Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Tak sem si stahoval s nadšením 64bit Debiana Lenny s tím, že vše bude rychlejší než 32bit. Nevím jestli to tak opravdu je, jelikož sem předtím měl Ubuntu 7.10, takže zrychlení bylo hodně zřetelné. Co sem ale četl tady už několik diskuzí o tom zda je lepší 64bit nebo 32bit, tak jedno můžu říct stoprocentě. 64bit je pro obyčejného desktop uživatele jako su já úplně na nic. Už z důvodu menší dostupnosti aplikací a když už si člověk chce stáhnout nějakou hru, tak je většinou dostupná jen pro 32bit. A i když mám nainstalovaný 32bit knihovny,tak to nepomůže. Navíc mám jen 2GB RAM operační paměti a co sem se tady právě dočetl v diskuzích tak pro 64bit je nejvýhodnější když člověk má 4GB RAM. Takže sem si opravdu nadběhl.
Jo to bývalo když jsem hrával jako malej na starý Amize. Stokrát mě napadlo jaké by to bylo kdyby všechny hry jako SuperFrog, Turrican, Flashback, Ishar, atd. atd., byly vydány pod GPL licencí. To by je lidi předělaly do lepší grafiky s větším rozlišením, přeložily spoustu skvělých adventur do svých národních jazyků, přidaly další levely, atd. atd., jó to by se hrálo :-). Aspoň nějaké firmy by mohly uvolnit některé hry. Některé firmy už ale bohužel neexistujou. Na emulátoru to prostě není ono.