Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
A co nezjistím, u všech těhle videí najednou nejde zvuk, že tam hraje písnička z TV nebo rádia a to se autorům nelíbí, je tedy odstraněn zvuk kompletně. Tak to je teda "paráda". Videa mají všichni co teď mají ten odkaz bez zvuku. Docela mě to štve a to píšu slušně, normálně bych napsal něco jiného, ale nechci aby tenhle zápisek byl ihned zablokován pro sprostá slova.
Ještě jsem to nezkoumal, ale modlím se, aby videa co mám zálohovaná na Google disku, nedopadla stejně. Třeba časem. Nástroje na hledání autorských písniček jsou čím dál lepším a předpokládám, že časem Vám vymažou zvuk z videí, kde bude vaše dítě zpívat cizí písničku. Né-li, aby tancovalo nějakým tancem, který někdo vymyslel a nárokuje si ho nebo ho má patentovaný nebo něco takovýho. Že by byla možnost požádat autory, že se jedná o homevideo, o nějakou shovívavost, jsem nenašel.
A když už odstraňují zvuk, mají snad právo ho odstranit kompletně? Jsou snad autory produkovaných zvuků, které vytvářejí moje děti? Heh? Fatk jsem se nasr..l
Tiskni
Sdílej:
Pokud jde o autory skladeb, tak ty s tím nemají tolik společného, vše jde přes firmy, které je zastupují, v 99% se vše děje elektronicky na základě počítačových analýz.Samozřejmě s tím mají něco společného, pokud se danými firmami nechají zastupovat.
<video>
a rozumného kodeku potřeba uložit index na začátek video souboru, aby prohlížeč věděl kam seeknout (např. AVI to dává na konec, ale spousta jiných to řeší), a pak to chce použít webserver, který umí HTTP range requests, aby seekovat vůbec šlo (je to běžná vlastnost).
AVI to dává na konecAVI je OK přehrávač si může to seekování rebuildnout (pokud to umí). Horší je používaný mp4 kontejner, kterej má na konci souboru informace důležité pro dekódování (moov atom).
You can add -movflags +faststart as an output option if your videos are going to be viewed in a browser. This will move some information to the beginning of your file and allow the video to begin playing before it is completely downloaded by the viewer. It is not required if you are going to use a video service such as YouTube.Zdroj: Encode/H.264
Stačí číst manuál bobku
Ulozto nebo třeba Dropbox + VLC. U toho Dropboxu by mělo fungovat, že když jim pošleš odkaz na sdílenou složku, tak by se měla v PC jevit jako běžná složka, kterou když otevře a klikne na soubor, tak by to mělo začít přehrávat bez nutnosti explicitního stažení. Ulozto by mělo taky umět přímo přehrávat videa bez nutnosti nejprve stahovat.Uložto je fakt blbý nápad. Sice ty videa umí přehrávat, ale strhává za to kredit a když ho nemáš, tak delší prostě nepřehraje. Nehledě na to, že embedovat to afaik vůbec nepůjde. Osobně používám na krátká videa videobin.org
Nebo mít vlastní malej homeserver se streamováním videí. Možná by to zasloužilo i nějaký článek na toto téma i s návodem pro lopaty.Tak návod pro lopaty je „kup si synology, nebo nějaký jiný NAS“ s GUI klikátkem pro opice a mobilní apkou.
youtube-dl - zajímavé kanály si stahuju, přehrávám lokálněTéž tak. Tahám to do počítače, pak si udělám hotspot na Androidu přes WIFI a streamuju do mobilu. Teď jsem dokonce testoval jestli by to zvládlo překódování za letu, ale musel bych mít asi něco silnějšího než můj notes.
jo, techmoan to řešil několikrát a potom přešel na free hudbu z YT knihovny. Peklo.Jenže on má spousty ukázek se staršími technologiemi (kazety, vinil) a jednoduše a prostě to nemůže ukázat nebo prostě jen prvních 10 vteřin. Ty ukázky jsou staré někdy až padesát let. A nějaký bot to vyháčkuje. Prostě stupidnost.
