Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Na ThinkWiki jsem narazil na moc zajímavý nápad a rozhodl jsem se udělat to po svém…
Odkazovaná stránka obsahuje skript v perlu, ale já jsem si to napsal v bashi, protože Perl není můj kobyl :P.
Říkáte si k čemu je to dobré? No popravdě řečeno, pořádně k ničemu, ale jako vtípek je to fajn a možná, až nebudete chtít, aby někdo odešel jen tak s vaším notebookem, tak to najde i pořádné uplatnění.
Moje implementace vypadá následovně:
$ cat /usr/local/bin/tp_theft.sh #!/bin/bash siren_volume=80 control="Master" siren_cmd="sox -t null /dev/null -t alsa synth 1 sine 2000-4000 sine 4000-2000" test_cmd="sox -t null /dev/null -t alsa synth 0.5 sine 2000-2000" max_siren_count=5 thresh=3 interval=0.1 depth=10 hdaps_file='/sys/devices/platform/hdaps/position' ################################################################################ x_pos=0 y_pos=0 dangerous_count=0 trap '$test_cmd' EXIT $test_cmd sleep 0.1 $test_cmd while true; do sleep $interval x_pos_last=$(sed -e s/,.*/\)/ $hdaps_file) y_pos_last=$(sed -e s/.*,/\(/ $hdaps_file) x_delta=$(($x_pos - $x_pos_last)) y_delta=$(($y_pos - $y_pos_last)) x_pos=$x_pos_last y_pos=$y_pos_last if [ $x_delta -lt $thresh -a $y_delta -lt $thresh -a \ $x_delta -gt -$thresh -a $y_delta -gt -$thresh ]; then [ $dangerous_count -gt 0 ] && dangerous_count=$(($dangerous_count - 1)) else [ $dangerous_count -gt $(($depth + $max_siren_count)) ] || dangerous_count=$(($dangerous_count + 1)) fi if [ $dangerous_count -gt $depth ]; then amixer set $control on amixer set $control $siren_volume% $siren_cmd fi done
Spouštění je řešeno ACPI tlačítkem, které vykoná následující:
if ! killall tp_theft.sh; then lock /usr/local/bin/tp_theft.sh& fi
lock
zamkne obrazovku, mimo to je vhodné zaklapnout víko displeje, aby se nedal notebook jednoduše vypnout, nebo stiskem vhodného tlačítka zabít skript na hlídání. Ono stejně potencoiálního zloděje asi nenapadne vypnout notebook nebo oddělávat baterii, prostě vidí a bere :P.
No a to je vše, užijte si houkání, a jen na závěr, musíte mít HDAPS, ale to je snad z podstaty věci jasné.
Tiskni
Sdílej: