Minulý týden byl oficiálně vydán Android 17. Detaily na blogu a stránkách věnovaných vývojářům.
Dnes jde do prodeje zařízení Steam Machine. Steam Machine 512 GB za 1 039 EUR a Steam Machine 2 TB za 1 359 EUR. Do čtvrtka 25. června do 19:00 se lze zapsat na seznamy. Ty budou jednorázově náhodně slosovány, čímž bude určeno pořadí rezervací a čekacích listin.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.51.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek v oznámení o vydání a také na YouTube a PeerTube.
Byla vydána nová verze 2026.3.0 "Carousels & Killer Whales" svobodného softwaru ScummVM (Wikipedie) umožňujícího bezproblémový běh mnoha klasických adventur na zařízeních, pro které nebyly nikdy určeny. Přehled novinek v poznámkách k vydání a na GitHubu.
Tento týden (24. a 27. června) vyprší platnost Microsoft certifikátu v UEFI vydaných v roce 2011. Nové certifikáty byly vydány v roce 2023. Kdo na počítačích, i virtuálních, používá zabezpečené spouštění (Secure Boot), měl by si ověřit, že má certifikáty aktualizovány, viz např. články na Red Hat nebo Fedora. Pro stávající systémy se nic nemění. Nadále se budou normálně spouštět. Zavaděče podepsané pouze klíčem z 2023 se ale na počítačích s pouze certifikátem 2011 nespustí. Ve Fedoře je zavaděč shim ve verzi 16.1-6 podepsán klíči 2011 i 2023.
Uživatelé mobilních telefonů s Linuxem si nyní mohou nainstalovat aplikaci Mobilní Datovka. Díky tomu je přístup k datovým schránkám dostupný i na zařízeních s mobilními linuxovými distribucemi, jako jsou například Mobian, NixOS Mobile, pmOS atd. Aplikace je dostupná na Flathubu.
Software Freedom Conservancy v novém dokumentu shrnuje doporučení, jak přistupovat ke generativní AI založené na LLM při přispívání do svobodného a open-source softwaru. Mimo jiné vyzývá k obezřetnosti, transparentnosti a revizi generovaného kódu člověkem.
Byla vydána nová verze 5.6.0 programu na úpravu digitálních fotografií darktable (Wikipedie).
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma. V Týdnu v GNOME je zmíněn flatpak balíček pro GIMP 0.54.1 z roku 1996. Jedná se o poslední verzi GIMPu postavenou nad toolkitem Motif.
Home Assistant Operating System, tj. linuxová distribuce optimalizována pro hostování Home Assistanta a jeho aplikací, byl vydán v nové major verzi 18.0.
Zdravim, tak uz mam taky blogisek. timto bych se chtel privitat a casem budu psat zapisy o tom jak to chodi u mensich isp. Warning zapis obsahuje 10 obrazku.
Se znamym tahame inet o par vesnicich a par stovkach upsanych dusi. Nase velikost, resp malost ma za dusledek to ze musime byt univerzalni a resit jakykoliv problem, takze nestaci jen v teple domova konfigurovat mikrotiky ale je nutne navrhovat a varit konstrukce, splhat po strechach, delat papirovani,opravovat pc.. etc, je toho mnoho.
A ted k dnesnimu tematu. Mam nejake ty znalosti elektroniky tak obcas neco opravim, jednou to byl notebook a v posledni dobe se trochu rozkriklo ze je opravuji, tak mi sem tam neco pod rukama proslo.. Ted poprve to byl postarsi acer a ihned se umistil na muj top-ten, no posudte(omlouvam se za kvalitu fotek, lepsi fotak nez mobil nevlastnim):
Tak pro zacatek, normalne jsem to podle servis manualu zacal rozebirat, vevnitr docela svincik, klasika ,ale co sem to nenasel po odmontovani vetracku:

Diky spatnemu navrhu notebooku se ucpal vetraci otvor hned u zebrovani heatpipe slisovanym prachem a totalne zamezil chlazeni jedinym otvorem smerem ven...
Jedeme dal. Zde muzete videt tlacitka pro touchpad (4 pro krizove scroll tlacitko a 2 po stranach pro leve a prave mysitko) pripajene primo na zakladni desce desce! a pritom od dotykove plochy vede samozrejme kabel do desky.

...
Tady vidime jak cela tato genialni konstrukce vlastne funguje, tlacitka pomoci techto tycek bouchaj do zakladni desky. Samozrejme v extra provedeni z legendarniho neznicitelneho cinskeho plastu :)

...
Tim se dostavame ke 'kostre' celeho notebooku, ktera je podle navrhu prednich tchajwanskych expertu odlita z jednoho kusu plastu spolecne se spodnim krytem. Mozna to na prvni pohled vypada jak med ale to je jen kamuflaz proti kacirum co pozaduji kostru z kovu.

...
Staci zlehka vzit za jakoukoliv cast kostry a hejbne se klidne o 2cm, ntb je skoro jak zivy. Plasty mi pripominaj takove ty vetnamske slepovaci modely letadel. Vnejsi casti jsou povrchove upraveny takze ta lacinost neni tak videt ...

...
Takhle se podle servisniho manualu vyndava zakladni deska, prohnete bocni plast a zatlacte zespodu na desku , uslysite mensi lupnuti ( od praskleho plastu :) ).

...
Zde vidime chytre pouziti jednoho odlitku pro vice druhu notebooku. Vetraci otvor, ktery u tohoto modelu nema vyznam je zakryt kusem gumy.

...
Nakonec baterka pripajena primo do zakladni desky

to uz je jen symbol toho 2leteho zivotniho cyklu nektere elektroniky s kterym tito vyrobci maximalne pocitaj.
Samozrejme se vrtam jen v ntb starsich 2 let, takze sve chyby mohli uz vyrobci napravit, ale rekl bych ze dneska to bude s notebooky do 15k docela podobne a pritom se za tu cenu prodava kvalitni repasovane neznicitelne ibm s c2d, kovovymi panty a kostrou. Lidi jsou sileni.
No a tim bych asi me dnesni poselstvi ukoncil, takze dekuji za pozornost a priste bych mohl treba poodhalit nejake know-how z pudnich serveru, pokud teda timdle zapiskem nepohorsim :).
Tiskni
Sdílej:
Mam zkušenost s r61 a r51e, klávesnice je zlatá. Uspořádání konektorů tak nějak "rozumné". Bytelnost konstrukce dostačující. Vychytávky jsou, třeba lampička a trackpoint.
Jen by to trošku chtělo upravit styl psaní. Věty, odstavce, ať se to lépe čte. A obrázky by to chtělo nahrát sem na abíčko a pak teprve vložit (menší). Přecijen je na svém serveru nemusíte mít věčně, ale na abíčku zůstanou, dokud to tu bude fungovat.
Těším se na pokračování.
Ono to bylo bez diakritiky? Toho jsem si ani nevsiml (a pocitam, ze nejsem jediny)... Holt degenerace z IRC... 
No, i kdyz, zas tak hrozne to se mnou nebude - znam i lidi, kterym diakritika vadi... 
Notebooky dnes jeste nekdo opravuje ?
Myslim po HW strance....
SW stranka to je neco jinyho. To byste musel prave prineseny kus z obchodu vyhodit rovnou.
Jeden mam schovanej, že do něj zkusim něco sehnat ... a pak teprve to vzdam. Diagnózu jsem dostal, co by mu mohlo pomoct 
Naposledy jsem ho vybiral z HP 8430 :-W