Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.
Amazon koupil společnost Bee zaměřenou na nositelnou osobní AI aktuálně nabízející náramek Pioneer (YouTube) s mikrofony zaznamenávající vše kolem [𝕏, LinkedIn].
Společnost Teufel nedávno představila svůj první open source Bluetooth reproduktor MYND.
Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Anton Carniaux, právní zástupce Microsoft France, pod přísahou: Microsoft nemůže garantovat, že data z EU nepředá do USA bez EU souhlasu, musí dodržovat americké zákony.
Byl vydán Mozilla Firefox 141.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Lokální AI umí uspořádat podobné panely do skupin. Firefox na Linuxu využívá méně paměti. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 141 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.
Po poměrně dlouhé době používání Kubuntu, jsem se rozhodl změnit distribuci. Vzhledem k dobrým zkušenostem s Arch linuxem na serveru(já vím, asi jedno z nejméně vhodných nasazení vzhledem k rolling updates) volba padla na něj.
Stáhnul jsem tedy Arch minimal cd(kolem 100MB). Instalace byla poměrně
bezproblémová a nastavení taky. Jediné s čím byl trochu problém byl
zvuk, ale ten se mě podařilo rychle rozběhnout. Problém ovšem nastal v
momentě, kdy jsem chtěl do svého KDE nainstalovat kopete. Jediná
možnost byla nainstalovat celý balík kdenetwork + dvacet knihoven,
které jsem nepotřeboval(wi-fi atd.). I když to fungovalo celkem
slušně(ta rychlost, kdy kliknu a nečekám půl hodiny jako u Kubuntu, na
to jsem si už na serveru zvykl), ale moc mn2 to nevyhovovalo...
UPDATE: jde to i jinak - http://kdemod.ath.cx , takže se omlouvám Archu
Změna je život, takže za chvíli šlo na můj počítač Gentoo... stáhnul jsem Gentoo minimal CD(kolem 60MB) a šlo se na instalaci. Gentoo nastartoval do příkazové řádky a během chvilky jsem nastavil síť a spustil links s webovým návodem na instalaci gentoo. Docela mně zarazilo, že se vývojáři Gentoo neobtěžovali ani vytvořit nějaký jednoduchý setup program(jako například v Archu), no ale nevadí... Po nějaké té době jsem prošel všechny kroky a Gentoo na amd64 byl úspěšně nainstalován(podle návodu to zvládne v podstatě každý, kdo už nějakou tu chvíli linux používá).
CFLAGS="-march=k8 -O3 -pipe" optimalizace na k8 a maximalní optimalizace pro rychlost...
Jelikož má můj procesor jen jedno jádro, tak volba MAKEOPS padla na "j2"...
USE... tak to je na dlouho, to jsem nastavoval až do teď(zapomněl jsem
přidat do Qt3 podporu gif... to naštve , rekompilace Qt a KDE je
utrpení...)
Při kompilaci kdelibs a kdebase, se můj procesor málem uvařil(stabilně na 60 stupních - nastavená hranice v BIOSu, normálně 35 stupňů). Pokuď tedy potřebujete otestovat výdrž vašeho pc, doporučuji spustit kompilaci a máte velmi spolehlivý zátěžový test...
Kompilace kernelu byla celkem bezproblémová(2.6.20), celkem jsem typnul co do mého počítače patří a tak to nastartovalo i fungovalo ok. Později při upgradu zřejmě grubu i kernelu(2.6.21), mě po restartu přivítala chyba(grub 13), že Invalid or unsupported executable format. Pomohl chroot z cd gentoo, a nová kompilace jádra... a odstranění paramtru root=...(nechápu proč, ale takhle to funguje jak má). Kromě toho, že mě nefunguje bluetooh(asi jeětě ten kernel dodělat) a USB mass storage(i když podpora je v kernelu) tak to funguje dobře.
