Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Tiskni
Sdílej:
Tak nevim, jestli se k tomu vyjadrit kladne ci skepticky. Napad je to dobry, ale ...
Pokud vim, tak seznam sw je na linuxsoft.cz, clanky a navody vychazeji taky na nekolika serverech
Co ale chyby jsou navody a rady pro uplne neznalce, nebo ty co je tato problematika vylozene nezajima
a co chce takovy uzivatel?Dejte ruku na srdce a reknete jestli tyto veci danym uzivatelum Linux splni. Ja si myslim, ze ne. Muzu si i sam oponovat, ze treba v SUSE jde temer vse naklikat (opravdu bez jakekoliv znalosti?), ze instalace programu na debianich distribucich je hracka (opravdu vi uzivatel presne uzivatel po jakem zviratku se menuje zrovna to co on potrebuje a jestli to ma ve spravne verzi)<(p>
Kdo me zna vi, ze jsem temer linuxovy fanatik a propaguji jej vsede, kde to ma smysl, ale lamat neco pres koleno nema smysl. Stejne tak te nechci odrazovat od spravneho a prinosneho projektu, jenom se nelekni, az zjistis, ze bojujes s vetrnymi mlyny.
No mně Váš minulý blogpost alespoň inspiroval k přemýšlení o tom, odkud začít psát článek pro ty úplné začátečníky co přecházejí z woken. Napadlo mne, že bych asi začínala úplně od začátku a to tedy od rozdělení disku. Mnoho mých známých s tím mělo problémy. Instalace také není z nejjednodušších a nastavování parametrů také ne. Tak nevím. Asi se ani nedají popsat všechny eventuality.( Různá distra, typy připojení, hardware...). Mnoho věcí se dá najít v učebnici Linuxu tady na Ábíčku. V podstatě byste musel vytvořit asi něco takového.
Kvalitnější SW DB by se určitě hodila, u každého programu přesný, uživatelsky příjemný návod a nejlíp, kdyby se jednalo o programy dostupné přes Klik (k tomu se dostanu později). Taky by měly pravidelně vycházet HOWTO (ne ty, co jsou na gentoo-wiki, ale ty klikací s obrázkama ...), ale tady se nám právě kriticky násobí množství nutných článlů - třeba "jak si nastavit blokování bannerů" je nejmíň 2x (adblock a adblocK - firefox a Konqueror), nevím jestli ne 3x, co Opera (nemluvě o Galeonu, ale ten pokud vím nic takového nemá) ...
Ačkoliv jsem napsal, že předpokládám neúspěch projektu, rád ho podpořím - jsem dostupný na alquaknaa [at] gmail [dot] com ...
Nejdřív mě napadlo, že by bylo přínosné (a velmi náročné) vytvořit vlastní distro, které by používalo jako jediný balíkovací systém Klik, ale to asi nebude možné (a navíc sem asi člověk přijde s už nainstalovaným SuSE/Mandriva/Ubuntu/FC), ale OpenSuSE má Klik (alespoň podle toho, co se píše na stránkách Kliku) už nainstalovaný. Z těch dalších distribucí tam není zmíněna ani jedna. Jeho instalace by ale neměla být těžká, takže to dát jako první návod "Instalujeme Klik" a můžeme celý portál postavit na Kliku ... zakímavá myšlenka, pokud se s tím opravdu dostanete někam dál, rozhodně informujet :D
Klik
Ať se daří...
al-Quaknaa
třeba "jak si nastavit blokování bannerů" je nejmíň 2x (adblock a adblocK - firefox a Konqueror), nevím jestli ne 3x, co Opera (nemluvě o Galeonu, ale ten pokud vím nic takového nemá)Galeon má stejný adblock jako Firefox, ale není úplně triviální ho tam nainstalovat. Jinak stejně defaultní browser v GNOME IMHO je Epiphany, které má adblock také vlastní. Ad Klik: není lepší uživatele přesvědčit používat balíčkovací systém svojí distribuce? Rozhodně pak bude jednodušší balíčky aktualizovat a udržovat.
Ad Klik: není lepší uživatele přesvědčit používat balíčkovací systém svojí distribuce? Rozhodně pak bude jednodušší balíčky aktualizovat a udržovat.Právě proto, že uživatelé budou používat několik distribucí (kolik vlastně? Vždyť Pro TAKOVÉHLE uživatele - ano, taky jsem jím jednou byl - je rozdíl i mezi Ubuntu a Kubuntu), tak si myslím, že zavést přímo jeden jediný balíkovací systém (s tím, že budeme odkazovat právě na jeden balíček, který si pak budeme moci otestovat a hledat u něj konkrétní chyby - špatná binárka, například - a ne se bavit o tom, že "FC RPM je v pohodě", ale "SuSE RPM dělá problémy, kdo ví, kde je chyba, ..." ...)
