Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
1. července Mozilla vypne službu Fakespot pro detekci podvodných recenzí v internetových obchodech. Mozilla koupila Fakespot v květnu 2023.
8. července Mozilla vypne službu Pocket (Wikipedie) pro ukládání článků z webu na později. Do 8. října si uživatelé mohou vyexportovat data. Mozilla koupila Pocket v únoru 2017. Několik měsíců byl Pocket integrovanou součástí Firefoxu.
Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
Zdravim, tak uz mam taky blogisek. timto bych se chtel privitat a casem budu psat zapisy o tom jak to chodi u mensich isp. Warning zapis obsahuje 10 obrazku.
Se znamym tahame inet o par vesnicich a par stovkach upsanych dusi. Nase velikost, resp malost ma za dusledek to ze musime byt univerzalni a resit jakykoliv problem, takze nestaci jen v teple domova konfigurovat mikrotiky ale je nutne navrhovat a varit konstrukce, splhat po strechach, delat papirovani,opravovat pc.. etc, je toho mnoho.
A ted k dnesnimu tematu. Mam nejake ty znalosti elektroniky tak obcas neco opravim, jednou to byl notebook a v posledni dobe se trochu rozkriklo ze je opravuji, tak mi sem tam neco pod rukama proslo.. Ted poprve to byl postarsi acer a ihned se umistil na muj top-ten, no posudte(omlouvam se za kvalitu fotek, lepsi fotak nez mobil nevlastnim):
Tak pro zacatek, normalne jsem to podle servis manualu zacal rozebirat, vevnitr docela svincik, klasika ,ale co sem to nenasel po odmontovani vetracku:
Diky spatnemu navrhu notebooku se ucpal vetraci otvor hned u zebrovani heatpipe slisovanym prachem a totalne zamezil chlazeni jedinym otvorem smerem ven...
Jedeme dal. Zde muzete videt tlacitka pro touchpad (4 pro krizove scroll tlacitko a 2 po stranach pro leve a prave mysitko) pripajene primo na zakladni desce desce! a pritom od dotykove plochy vede samozrejme kabel do desky.
...
Tady vidime jak cela tato genialni konstrukce vlastne funguje, tlacitka pomoci techto tycek bouchaj do zakladni desky. Samozrejme v extra provedeni z legendarniho neznicitelneho cinskeho plastu :)
...
Tim se dostavame ke 'kostre' celeho notebooku, ktera je podle navrhu prednich tchajwanskych expertu odlita z jednoho kusu plastu spolecne se spodnim krytem. Mozna to na prvni pohled vypada jak med ale to je jen kamuflaz proti kacirum co pozaduji kostru z kovu.
...
Staci zlehka vzit za jakoukoliv cast kostry a hejbne se klidne o 2cm, ntb je skoro jak zivy. Plasty mi pripominaj takove ty vetnamske slepovaci modely letadel. Vnejsi casti jsou povrchove upraveny takze ta lacinost neni tak videt ...
...
Takhle se podle servisniho manualu vyndava zakladni deska, prohnete bocni plast a zatlacte zespodu na desku , uslysite mensi lupnuti ( od praskleho plastu :) ).
...
Zde vidime chytre pouziti jednoho odlitku pro vice druhu notebooku. Vetraci otvor, ktery u tohoto modelu nema vyznam je zakryt kusem gumy.
...
Nakonec baterka pripajena primo do zakladni desky
to uz je jen symbol toho 2leteho zivotniho cyklu nektere elektroniky s kterym tito vyrobci maximalne pocitaj.
Samozrejme se vrtam jen v ntb starsich 2 let, takze sve chyby mohli uz vyrobci napravit, ale rekl bych ze dneska to bude s notebooky do 15k docela podobne a pritom se za tu cenu prodava kvalitni repasovane neznicitelne ibm s c2d, kovovymi panty a kostrou. Lidi jsou sileni.
No a tim bych asi me dnesni poselstvi ukoncil, takze dekuji za pozornost a priste bych mohl treba poodhalit nejake know-how z pudnich serveru, pokud teda timdle zapiskem nepohorsim :).
Tiskni
Sdílej:
Mam zkušenost s r61 a r51e, klávesnice je zlatá. Uspořádání konektorů tak nějak "rozumné". Bytelnost konstrukce dostačující. Vychytávky jsou, třeba lampička a trackpoint.
Ono to bylo bez diakritiky? Toho jsem si ani nevsiml (a pocitam, ze nejsem jediny)... Holt degenerace z IRC...
No, i kdyz, zas tak hrozne to se mnou nebude - znam i lidi, kterym diakritika vadi...
Notebooky dnes jeste nekdo opravuje ?
Myslim po HW strance....
SW stranka to je neco jinyho. To byste musel prave prineseny kus z obchodu vyhodit rovnou.
Jeden mam schovanej, že do něj zkusim něco sehnat ... a pak teprve to vzdam. Diagnózu jsem dostal, co by mu mohlo pomoct