Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Jakási viróza mě dočasně připoutala na lůžko v pokoji, kde není televize, což je zrovna v době probíhajícího mistrovství světa ve fotbale poněkud mrzuté. Naštěstí však mám k dispozici notebook bezdrátově spojen se stolním počítačem, kde je instalována karta pro příjem digitální televize, nuže jsem zákonitě pojal úmysl podívat se na zoubek streamování videa.
Jelikož odpovědi ohledně streamování videa v Linuxu směřují k softwaru VLC a zároveň Packman pro SUSE nabízí hotové balíčky, bláhově jsem se domníval, že za pár minut se již budu moci na televizi koukat. První problém, na který jsem tedy narazil, vyjadřuje předpoklad s podporou DVB. Ve výchozím nastavení je totiž podpora DVB vypnutá a patrně tak to bude problém balíčků i pro jiné distribuce. Naštěstí překlad ze zdrojových kódů si vyžádal doinstalování jen několika hlavičkových souborů (libmad, libmpeg2 apod.), přičemž všechny byly dostupné via YaST. Konkrétní parametry:
# ./configure --enable-dvb --disable-dvdnav --disable-wxwidgets --disable-skins2 # make # sudo make installSamotné vlc se tak nainstalovalo do
/usr/local/bin
První pokusy o streamování televize jsem zkoušel na základě tohoto zápisku Martina Beránka – server se spustil a tvářil se, že je vše v pořádku, klient však nebyl schopen se připojit. Zabil jsem nemálo času ověřováním, zda zadávám správně frekvenci kanálu a čísla programů, až jsem samozřejmě skončil u oficiálního HOWTO. Ne, že bych hned viděl řešení, ale všiml jsem si v příkladech důsledného používání ladícího parametru -vvv
, který donutí VLC být mnohem upovídanější – a následující sekvence řádků se ve výpisu pořád opakovala:
[00000266] dvb access debug: frontend has acquired signal [00000266] dvb access warning: no lock, tuning again [00000266] dvb access debug: using inversion=2 [00000266] dvb access debug: using bandwidth=0 [00000266] dvb access debug: using fec=9 [00000266] dvb access debug: using fec=9 [00000266] dvb access debug: using transmission=0 [00000266] dvb access debug: using guard=0 [00000266] dvb access debug: using hierarchy=0Druhým problémem tedy je marná snaha VLC naladit televizní vysílání – ale proč, když ostatní aplikace (tzap, klear, kaffeine apod.) s tím nemají problém?
--dvb-bandwidth=8
a ejhle, ono to zabralo:
[00000266] dvb access debug: frontend has acquired signal [00000266] dvb access debug: frontend has acquired carrier [00000266] dvb access debug: frontend has acquired stable FEC [00000266] dvb access debug: frontend has acquired sync [00000266] dvb access debug: frontend has acquired lockTelevize mi takto jede moc pěkně až na to, že zhruba každých deset minut se obraz na pár sekund zasekne ... no aspoň se s tou virózou nebudu nudit
Tiskni
Sdílej:
emerge -av vlc [ebuild N ] media-video/vlc-0.8.4a USE="X a52 alsa arts cdda dts dvb dvd hal httpd mp3 mpeg ncurses ogg opengl png sdl truetype vorbis wxwindows xml xosd xv -3dfx -aac -aalib -avahi -bidi -cddb -corba -daap -debug -esd -fbcon -ffmpeg -flac -ggi -gnutls -joystick -libcaca -lirc -live -matroska -mod -nls -nsplugin -oss -rtsp -samba -screen -shout -skins -speex -stream -svg -svga -theora -v4l -vcd -vlm -win32codecs -xinerama" 7,030 kB--dvb-bandwidth tam vsak nieje, no je mozne ze ani netreba
--dvb-bandwidth
se týká provozu VLC, nikoliv jeho překladu.