Není to tříštění sil. Z DB SW povede odkaz na Linuxsoft, v souvislosti s HW na ABCLinuxu a odjinud třeba na Root.cz...Ale PROC ty odkazy?? Proc se nepridas k lidem, kteri se staraji o ty konkretni databaze a nezkusis zaradit do procesu svoje myslenky?
já přijdu a řeknu: "Čau kluci, jsem Martin, dejte mi Vaši práci, na které jste dlouho dělali, já ji předělám."Ale houby, vubec nepujde o zadne davani prace, to jsi mimo. Ten portal zustane jejich. Ty jen musis prijit s dostatecne realistickou a koherentni myslenkou, prip. uz s nejakyma ukazkama a verim, ze oni ti radi predaji cast prace.
Podle mě je tak 1/6 jejího obsahu vhodná do té, co vytvořím já.No ale to je prave impuls k tomu, aby ses pokusil ji vylepsit. Teprve az te Linuxsoftaci jesitne odpalkujou, ze do jejich dokonale prace jim nemas co kafrat, tak muzes premyslet o startu zcela noveho projektu.
Souhlas. Jenže kde má jinak získat zkušenosti s děláním webové portálu, než tak, že bude dělat webový portál?No prave. Uz pod minuly zapis mu spousta lidi psala, aby misto mudrovani ve zdejsim blogu rozjel aspon prvni kostru nebo prvni nastin. Misto toho prisel dalsi mudrovaci zapis zde, ze "vita dalsi nazory". Nejenze se nepokusil autor prispet (aspon do blogu nebo nekam jinam na abicko), ackoliv mu to bylo primo nabizeno, necim z toho, co hodla pry do budoucna provozovat, aby si tak otestoval realitu, on ani nechape, co se mu zde "zkusenejsi" (v podobnych projektech) snazi sdelit, viz:
Většina z Vás asi předpokládá, že si koupím server a budu si ho sám spravovat. A že si sám naprogramuji celou aplikaci. Obě dvě tvrzení je chybná. Využiji služeb hostingových služeb, navíc budu využívat některého z volně přístupných redakčních systémů (s případnou úpravou). Mnozí z Vás jistě teď zažili šok.BTW zkusenosti s delanim weboveho portalu se daji napr. ziskat tim, ze se k nejakemu hotovemu na chvili clovek pripoji, aby treba realisticky poznal, jak to funguje v praxi. Tohle ovsem kategoricky odmita uz predem... coz mu nebrani v zameru existujici portaly kopirovat:
Hodlám vytvořit tyto sekce: „start” — základní sekce podobná propagaci Firefoxu, „portál” — články, „diskuze” — vytvoří se, až bude kolem projektu komunita, „databáze SW” — databáze se spoustou popisů, screenshotů atd. (kvalitních produktů) a „slovníček”.Zkratka, dokud bude jen zvanit, bude mit takove reakce, jake ma. Zatim to vypada na "velky voci". Nevim, proc nekomu placat na rameno kvuli recim o "planovanem portalu" a psat mu, jak je to uzasne, ze o tom zvani :P
Já musím reagovat. Já jsem třeba programátor a mám už plné zuby lidí, kteří si nic nerozmyslí a prostě sednou a začnou psát.Jiste, z autorova zapisu nemam ale dojem, ze si neco "rozmysli" - pouze prezentuje opakovane svoji uz hotovou "vizi" (ktera se od jinych existujicich portalu prakticky nelisi) s zadosti o pomoc "komunity". Jako programator si predstavte, ze tu nekdo napise: Nelibi se mi KDE, tak jsem se rozhodl, ze napisu jine desktopove prostredi, lepsi, vic pro zacatecniky. Zatim jsem napsal jen "Hello world" a podobne, ale kdyz se najdou lidi, kteri mi pomuzou a zapoji se ("vytvori se kolem projektu komunita"), tak to muze byt skvely projekt. Jo, nechci se pripojit k zadnemu existujicimu projektu, chci proste delat "neco jineho"... Kdyz se vas takovy clovek zepta na nazor, tak mu muzete rict, tak hodne stesti, dejte se do toho. Coz je to, co zde vetsina i "kritiku" dela, krome toho, ze vyjadri svou skepsi nad praktickym prinosem takoveho pocinani.
