Byla vydána nová major verze 8.0.0 svobodného systému pro detekci a prevenci průniků a monitorování bezpečnosti počítačových sítí Suricata (Wikipedie). Přehled novinek v oficiálním oznámení a v aktualizované dokumentaci.
Mastodon (Wikipedie) - sociální síť, která není na prodej - byl vydán ve verzi 4.4. Přehled novinek s náhledy a videi v oznámení na blogu.
Instituce státní správy nebudou smět využívat produkty, aplikace, řešení, webové stránky a webové služby poskytované čínskou společností DeepSeek. Na doporučení Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost rozhodla o jejich zákazu vláda Petra Fialy na jednání ve středu 9. července 2025.
Jack Dorsey představil (𝕏, Nostr) svůj nový projekt bitchat. Jedná se o bezpečnou decentralizovanou peer-to-peer aplikaci pro zasílání zpráv bez potřeby internetu, serverů a telefonních čísel. Využívá se Bluetooth Mesh Network. Detaily v technické dokumentaci. Zdrojové kódy jsou k dispozici pod licencí Unlicense.
Hudební přehrávač Amarok byl vydán v nové verzi 3.3 "Far Above the Clouds". Nově je postaven na Qt6/KF6 a využívá GStreamer místo Phononu.
Společnost IBM představila novou generaci svých serverů: IBM Power11.
Multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem Ardour byla postavena na GTK2. Vývojáři neplánovali její portaci na GTK3 nebo GTK4. Naopak, v lednu loňského roku si vytvořili vlastní fork GTK2 s názvem YTK. Ten v únoru letošního roku přestal být volitelným a nově byla zcela odstraněna podpora GTK2.
Byla vydána nová verze 6.4 linuxové distribuce Parrot OS (Wikipedie). Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu a zaměřenou na penetrační testování, digitální forenzní analýzu, reverzní inženýrství, hacking, anonymitu nebo kryptografii. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Společnost initMAX pořádá sérii bezplatných webinářů věnovaných novému Zabbixu 7.4. Podrobnosti a registrace na webu initMAX.
… více »Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
Po poměrně dlouhé době používání Kubuntu, jsem se rozhodl změnit distribuci. Vzhledem k dobrým zkušenostem s Arch linuxem na serveru(já vím, asi jedno z nejméně vhodných nasazení vzhledem k rolling updates) volba padla na něj.
Jedna věc, která linuxu chybí jsou testy softwaru. BFU, který se dostane k linuxu, neví jaký software je pro něj dobrý. Musí zkoušet všechny programy pro daný účel, než zjistí, jaký mu vyhovuje a nebo zůstane u prvního na který narazí...
Chtělo by to něco jako nabízí časopis Chip (poslední dobou mě tedy například při testu VideoLANu pro poměrně nadzvedl mandle, ale jinak nabízí velmi dobré srování programů)... pro Windows. Srovnání vlastností programů (nejlépe v přehledných tabulkách). Testy rychlosti a stability Jde o to, že to musí provádět osoba, která není zaujatá, což je poměrně problém, jelikož pod linuxem se najde(podle toho co tak vidím) velmi málo lidí, kteří nemilují jednu věc a nenávidí druhou(Gtk2 vs Qt, KDE vs Gnome)... Jinak takovéhle testy, by mohli být velmi dobrým vodítkem pro začínající uživatele, kteří neví jaký ten program např. pro přehrávání videa si vybrat...
0K!ASRozhodl jsem se, vzhledem k velkému úspěchu zápisku "Mám nový web" a nesčetným prosbám (ať už přes email, nebo v diskuzi) o vydání druhého dílu, jej přeci jenom vydat. Doufám, že se vám bude líbit a že si jeho čtení příjemně užijete.
Je vidět, že zdejší lidé mají skutečně objektivní názory, za což jsem ostatně rad, poněvadž kvalitní kritika se hodí vždycky ;-) Nicměně, přesto všechno si myslím, že té kritiky bylo až až. Nyní Vám přestavuji... Teď určitě nevíte co to bude (možna, že už tušíte)... Nebudu Vás dele napínat, ano, skutečně je to tak: nová verze mého webu! (tento upgrade se podařil díky nesmírné laskavosti lidí, jež byli ochotni obětovat svůj drahocený čas a napsali mi své názory, díky kterým jsem mohl aplikovat nejnovější technologie, které web poskytuje [jako např. XHTML 1.1 s CSS styly a PHP])