Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Jakási viróza mě dočasně připoutala na lůžko v pokoji, kde není televize, což je zrovna v době probíhajícího mistrovství světa ve fotbale poněkud mrzuté. Naštěstí však mám k dispozici notebook bezdrátově spojen se stolním počítačem, kde je instalována karta pro příjem digitální televize, nuže jsem zákonitě pojal úmysl podívat se na zoubek streamování videa.
Jelikož odpovědi ohledně streamování videa v Linuxu směřují k softwaru VLC a zároveň Packman pro SUSE nabízí hotové balíčky, bláhově jsem se domníval, že za pár minut se již budu moci na televizi koukat. První problém, na který jsem tedy narazil, vyjadřuje předpoklad s podporou DVB. Ve výchozím nastavení je totiž podpora DVB vypnutá a patrně tak to bude problém balíčků i pro jiné distribuce. Naštěstí překlad ze zdrojových kódů si vyžádal doinstalování jen několika hlavičkových souborů (libmad, libmpeg2 apod.), přičemž všechny byly dostupné via YaST. Konkrétní parametry:
# ./configure --enable-dvb --disable-dvdnav --disable-wxwidgets --disable-skins2 # make # sudo make installSamotné vlc se tak nainstalovalo do
/usr/local/bin
První pokusy o streamování televize jsem zkoušel na základě tohoto zápisku Martina Beránka – server se spustil a tvářil se, že je vše v pořádku, klient však nebyl schopen se připojit. Zabil jsem nemálo času ověřováním, zda zadávám správně frekvenci kanálu a čísla programů, až jsem samozřejmě skončil u oficiálního HOWTO. Ne, že bych hned viděl řešení, ale všiml jsem si v příkladech důsledného používání ladícího parametru -vvv
, který donutí VLC být mnohem upovídanější – a následující sekvence řádků se ve výpisu pořád opakovala:
[00000266] dvb access debug: frontend has acquired signal [00000266] dvb access warning: no lock, tuning again [00000266] dvb access debug: using inversion=2 [00000266] dvb access debug: using bandwidth=0 [00000266] dvb access debug: using fec=9 [00000266] dvb access debug: using fec=9 [00000266] dvb access debug: using transmission=0 [00000266] dvb access debug: using guard=0 [00000266] dvb access debug: using hierarchy=0Druhým problémem tedy je marná snaha VLC naladit televizní vysílání – ale proč, když ostatní aplikace (tzap, klear, kaffeine apod.) s tím nemají problém?
--dvb-bandwidth=8
a ejhle, ono to zabralo:
[00000266] dvb access debug: frontend has acquired signal [00000266] dvb access debug: frontend has acquired carrier [00000266] dvb access debug: frontend has acquired stable FEC [00000266] dvb access debug: frontend has acquired sync [00000266] dvb access debug: frontend has acquired lockTelevize mi takto jede moc pěkně až na to, že zhruba každých deset minut se obraz na pár sekund zasekne ... no aspoň se s tou virózou nebudu nudit
Tiskni
Sdílej:
emerge -av vlc [ebuild N ] media-video/vlc-0.8.4a USE="X a52 alsa arts cdda dts dvb dvd hal httpd mp3 mpeg ncurses ogg opengl png sdl truetype vorbis wxwindows xml xosd xv -3dfx -aac -aalib -avahi -bidi -cddb -corba -daap -debug -esd -fbcon -ffmpeg -flac -ggi -gnutls -joystick -libcaca -lirc -live -matroska -mod -nls -nsplugin -oss -rtsp -samba -screen -shout -skins -speex -stream -svg -svga -theora -v4l -vcd -vlm -win32codecs -xinerama" 7,030 kB--dvb-bandwidth tam vsak nieje, no je mozne ze ani netreba
--dvb-bandwidth
se týká provozu VLC, nikoliv jeho překladu.