Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V rámci dělání pořádku na webserveru jsem se rozhodl, že je na čase nějak zpřehlednit balíčky pro Debian, které se tam na různých místech nacházely. Takže jsem se začal poohlížet po nástrojích, které by mi usnadnily udržování repository. Asi nejjednodušší řešení je použít apt-ftparchive, tak hurá na to.
UPDATE: English version available at my web.
Strukturu jsem zvolil podobnou jako mají oficiální repository - balíčky jsou v adresáři pool, seznamy pro jednotlivé distribuce v dist. Tomu odpovídá konfigurace apt-ftparchive:
Dir { ArchiveDir "/home/debbuild/packages"; CacheDir "/home/debbuild/ftparchive/"; }; Default { Packages::Compress ". gzip bzip2"; Sources::Compress ". gzip bzip2"; Contents::Compress ". gzip bzip2"; }; TreeDefault { BinCacheDB "packages-$(SECTION)-$(ARCH).db"; Directory "pool/$(SECTION)"; Packages "$(DIST)/$(SECTION)/binary-$(ARCH)/Packages"; SrcDirectory "pool/$(SECTION)"; Sources "$(DIST)/$(SECTION)/source/Sources"; Contents "$(DIST)/Contents-$(ARCH)"; }; Tree "dists/unstable" { Sections "mc gammu slovnik"; Architectures "i386 source"; }
Teď již můžeme vygenerovat seznamy balíčků a jejich obsahy (pro vyhledávání pomocí apt-file):
apt-ftparchive generate konfigurační_soubor
Protože archív chci mít podepsaný, tak nezbývá než ještě vytvořit soubor Release, který budeme podepisovat. K tomu nám opět pomůže apt-ftparchive. Je vhodné do tohoto souboru uvést některé informace o tom co distribuujeme, takže je zadáme do konfiguračního souboru:
APT::FTPArchive::Release::Codename "sid"; APT::FTPArchive::Release::Origin "Michal Čihař"; APT::FTPArchive::Release::Components "mc slovnik gammu"; APT::FTPArchive::Release::Label "Unofficial packages"; APT::FTPArchive::Release::Architectures "i386 all"; APT::FTPArchive::Release::Suite "unstable";
A pak již jen vygenerovat Release, obsah tohoto souboru získáme pomocí příkazu:
apt-ftparchive -c konfigurace_pro_release release /home/debbuild/packages/dists/unstable
Záverečným krokem je podepsat tento soubor, aby si uživatelé APT 0.6 a novějšího mohli ověřit původ balíčků:
gpg --output Release.gpg -ba Release
Toť vše . Výsledek naleznete na debian.cihar.com
Tiskni
Sdílej: