Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Tiskni
Sdílej:
s/JFS/XFS/g;
a můžu souhlasit tune2fs
utility) a může mít ještě odložené zápisy jednak virtualizátorem a jednak hostitelským OS. Takže ve chvíli, kdy napřímo urve ten virtualizovaný stroj, může to být mnohem horší situace než když se urve napájení přímo na železe, protože ani to, co chtěl a zapsal EXT4 v hostovaném systému do svého virtuálného disku tam ve skutečnosti nemusí být.
Ja by som len podotkol, ze xfs dnes je dost ine nez xfs co i len rok-dva dozadu (xfs je dost intenzivne vyvijane) a prave v oblasti zotavenia po tvrdom pade sa odviedlo za poslednych par rokov velke mnozstvo prace.
ro
mountu při čtení některých souborů a adresářů házelo kernel panic), ReiserFS ztratil jména asi čtvrtiny souborů a nedal se opravit (ale dal se mountnout ro
a tak fungoval) a ext3 několik desítek souborů přesunulo do lost+found
, ale po fsck
dál fungovalo (byl to datový disk, takže nebylo potřeba dělat reinstalaci). RAID s JFS se mi nikdy nerozpadl, takže tam nevím.
data
nejodolnější je hold ext2...Určitě?
Zrejme rozhodnutie nechať ext3 systém bolo správne. Ďalšia otázka je či je dobré rozhodnutie deliť filesystém na jednotlive části.
Zrejme rozhodnutie nechať ext3 systém bolo správne.Imho nebolo. Ext3 je v porovnání s modernějšími FS příšerně pomalé.
Are You trolling ? If the Answer is yes, then please leave this website. We are not interested in your opinion. We want to use and administer linux. Do you know what liberty is ? It is Freedom. Are free choice is linux, not because is free, but its something that we can modify without restrictions. We want to know how the system works. And linux software is better, because we can fix it. We dont need to wait for software maker to fix the bug. You can now find linux and its derivates in almost every device, server. I Think you like one click devices ? Do you like that your software vendor tells you what is good a what is bad .Linux is not in the way it was Ten Years in the Past.
Sorry za angličtinu. I keď podľa prekladača som to napísal skoro bez chyby.
Trolling detected ?
Yes
Check what to do if troll detected.
Found.
Dont continue in conversation.
End
GET A FUCKING LIFEThus sadth the troller of forums...
Choď sa venovať produktívnejšej činnosti na svojom super systéme o ktorý sa postará za teba firma. Jasne som ti napísal, že nás tvoj názor nezaujíma. Ak chceš trolovať tak choď trolovať na inú stránku, kde budeš mať svojích fanušikov. Odporúčam ti prečítať čo som napísal ešte raz. Lenže chceš trolovať, tak napíšeš aj to čo nie je pravda, len kvôli provokácii.
Uznávam, že som to mohol napísať bez použitia anglického jazyka. Aspoň mám dôvod prečo sa nič nepýtať v diskusii.
Skúšal si vo VM rozdeliť filesystém na viacej časti ? Možné riešenie by bolo odkladať data na samostatnú particiu a po skopirovaní odpojiť odkladáci priestor. Iná možnosť je odkládať súbory do host systému.
dd
zkopíroval fyzicky ten (ty) porušené disky pomoci nějaké live distribuce jako systemrescueCD. K porušeným diskum bych přistupoval jako k externím datům a rozhodně nejel na nich systém a nejspíše pracoval hlavně z kopiemi.
Možnné recovery by také mohl dát PhotoRec
Súhlasím s skopirovaním obsahu diskov s poškodeným filesystémom a obnovou na inom systéme s prístupom na poškodené disky ako kópie original poškodených diskov.
Je rozdiel mať celý disk ako jednu particiu a viaceré particie. Mne sa raz podarilo zmazať svoj domovský priečinok na ext3. Keďže som včas prišiel na to, že je niečo v neporiadku, tak som odmountoval /home adresár. Toto môže spôsobiť problém pri prihlasovaní do GUI. To som vyriešil s tmpfs. Pomocou ext3grep sa podarilo obnoviť skoro všetky data. Z dôvodu, že som mal data na inom zdroji, tak som nakoniec nechal len nastavenia a skryté súbory a priečinky. Myslím, že zálohovať malé množstvá dát sa oplatí na DVD disky.
Sú tie disky v RAID alebo iné usporiadanie ? To vyzerá na nejaký bug, ktorý má nejaký divný spúštaci mechanizmus. Alebo je to iba náhoda.
Myslím, že bude lepšie keď založiš otázku v poradni, pretože v komentároch blogu to môže byť problém nájsť. Po určitom počte nových blogov dôjde k skrytiu starších blogov.