Koukám do fronty "přehrát později" a hodně videí je smazáno (tj během pár týdnů).Naprosto stejná zkušenost…
Video z uvedených akcí lze určitě udělat tak, že získáte práva od autora té hudby.To by měl ale získat už účinkující, ne? Pro mě je to nekonečný chain (mám platit pořadateli, nebo autorovi, nebo zástupci autora, nebo tomu kdo napsal tu píseň, kterou performer nazpíval, nebo ..), který není v mé síle vyřešit, i kdybych chtěl.
ale že je to nepodstatné by se poznalo například tak, že by vám vůbec nevadilo, že to Google odstranil.No, to je sice fajn, jenže google to odstraní úplně, i s relevantními zvuky. Například u rozhovoru v hospodě, kde na pozadí hraje hudba by mi to asi hodně vadilo.
mám platit pořadateli, nebo autorovi, nebo zástupci autora, nebo tomu kdo napsal tu píseň, kterou performer nazpíval, nebo ..Ty přemýšlíš že by si někomu platil? To jako vážně? Co daně, ty už máš odvedené?
a nejde se jen-tak bez souhlasu autora té hudby přiživit na jeho díle.Přeju mnoho štěstí s vynucováním. Jediný důvod že nějaký koncept práv funuguje je protože Google napsal robota který dělá automatickou filtraci, jinak by to byl koncept pouze na nějakém cáru papíru.
Nevím jestli zánikem "tradičního" zábavního průmyslu tohle skončí.Není potřeba, aby ten průmysl zanikal. „Stačí,“ když nebude moct uplácet. To je to samé jako tažení pro síťové neutralitě; kdyby firmy jako Verizon nefinancovaly politické kampaně, pochybuju, že by byl takový zájem síťovou neutralitu odstranit.
No ale k věci. IMHO by tu mohl být trochu lidský přístup. Např. by mohli, při nějakém podezření na porušení čehosi, nejprve zaslat zprávu, oznámení, že možná dotyčný nahrál něco co neměl a dát mu aspoň pár dní lhůtu, aby mohl adekvátně zareagovat. Třeba tím, že se nějakým způsobem odvolá, nebo nahrávku upraví. Už by to vypadalo přeci jen trochu jinak.Ten přístup tam je. Jestli si to pamatuju správně, tak přímo pod tím videem se můžeš odvolat a argumentovat třeba fair use a oni ti to zas povolí. Rozhodně to není tak, že by to bylo ztraceno navždy, ten zvuk je jen vypnutý v nějakém menu.
Připadá mi to od správců, majitelů podobně arogantní, povýšenecký přístup jako zde na Ábíčku. Nebýt uživatelů, kteří tam ta videa nahrávají, žádný YouTube by nebyl, tak by si jich mohli více vážit a ne jednat stylem - "já jsem tady šéf a vy budete poslouchat, holoto jedna nenažraná"! :(Youtube to afaik řeší algoritmem a tlačítkem, kde jde nahlásit porušení autorských práv. První je padni komu padni, druhé je imho automaticky akceptované, protože takových hlášení musí mít denně miliony. Vem si to z jejich uhlu pohledu - jim za to porušení hrozí žaloby a ze zákona mnoha zemí prostě musí reagovat na nahlášení. A nahrávací společností ta nahlášení posílají na úplně všechno, co se jen trochu podobá podle titulku.
Zdravim ve spolek
No evidentne rozhodl nejaky algoritmus o osudu zvukove stopy Vaseho videa. Rucne to jiste nikdo neprebira a jedine ze by se nejaky autorsky svaz ozval ale to teda nevim... Pred nekolika lety jednomu znamemu prisel email k jeho videu na youtube ze obsahuje autorsky chraneny zvukovy doprovod. Ale jak pisu to uz je aspon 5 let.
No jak tu uz nekteri napsali tak se zda bude lepsi ubirat se cestou vlastniho hostingu, webserveru a to at uz doma nebo u nejakeho poskytovatele. Globalni sluzby jako YT, FB... akorat podporuji stupiditu uzivatelu kteri pak nemuseji vubec nic umet oproti drivejsi dobe kdy clovek musel neco znat aby dal blbou fotku na web, do stranky apod. Jeste pred cca 10 roky byl web v tomto pestrejsi protoze kazdy zajemce si web splacal po svem, nekomu to fungovalo dobre nekomu blbe ale takovy to bylo pestry. Dnes si lidi udelaj profil na nejake socialni siti a tim to hasne. Technicky znalosti netreba, fotka ci video se prechroupe na serveru nekde samo aby bylo akorat do stranky apod... Ruzne veci se delaji tak nejak samy a cloveka to uci akorat lenivet a nic noveho se neucit. Chapu... naproste vetsine to vyhovuje ale domnivam se, ze toto neni spravny pristup.