leto. Proc bych teda vstaval v lete v 5 hodin nebo jeste driv, kdyz stejne do odchodu do prace nic kloudnyho neudelam? Vsude kam se clovek podiva se tlacha o flexibilite, ale ze by firmy, urady a skoly zflexibilnily zacatek pracovni doby podle rocnich dob... v lete treba o 1-2 hodiny drive, v zime naopak pozdeji. Jesteze mame aspon ten posun letniho casu, ktery biorytmy castecne vyrovnava... Chyba neni v lidske vuli, chyba je v "urednich hodinach".
ze by firmy, urady a skoly zflexibilnily zacatek pracovni doby podle rocnich dob...V moderních firmách je pružná pracovní doba - a jestli někdo pracuje od 6 nebo od 9 je úplně jedno, stejně jako to, jestli pracuje každý den stejně dlouho, nebo si třeba některé dny natáhne a v pátek vypadne dřív. Ale bohužel ne vždy to jde. Nicméně když zkoušely mnohé firmy nebo školy sáhnout na pracovní/školní dobu a posunout ji (třeba jen v některém období) na později, narazily na tuhý odpor.
Chyba neni v lidske vuli, chyba je v "urednich hodinach"."It's not a bug, it's a feature." Nejde o vůli ani o úřední hodiny, každý člověk má prostě své biologické hodiny trochu jiné. Některým ("skřivani") vyhovuje vstávat časně a jít spát také brzy, pro jiné ("sovy", k takovým patřím i já
Nejde o vůli ani o úřední hodiny, každý člověk má prostě své biologické hodiny trochu jiné.a prave proto nam "uredni hodiny" (pevne stanovene terminy nezavisle na biologickem, nekdy i astronomickem casu) delaji takove problemy ;)
nekdy i astronomickem casu) delaji takove problemy ;)Tj. nez si lidi predstavili prirodu jako "stroj" (a sestavili mechanicke vecnejdouci a na realite nezavisle hodiny), byly denni hodiny v zime kratsi nez v lete, poledne nebylo ve 12.00, ale kdyz kulminovalo slunce... cas se meril jako "hodina po vychodu slunce" apod.... nakonec i rok zacinal jarni (podzimni) rovnodennosti, ne nejakym naprosto abstraktnim a bez kalendare nezjistilnym 1. lednem. Od prirody jako stroje neni daleko k chapani cloveka jako stroje... no a ja prestanu psat tyhle nocni tlachy :P
Od prirody jako stroje neni daleko k chapani cloveka jako stroje...Mnozí už to tak berou, řekl bych. Všimni si, že čím větší firma, tím častěji místo zaměstnanců shání "lidské zdroje" Mj. co v Linuxu přenastavuje hodiny? NTP démon nemám, ale hodiny se přehodily.
date
(nebo někdo jiný) chce ten časový údaj převést do rozložené podoby; tedy např. '26.03.2006 12:53:47
' místo 1143370427
. Pokud máte navíc v UTC i hardwarové hodiny (což je vhodnější, není-li na počítači nutno trpět nejmenovaný systém, který se s tím není schopen vypořádat), pak se o to nemusíte starat ani při vypnutém počítači.