Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.
Amazon koupil společnost Bee zaměřenou na nositelnou osobní AI aktuálně nabízející náramek Pioneer (YouTube) s mikrofony zaznamenávající vše kolem [𝕏, LinkedIn].
Společnost Teufel nedávno představila svůj první open source Bluetooth reproduktor MYND.
Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Tantrix je svým původem stolní hra, v které se skládají šestiúhelníkové žetony vedle sebe za účelem vytvoření co nejdelší spojité čáry (nebo lépe smyčky) ve vybrané barvě. Barvy jsou použity čtyři – červená, zelená, žlutá a modrá, z nichž vždy právě tři se vyskytují na jednom žetonu v podobě čar spojujících po dvou stranách šestiúhelníka. Všechny možné kombinace barev a vedení čar dávají ve výsledku 56 různých žetonů, s kterými se také hraje – ve hře neexistují dva naprosto stejné žetony.
Čtyři různé barvy dávají možnost hru až čtyř hráčů, obvykle však proti sobě stojí jen dva soupeři – tato varianta hru povyšuje z pouhé rodinné zábavy na úroveň partií v dámě či šachu. S Tantrixem si lze užít zábavu i sólo – v podobě řešení tanrixových puzzle.
Nemá smysl zde vysvětlovat pravidla (ostatně nejsou těžká, i když jedna dvě zkušební partie jsou zapotřebí), ta lze v angličtině najít zde, český předklad (avšak bez obrázků) pak například zde. Podstata mého sdělení je ta, že hru lze hrát online – jelikož je herní server naprogramován v Javě, tak i pod Linuxem, nesmí ovšem chybět připojení k Internetu. Za soupeře lze mít jak umělou inteligenci – jednoho z pěti robotů, tak lze vyzvat k partii i „živého“ hráče, kterých je neustále online několik desítek. Co jsem tak vysledoval, spousta z nich je z Maďarska, tam je Tantrix zjevně hodně populární, takže se nedivte neznámým slovům jako sziasztok – zrovna toto je pozdrav.
Připojit se do hry může kdokoliv, tj. i neregistrovaný hráč. Pokud však člověka hra chytne, určitě se vyplatí se registrovat, s rostoucím počtem odehraných her je možné na základě bodového ohodnocení sledovat svou výkonnost (něco jako ELO v šachu), porovnávat statistiky a případně si zpětně přehrávat staré partie. Na hře se mi ovšem především líbí její časová nenáročnost – hraní nějakých mých dříve oblíbených dlouhotrvajících strategií je pro mě v současné době již nemyslitelné. Ne, že by se u Tantrixu nedaly strávit dlouhé hodiny, mně však bohatě ke spokojenosti stačí jedna hra před spaním. Vřele doporučuji všem.
Tiskni
Sdílej: