Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
Zdravim. Tedka prave sem s kamosem prijel na koleje, ten pustil pc, firefoks /na windows/ a ten po nekolika minutach vyprskl hlasku, ze je dostupna nova verze, kterou stahl a ceka na restart. Na widlich to chapu. Ale v kvalitnich distribucich by aktualizace mela byt otazkou distribuce, ne samotneho programu, prece? Nevim jak to chodi, firefox v linu nepouzivam. Jaky na to mate nazor?
Jsou to tři roky, co tu mame ADSL. Skoro přesně před třema lety taky vyšlo openopic 1.0.2CZ. V IT časopisech se furt testovaly monitory o 17" za 5.000,-. Takova perlicka co me fakt pobavila: "Drive, nez se objevi zarizeni s technologii blu-ray, nastoupi era dvd." Vypalovacka dvd-r 4x teac za 10.800,-. Vrcholny kompakty s 3mpix.
Jablonny je mala dira s ctyrprocentni nezamestnanosti. Moznosti pripojeni k internetu je tady hafo. konkretne pres pevnou linku, wifi a mobil. Jako minimum je pro me dostacujici 2048 down, po urcitem limitu dat me muzou omezit, to mi nevadi. Internet pouzivam jen o vejkendu, pres tejden sem na kolejich. Jen tak sem si udelal maly srovnani:
Rad bych vytvoril tabulku karet ATi podle "vykonnosti" v glxgears. Takze bych byl rad, aby jste objetovali pet vterin a pastli mi sem typ/fps.
Zatim sem nameril toto:
Radeon 9600 - 2020fps
Radeon 9200SE - 800fps
Díky :-)
Už dlouho jsem si nezkompiloval jedinej ovladač. DKMS to řeší za mě. Když si stáhnu balíček s novym jádrem a zdrojáky a restartuju, DKMS mi všechny binární ovladače upraví pro to nový jádro. Ať je to ovladač grafickej karty, modemu, webkamery. Fakt perfekntí věc. Je mi smutno z toho, jak taj v diskuzích musím číst, jak si začátečníci lámou hlavu s kompilací.