Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Tento měsíc vyjde nové Ubuntu 11.04 "Natty Narwhal". V základní instalaci bude Unity a pokud nemáte grafickou akceleraci, tak GNOME 2. GNOME-Shell nejspíš bude k dispozici po nainstalování z repozitáře balíků, ale slyšel jsem, že i to je ještě otázka (má to nějaký bugs nebo co). A mě by zajímalo, čemu byste radši dali přednost z následujících možností:
Vzdycky jsem si rikal, ze desktopove prostredi z roku XY bude v budoucnu, kdy uz budou rychlejsi a lepsi pocitace, ze bude svizne jako pr*se a bude se velmi rychle nacitat z harddisku. Vzdycky jsem si myslel, ze to prostredi bude mit vychytany mouchy, bude vylepseny a pak, ze se s v nem bude tak skvele delat bez vysokych naroku na hardware, coz by se dnes napriklad dobre projevilo u netbooku. Ale vzdycky s novym hardwarem prislo i nove desktopove prostredi, ktere prineslo nove prvky a to prave na ukor rychlosti, pouziti pameti a dalsich HW naroku atd. Vzdycky to pro me bylo tak trochu zklamani.
Představte si, že máte nainstalované GNOME 3, ale bez GNOME-Shell. Představte si, že místo GNOME-Shell máte úplně nové prostředí, které máte možnost vytvořit.
V tomto novém prostředí můžete nechat nějaké vychytávky z GNOME 2. Můžete tam naopak přidat něco z jiných prostředí, jako jsou KDE, Unity, XFCE, LXDE, Fluxbox, Openbox, Sawfish, Awesome, AfterSTEP atd.
Nebo tam můžete přidat samostatné vychytávky jako jsou Avant Window Navigator, Compiz atd. A také tam můžete přidat to, co se vám líbí na Windows nebo Mac OS X, Solaris, BeOS, AmigaOS atd.
A také tam můžete mít úplně nové věci, které jinde nenajdete.
Takže, co byste v tom novém prostředí nechali, co byste přidali a jaké funkce by to mělo mít, aby se vám v tom pracovalo dobře, rychle, pohodlně, intuitivně, přehledně a kdoví jak ještě (každý, kdo co uzná za vhodné)?
Rozhodl jsem se zjistit, v jakých jazycích programují návštěvníci ABCLinuxu. Anketa má dvě části a dodatek. V první části jsou jazyky jako Java, C/C++, C#, BASIC atd. V druhé části jsou jazyky jako Bash, PHP, Python, JavaScript atd. Anketa poběží do konce května 2011. Prosím vyplňte pokud možno obě části ankety včetně dodatku. Vybrat můžete více možností (u dodatku pouze jednu).
POZOR! - Anketa má nově od 3.4.2011 DODATEK týkající se programování v C nebo C++. Prosím ty, co již hlasovali v prvních 2 částech, jakož i ty, co budou hlasovat poprvé, aby také hlasovali v DODATKU. Děkuji.