Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Tiskni
Sdílej:
Ale no jo, taky jsem měl tu čest bejt u Dastycha na přednášce, na FAVce asi v r. 1997?
§ 247 Krádežvěc = konkrétní předmět, jev vnímaný smysly (dle SSČ) Nevím jak vy, ale já smysl, kterým bych dokázal vnímat software nemám, ani nepovažuju software za konkrétní předmět – těžko tedy software označím za věc. Software nemůžete mít, nemůžete ho vlastnit, nemůžete ho ukrást. Můžete ho používat, a to oprávněně (máte k užití licenci), nebo neoprávněně. Krást software je pouze zjednodušené zkrácené pojmenování – stejné, jako když někdo řekne, že půjde na houby: také tím nemyslí, že se bude chůzí dostávat na houbu, ale myslí tím, že bude procházet les křížem krážem a cestou bude sbírat houby.
(1) Kdo si přisvojí cizí věc…
Konečně se dostávám k důvodům, které mě vedli ke smazání partišny s Windama. K ničemu Windows nepotřebuju. Většiná rebootů do W (nebylo jich ani 20) byla k vuli hrám, a také k vůli tomu, že různí lidé chtěli vyzkoušet něco na lepším stroji (a to nemám žádně dělo, jen podprůměrné PC) než mají doma (ne Radku, opravdu nemám na mysli tebe i když to tak může vypadat). Windows byly posledním kusem nelegálního SW nainstalovaném na mém PC. Až je budu potřebovat, tak si je koupím. To je další důvod. Od chvíle, co jsem začal programovat trochu profesionálněji, mě problém nelegálního SW trápil čím dál tím víc. Dnes jsem ho vyřešil.A potom tu byl ten zápisek o ceně softwaru. Po tom všem jsem získal dojem, který je možná mylný, že se vám nelíbí neplatit za programy, které jejich tvůrci neposkytují zdarma. (A je to nelegální.) Přitom trochu stahujete zdarma filmy a hudbu, kterou tvůrci rovněž neposkytují zdarma. (A to je legální.)
Pokud ho někdo potřebuje ke studiu, má trvat na tom, že a) mu škola poskytne licenci, b) mu škola umožní přístup ke školnímu PC, kde je to nainstalované. Ve škole pracuju na softwaru, jehož základní licence stojí 100 000kč + image processing tools za dalších 200 000kč. Přípočítám-li HW, škola mi poskytuje bezproblémový přístup k počítači, jehož celková cena (HW+SW) je bezmála půl milionu -- upozorňuju, že je to PC, a jede to na Windows Me.
Hehe. Já zákony neberu vůbec vážně. Kašlu na ně. Ale to co píšu, za tím si stojím. Protože vím, jak težkou práci dá vytvořit cokoliv (program, který aspoň trochu funguje; měřící přístroj, který se dá použít; navrhnout síť, tak aby fungovala; nastavit složitější HW; zkrátka, dělám toho dost). Štve mě, že si lidé neváží kvalitní práce (resp váží, ale nechtějí za ni platit - klidně i protislužbou). Štve mě, že si nemůžu koupit kvalitní potraviny, protože drtivá většina lidí bůh ví proč preferuje nízkou cenu a to, že se to nedá jíst je jim jedno. Vadí mi, že nejsledovanější TV denně vysílá lži, a lidem je to jedno (a ještě těm lžím věří). Takhle se dá pokračovat. Já to chci změnit. Nesedím jen doma na nenadávám. Pár věcí, které jsem šéfovi katedry navrhnul, už jsou v provozu. Totéž se mi podařilo přímo u některých vyučujících. Dávám k disposici svoje vypracované studijní materiály ostatním studentům (některé jsou na webkách). A co na to spolužáci? Ti jsou na mě nasraní, protože ve škole budou muset něco dělat .
Sorry, vím, že to sem nepatří, ale muselo to ven.
Můžeš, prosím, napsat jaký je rozdíl mezi zabitím a vraždou? Rozumím, že zabití je asi neumyslné a vražda umyslné připravení člověka o život, ale máš to někde "officiálně"? Stejně je ten člověk mrtvý...