Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Tiskni
Sdílej:
Není to spíš lidská slabá vůle, která nás ráno drží v posteli, když je světlo, a večer si jdeme proto později lehnout?Spis mechanizace prirozeneho casu: v 8.00 (7.00) zarezavat, at je zime nebo leto. Proc bych teda vstaval v lete v 5 hodin nebo jeste driv, kdyz stejne do odchodu do prace nic kloudnyho neudelam? Vsude kam se clovek podiva se tlacha o flexibilite, ale ze by firmy, urady a skoly zflexibilnily zacatek pracovni doby podle rocnich dob... v lete treba o 1-2 hodiny drive, v zime naopak pozdeji. Jesteze mame aspon ten posun letniho casu, ktery biorytmy castecne vyrovnava... Chyba neni v lidske vuli, chyba je v "urednich hodinach".
ze by firmy, urady a skoly zflexibilnily zacatek pracovni doby podle rocnich dob...V moderních firmách je pružná pracovní doba - a jestli někdo pracuje od 6 nebo od 9 je úplně jedno, stejně jako to, jestli pracuje každý den stejně dlouho, nebo si třeba některé dny natáhne a v pátek vypadne dřív. Ale bohužel ne vždy to jde. Nicméně když zkoušely mnohé firmy nebo školy sáhnout na pracovní/školní dobu a posunout ji (třeba jen v některém období) na později, narazily na tuhý odpor.
Chyba neni v lidske vuli, chyba je v "urednich hodinach"."It's not a bug, it's a feature." Nejde o vůli ani o úřední hodiny, každý člověk má prostě své biologické hodiny trochu jiné. Některým ("skřivani") vyhovuje vstávat časně a jít spát také brzy, pro jiné ("sovy", k takovým patřím i já
Nejde o vůli ani o úřední hodiny, každý člověk má prostě své biologické hodiny trochu jiné.a prave proto nam "uredni hodiny" (pevne stanovene terminy nezavisle na biologickem, nekdy i astronomickem casu) delaji takove problemy ;)
nekdy i astronomickem casu) delaji takove problemy ;)Tj. nez si lidi predstavili prirodu jako "stroj" (a sestavili mechanicke vecnejdouci a na realite nezavisle hodiny), byly denni hodiny v zime kratsi nez v lete, poledne nebylo ve 12.00, ale kdyz kulminovalo slunce... cas se meril jako "hodina po vychodu slunce" apod.... nakonec i rok zacinal jarni (podzimni) rovnodennosti, ne nejakym naprosto abstraktnim a bez kalendare nezjistilnym 1. lednem. Od prirody jako stroje neni daleko k chapani cloveka jako stroje... no a ja prestanu psat tyhle nocni tlachy :P
Od prirody jako stroje neni daleko k chapani cloveka jako stroje...Mnozí už to tak berou, řekl bych. Všimni si, že čím větší firma, tím častěji místo zaměstnanců shání "lidské zdroje" Mj. co v Linuxu přenastavuje hodiny? NTP démon nemám, ale hodiny se přehodily.
date
(nebo někdo jiný) chce ten časový údaj převést do rozložené podoby; tedy např. '26.03.2006 12:53:47
' místo 1143370427
. Pokud máte navíc v UTC i hardwarové hodiny (což je vhodnější, není-li na počítači nutno trpět nejmenovaný systém, který se s tím není schopen vypořádat), pak se o to nemusíte starat ani při vypnutém počítači.