Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Tantrix je svým původem stolní hra, v které se skládají šestiúhelníkové žetony vedle sebe za účelem vytvoření co nejdelší spojité čáry (nebo lépe smyčky) ve vybrané barvě. Barvy jsou použity čtyři – červená, zelená, žlutá a modrá, z nichž vždy právě tři se vyskytují na jednom žetonu v podobě čar spojujících po dvou stranách šestiúhelníka. Všechny možné kombinace barev a vedení čar dávají ve výsledku 56 různých žetonů, s kterými se také hraje – ve hře neexistují dva naprosto stejné žetony.
Čtyři různé barvy dávají možnost hru až čtyř hráčů, obvykle však proti sobě stojí jen dva soupeři – tato varianta hru povyšuje z pouhé rodinné zábavy na úroveň partií v dámě či šachu. S Tantrixem si lze užít zábavu i sólo – v podobě řešení tanrixových puzzle.
Nemá smysl zde vysvětlovat pravidla (ostatně nejsou těžká, i když jedna dvě zkušební partie jsou zapotřebí), ta lze v angličtině najít zde, český předklad (avšak bez obrázků) pak například zde. Podstata mého sdělení je ta, že hru lze hrát online – jelikož je herní server naprogramován v Javě, tak i pod Linuxem, nesmí ovšem chybět připojení k Internetu. Za soupeře lze mít jak umělou inteligenci – jednoho z pěti robotů, tak lze vyzvat k partii i „živého“ hráče, kterých je neustále online několik desítek. Co jsem tak vysledoval, spousta z nich je z Maďarska, tam je Tantrix zjevně hodně populární, takže se nedivte neznámým slovům jako sziasztok – zrovna toto je pozdrav.
Připojit se do hry může kdokoliv, tj. i neregistrovaný hráč. Pokud však člověka hra chytne, určitě se vyplatí se registrovat, s rostoucím počtem odehraných her je možné na základě bodového ohodnocení sledovat svou výkonnost (něco jako ELO v šachu), porovnávat statistiky a případně si zpětně přehrávat staré partie. Na hře se mi ovšem především líbí její časová nenáročnost – hraní nějakých mých dříve oblíbených dlouhotrvajících strategií je pro mě v současné době již nemyslitelné. Ne, že by se u Tantrixu nedaly strávit dlouhé hodiny, mně však bohatě ke spokojenosti stačí jedna hra před spaním. Vřele doporučuji všem.
Tiskni
Sdílej: