V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
V rámci dělání pořádku na webserveru jsem se rozhodl, že je na čase nějak zpřehlednit balíčky pro Debian, které se tam na různých místech nacházely. Takže jsem se začal poohlížet po nástrojích, které by mi usnadnily udržování repository. Asi nejjednodušší řešení je použít apt-ftparchive, tak hurá na to.
UPDATE: English version available at my web.
Strukturu jsem zvolil podobnou jako mají oficiální repository - balíčky jsou v adresáři pool, seznamy pro jednotlivé distribuce v dist. Tomu odpovídá konfigurace apt-ftparchive:
Dir { ArchiveDir "/home/debbuild/packages"; CacheDir "/home/debbuild/ftparchive/"; }; Default { Packages::Compress ". gzip bzip2"; Sources::Compress ". gzip bzip2"; Contents::Compress ". gzip bzip2"; }; TreeDefault { BinCacheDB "packages-$(SECTION)-$(ARCH).db"; Directory "pool/$(SECTION)"; Packages "$(DIST)/$(SECTION)/binary-$(ARCH)/Packages"; SrcDirectory "pool/$(SECTION)"; Sources "$(DIST)/$(SECTION)/source/Sources"; Contents "$(DIST)/Contents-$(ARCH)"; }; Tree "dists/unstable" { Sections "mc gammu slovnik"; Architectures "i386 source"; }
Teď již můžeme vygenerovat seznamy balíčků a jejich obsahy (pro vyhledávání pomocí apt-file):
apt-ftparchive generate konfigurační_soubor
Protože archív chci mít podepsaný, tak nezbývá než ještě vytvořit soubor Release, který budeme podepisovat. K tomu nám opět pomůže apt-ftparchive. Je vhodné do tohoto souboru uvést některé informace o tom co distribuujeme, takže je zadáme do konfiguračního souboru:
APT::FTPArchive::Release::Codename "sid"; APT::FTPArchive::Release::Origin "Michal Čihař"; APT::FTPArchive::Release::Components "mc slovnik gammu"; APT::FTPArchive::Release::Label "Unofficial packages"; APT::FTPArchive::Release::Architectures "i386 all"; APT::FTPArchive::Release::Suite "unstable";
A pak již jen vygenerovat Release, obsah tohoto souboru získáme pomocí příkazu:
apt-ftparchive -c konfigurace_pro_release release /home/debbuild/packages/dists/unstable
Záverečným krokem je podepsat tento soubor, aby si uživatelé APT 0.6 a novějšího mohli ověřit původ balíčků:
gpg --output Release.gpg -ba Release
Toť vše . Výsledek naleznete na debian.cihar.com
Tiskni
Sdílej: