Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Na ThinkWiki jsem narazil na moc zajímavý nápad a rozhodl jsem se udělat to po svém…
Odkazovaná stránka obsahuje skript v perlu, ale já jsem si to napsal v bashi, protože Perl není můj kobyl :P.
Říkáte si k čemu je to dobré? No popravdě řečeno, pořádně k ničemu, ale jako vtípek je to fajn a možná, až nebudete chtít, aby někdo odešel jen tak s vaším notebookem, tak to najde i pořádné uplatnění.
Moje implementace vypadá následovně:
$ cat /usr/local/bin/tp_theft.sh #!/bin/bash siren_volume=80 control="Master" siren_cmd="sox -t null /dev/null -t alsa synth 1 sine 2000-4000 sine 4000-2000" test_cmd="sox -t null /dev/null -t alsa synth 0.5 sine 2000-2000" max_siren_count=5 thresh=3 interval=0.1 depth=10 hdaps_file='/sys/devices/platform/hdaps/position' ################################################################################ x_pos=0 y_pos=0 dangerous_count=0 trap '$test_cmd' EXIT $test_cmd sleep 0.1 $test_cmd while true; do sleep $interval x_pos_last=$(sed -e s/,.*/\)/ $hdaps_file) y_pos_last=$(sed -e s/.*,/\(/ $hdaps_file) x_delta=$(($x_pos - $x_pos_last)) y_delta=$(($y_pos - $y_pos_last)) x_pos=$x_pos_last y_pos=$y_pos_last if [ $x_delta -lt $thresh -a $y_delta -lt $thresh -a \ $x_delta -gt -$thresh -a $y_delta -gt -$thresh ]; then [ $dangerous_count -gt 0 ] && dangerous_count=$(($dangerous_count - 1)) else [ $dangerous_count -gt $(($depth + $max_siren_count)) ] || dangerous_count=$(($dangerous_count + 1)) fi if [ $dangerous_count -gt $depth ]; then amixer set $control on amixer set $control $siren_volume% $siren_cmd fi done
Spouštění je řešeno ACPI tlačítkem, které vykoná následující:
if ! killall tp_theft.sh; then lock /usr/local/bin/tp_theft.sh& fi
lock
zamkne obrazovku, mimo to je vhodné zaklapnout víko displeje, aby se nedal notebook jednoduše vypnout, nebo stiskem vhodného tlačítka zabít skript na hlídání. Ono stejně potencoiálního zloděje asi nenapadne vypnout notebook nebo oddělávat baterii, prostě vidí a bere :P.
No a to je vše, užijte si houkání, a jen na závěr, musíte mít HDAPS, ale to je snad z podstaty věci jasné.
Tiskni
Sdílej: