Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Po poměrně dlouhé době používání Kubuntu, jsem se rozhodl změnit distribuci. Vzhledem k dobrým zkušenostem s Arch linuxem na serveru(já vím, asi jedno z nejméně vhodných nasazení vzhledem k rolling updates) volba padla na něj.
Jedna věc, která linuxu chybí jsou testy softwaru. BFU, který se dostane k linuxu, neví jaký software je pro něj dobrý. Musí zkoušet všechny programy pro daný účel, než zjistí, jaký mu vyhovuje a nebo zůstane u prvního na který narazí...
Chtělo by to něco jako nabízí časopis Chip (poslední dobou mě tedy například při testu VideoLANu pro poměrně nadzvedl mandle, ale jinak nabízí velmi dobré srování programů)... pro Windows. Srovnání vlastností programů (nejlépe v přehledných tabulkách). Testy rychlosti a stability Jde o to, že to musí provádět osoba, která není zaujatá, což je poměrně problém, jelikož pod linuxem se najde(podle toho co tak vidím) velmi málo lidí, kteří nemilují jednu věc a nenávidí druhou(Gtk2 vs Qt, KDE vs Gnome)... Jinak takovéhle testy, by mohli být velmi dobrým vodítkem pro začínající uživatele, kteří neví jaký ten program např. pro přehrávání videa si vybrat...
0K!ASRozhodl jsem se, vzhledem k velkému úspěchu zápisku "Mám nový web" a nesčetným prosbám (ať už přes email, nebo v diskuzi) o vydání druhého dílu, jej přeci jenom vydat. Doufám, že se vám bude líbit a že si jeho čtení příjemně užijete.
Je vidět, že zdejší lidé mají skutečně objektivní názory, za což jsem ostatně rad, poněvadž kvalitní kritika se hodí vždycky ;-) Nicměně, přesto všechno si myslím, že té kritiky bylo až až. Nyní Vám přestavuji... Teď určitě nevíte co to bude (možna, že už tušíte)... Nebudu Vás dele napínat, ano, skutečně je to tak: nová verze mého webu! (tento upgrade se podařil díky nesmírné laskavosti lidí, jež byli ochotni obětovat svůj drahocený čas a napsali mi své názory, díky kterým jsem mohl aplikovat nejnovější technologie, které web poskytuje [jako např. XHTML 1.1 s CSS styly a PHP])