Další legrace byla že jsem zjistil, že v stable je jen kde-3.5.5.. nepochybně je to stabilní, ale v této době kapku out-date, takže jsem musel požádat o pomoc strýčka google, který nakonec(po dlouhé době, zřejmě pole řetězce odmaskování balíčků to moc nejde) poradil, že stačí přidat ACCEPT_KEYWORDS="~amd64"..
Po této úpravě, jsem se pustil do aktualizace celého systému... bohužel, kvuli pár knihovnám které potřebovali revdep-rebuild, který jsem neměl nainstalovaný, přestalo fungovat v podstatě všechno. Nakonec jsem na internetu našel že stačí pouze nainstalovat gentoolkit... Po spuštění se začalo zase všechno dávat dopořádku.
Co se týče rychlosti Gentoo... nemá ani cenu upozorňovat, že ani Arch
nemá šanci oproti optimalizaci na míru(kliknu a nečekám , to jsem
v Kubuntu neznal).
Shrnutí.
+ Rychlost
+ Možnost detailního nastavení
- Nevhodný pro začátečníky
- Doba kompilace(napřiklad kdelibs )
- Konfigurační soubory oproti Arch linuxu jsou hůře dokumentované
- V ani v testing portage ještě není poměrně stabilní smplayer
OK!AS
PS: tímto článkem nechci říct, že je Kubuntu nebo Arch linux špatný, obě dvě distribuce používám(server = arch linux; druhý desktop = kubuntu) a fungují dobře. Jenom mně v tento moment nejvíce vyhovuje na mém pc Gentoo....
UPDATE: tak už všechno vesele funguje(vč. smplayeru 0.5 )
Tiskni
Sdílej:
Nevhodný pro začátečníkyZa poslední měsíc jsem už získal 4 Linuxáky (a zůstávají). Dva z nich volí Gentoo a nemají problémy - i když musím uznat, že jsou to programátoři, takže určitá pokročilejší schopnost porozumění problému se dá očekávat
Jediná možnost byla nainstalovat celý balík kdenetwork + dvacet knihoven, které jsem nepotřeboval(wi-fi atd.).Ale kdeže...
$ gaze version xorg-server gcc kdebase Grimoire Section Spell Grimoire Version Installed Version -------- ------- ----- ---------------- ----------------- xorg-modular xorg-xserver xorg-server 1.3.0.0 1.3.0.0 test gnu gcc 4.1.2 4.1.2 test kde-core kdebase 3.5.7 3.5.7
-O3Asi máte přebytek RAM, nebo opravdu svižný swap.
ACCEPT_KEYWORDS="~amd64"Imo nemá smysl být "na ostří nože" u všeho. Použijte radši "/etc/portage/package.keywords" - i v případě že ten seznam bude fakt dlouhý. Je sice pravda že některé verze apps maj ~ zbytečně dlouho, ale házet je všechny do jednoho pytle? A navrch máte možnost si v package.keywords nastavit konkrétní verzi a nemuset se při upgradech starat o to, až vývoj přenese "fičuru" o kterou byl zájem do stabilní verze, že máte zase nějakou jinou zbytečnou "~fičuru" navíc.
Na co? Většinou stačí 1GB, někdy to chce aspoň 2GB (např. jeden čas Wine, nevím jestli ještě pořád), ale to přece není žádný přebytek... IMHO je -O3 především blbost, protože podle nějakýho testu je výsledek často pomalejší než s -O2...-O3Asi máte přebytek RAM, nebo opravdu svižný swap.
IMHO je -O3 především blbost, protože podle nějakýho testu je výsledek často pomalejší než s -O2...No, dokuď neuvidím, neuvěřím
openssl speed md5
.
Available profile symlink targets: [1] default-linux/x86/2006.1 [2] default-linux/x86/no-nptl [3] default-linux/x86/no-nptl/2.4 [4] default-linux/x86/2006.1/desktop [5] default-linux/x86/2007.0 [6] default-linux/x86/2007.0/desktop * [7] hardened/x86/2.6 [8] selinux/x86/2006.1a nasledne "eselect profile set 6"
neni nic co by nebylo mozny ...