Jasně, první výsledky jsou rychle a to se počítá, ale co z toho?Presne tak vypada dosavadni "autoruv" projekt: udelat si svuj vlastni (duraz na vlastni) web s bombastickym zamerem, bez nejakeho zakladu, o ktery by se mohl oprit. Proc ne, takovych jsou desetitisice, ale co z toho?
Stejně tak vím, že zkušenosti se samozřejmě dají získat jednak spoulrací s existujím projektem, ale stejně dobře i jinými způsoby. Nevím, proč mu pořád podsunujete, že musí s existujícím portálem spolupracovat. Houby s octem, nemusí a zkušenosti získá taky.Samozrejme, ze ano. Kdyz se ptal na nazory, tak je dostal. Samozrejme, ze teoreticky muze byt naprosta vyjimka a genius, ktery nastartuje projekt tisicileti. Teoreticky jsou takovych (nikdy) neobjevenych supergeniu miliony.
Každý pořádný projekt začíná žvaněním. A skutečná kvalita začíná třeba i několikaletým žvaněním (tato doba je samozřejmě pro web neadekvátní). Jak dlouho se třeba připravoval a studoval autor TeXu, než napsal první řádek? Léta! A na výsledku je to znát."pripravoval a studoval" - presne tak, jenze asi ne "cinstinu" ;)
Tím samozřejmě netvrdím, že autor nemusí u žvanění skončit, ale já bych nepředjímal a nechal tomu čas. Buď to prostě jako projekt pojde, a nebo ne. Každopádně já autorovi důvěřuji.Stejne mu nic jineho, nez aby to konecne zkusil, neporadite, v cemz se jen shodneme ;)
Proc neudelas tu vysnenou DB SW tady?Ja bych byl pro. Poradna databaze softwaru tady chybi, urcite by Abicku slusela.
Pěkně řečeno, jen byste mohl uvést příklad Vašeho projektu.
Nechápejte to jako rýpání, rád se nechám inspirovat.
emerge program
než ručně stahovat soubor, kliknout na něj, další, další, ano, souhlasím, nainstaluj mi toolbary do IE přes půl obrazovky a nezapomeň na nějakej ten spyware, dokončit.
a nezapomeň na nějakej ten spyware
To už instalátory nabízejí i takový volby? To je panečku komfort.
emerge program
vždycky vím co se děje, s jakými vlastnostmi a s jakou podporou si aplikaci zkompiluju a nainstaluju, protože si ebuild přečtu a překontroluju.
emerge -av program
a zkontrolovat, jestli je to podle tvých představ.. a když je, bouchnout do Enteru Je opravdu dobré mít portál o Linuxu, který se nebude zabývat politikou, nebude neustále hřímat proti Windows, či jiným věcem, ale místo toho se bude věnovat Linuxu samotnému a tomu, co potřebují běžní lidé.
Já mám ABC Linuxu rád právě proto, že tady existuje komunita lidí, ktrým není všechno jedno a klidně sem napíší názor na právě odehraný hokejový zápas. A taky souhlasím s tím, že tato témata (a hlavně blogy, kde jinde se to vyskytuje...) by se neměla na plánovaném webu vyskytovat. Uživatele to maximálně zmate - takže jenom vyjadřuju něco, co by mělo být obhajobou ABCL, pokud ovšem byl předchozí post útokem (ale asi ne...)
al-Quaknaasnad můžu poslat pár manuálů a věcí, které jsem spáchalJen pro zajimavost, kde jsou umisteny ted?
Neptal bych se odborníku na programování, ale zeptal bych se lidí, kteří začínají.
Ano, ale i odborníci na programování (nebo prostě jenom geekové) někdy začínali, takže pokud to pro ně není zas tak dlouhá doba (a třeba taky jsou něčím guru, takže chápou jeho potřeby) a jsou ochotní, myslím, že taky můžou představovat značnou pomoc. Jinak s příspěvkem bez výjimky souhlasím.
al-QuaknaaPodle meho nazoru by bylo mnohem efektivnejsi nasadit Linux do zakladnich skol, aby si deti hned od zacatku zvykly na filozofii Unixu, protoze je, jak sami uznate, jednodusi prejit z Linuxu na windows nez naopak...