Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Dobrý den všem. Doufám, že tím nikomu neublížím, ale potřebuju taky poradit s výběrem výšky. Na rozdíl od váhajícího kolegy přede mnou však potřebuju poradit ne s výběrem školy v Olomouci / Brně, ale v Praze. Snad tedy ti, kteří nenapsali do předchozího blogu, protože k tamním školám nemají co říct, napíší sem a ti, kteří se tamní diskuze zůčastnili, se nebudou cítit otravováni. Pokud mi ale budou chtít pomoci, tak budu samozřejmě rád.
Podal jsem si přihlášky na dvě vysoké školy:
Co se týče mých znalostí z informatiky - poprvé jsem si k programování přičuchnul asi před sedmi lety díky Pascalu. Od té doby jsem udělal dost věcí v PHP a mySQL (měl jsem skoro dokončenou i online hru, ale kleknul mi disk), před půl rokem jsem se naučil jakž takž céčko, ale teď když už něco dělám, tak v Pythonu. Přijde mi na ty moje blbosti jednodušší. Co mám tímhle vším na mysli: blbej úplně nebudu, úplnej začátečník v programování taky nejsem, ale ve srovnání se znalostmi některých mých vrstevníků, ale i mladších kluků jsem na tom dost bídně...v životě jsem nenaprogramoval žádný velký projekt...ale snad na informatiky nechoděj jenom profíci.
Zkusím trošku rozepsat jednotlivé školy do tří bodů:
ČVUT - Sofwarové technologie a management: Softwarové inženýrství - nově založený obor na ČVUT. Základy programování se vyučují v Javě, což na mě oproti častému Pascalu působí poměrně sympaticky. Na první pohled se tento obor nezdá nějak brutálně težký. Navíc se mi líbí celkem jednoznačné zaměření přímo na informatiku. Z fyziky totiž moc nadšený nejsem, ale zas takový problém by to snad nebyl. Jde mi hlavně o to, že mě nebaví různé laborky ve stylu měření kývání šutru na kusu špagátu atd. (fyzikové jako Heron se snad neurazí ;o))
Na internetu jsem četl názory studentů ČVUT, kdy bědovali nad tím, že se nenarodili o nějaký ten rok později, aby mohli jít na tento obor místo EaI, kde jim vad(í/la) právě spousta fyziky a dalších "zbytečností" a minimum programování. Zároveň se ale objevil názor, že tento obor je druhá liga, připadně, že ze studenta uděla certifikovaného uživatele MS produktů a PHP...určitě je to ale přehnané...
Tento obor má pouze možnost bakalářského studia s tím, že je pak možno navázat na magisterské studium na EaI.
Holt je to o tom mém dost nízkém sebevědomí...na gymplu jsem měl výsledky v matice vynikající, i když bez boje a bez tvrdýho učení a počítání se to občas neobešlo, ale vždycky jsem to nějak zvládnul. Ale gympl je gympl a vejška je vejška no...to se nedá srovnávat. Říkám si, že když bych z Matfyzu vypadnul, můžu zkusit přístí rok třeba STM, kam chce jít za rok moje milá studovat grafiku. Ale byl bych rád, aby se to pokud možno obešlo bez toho vypadávání. ;o)
Pokud bych našel skleněnou kouli, která by mi ukázala, že Matfyz udělám, šel bych bez váhání na něj. Je mi ze všech škol nejsympatičtější. Ale nerad bych tam šel jako naivka, co si myslí, já nevím co...
Moc se omlouvám za tu délku. Taky se omlouvám za to, že už tady podobný blog je, ale já maturoval tenhle čtvrtek a měl jsem takový nervy, že jsem nemohl ani nic jíst, natož sem něco psát. Pokud tedy chodíte na nějakou z těchto škol, nebo na ni nechodíte, ale budete té dobroty a najdete si trochu času třeba na pročtení studijních plánů a napíšete mi váš názor, opravdu vám budu moc vděčný. Příští týden bych totiž rád odeslal na studijní oddělení kopii maturitního vysvědčení, a na zbylé obory bych napsal, že na ně nenastoupím, abych neblokoval svým přijetím bez přijímaček další studenty.
Děkuju vám moc za váš čas, pomoc a rady.
Tiskni
Sdílej:
Na ČVUT ti stačí mít na vysvědčení nejméně dvě známky z matematiky ne horší než dvojky nebo nejméně dvě známky z fyziky ne horší než dvojky.Ne na vysvědčení, ale napsané v přihlášce samozřejmě. :o)
Už když jsem si přečetl dokument "Poznáte matfyzáka?", hned jsem se v něm shlédnul. ;o)To já ne...
Holt je to o tom mém dost nízkém sebevědomí...Pokud bych našel skleněnou kouli, která by mi ukázala, že Matfyz udělám, šel bych bez váhání na něj. Je mi ze všech škol nejsympatičtější. Ale nerad bych tam šel jako naivka, co si myslí, já nevím co...
Kdyz si das v zivote nizke cile, nikdy nic nedokazes. Neustupuj sam pred sebou, bojuj! Jses chlap, ne?
Zkus maximum, vydej ze sebe maximu, nevzdavej se a pak, po letech zhodnot, co jsi dosahl. Jsem ve skupine nositele nobelovy ceny za fyziku, kdybych si nedaval tezke, slozite a nedostupne cile, nikdy bych se sem nedostal.
Zdravím. Když to tak čtu, zjišťuji, že jsem na to téměř na chlup stejně jako autor příspěvku. ;) Nedávno jsem odmaturoval. Bez přímaček mě berou na MFF UK (Informatika) na FEL ČVUT (Elektrotechnika a Výpočetní technika). Před sebou mám rovněž rozhodnutí, kterou faktultu si vybrat. Zatím bych to spíš viděl na ČVUT, ale definitivně rozhodnutý nejsem. Nejsem si jistý, co je horší, jestli hodně matiky na Matfyzu nebo hodně fyziky na FELu.
Pokud jde o programování, za ta léta jsem "přičuchnul" ke mnoha jazykům stylem "od každého trochu", ale žádný větším projekt za sebou nemám. Spíš velké množství drobnější grafické a webové tvorby. Řekl bych, že mám relativně široké znalosti o Linuxu, ale z velké částí teoretické a povrchní. S praxí je to horší.
Na jednu stranu mě matematika a programování velice láká a přitahuje, ale občas je mi z toho nanic. Občas se přistihávám, že mě velice vzrušují některé matematické problémy, ale suchá teorie mě odrazuje. Rád poznávám nové věci, ale se studiem do hloubky to tak horké a záživné není.
Tak ještě uvidím, pro kterou variantu se rozhodnu...
Tento obor má pouze možnost bakalářského studia s tím, že je pak možno navázat na magisterské studium na EaI.Je snahou vedenia stihnut akreditovat navazujuci magistersky program pre STM do doby nez budu prvi absolventi programu bakalarskeho.