Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Poslední dobou mne obchodní řetězec Tesco docela vytáčí svým chováním. Používají příliš často trapné praktiky, kdy je u zboží jiná cena, než vyběhne na pokladně. Takže v průměru každý třetí nákup skončím na informacích, kde mi vrací peníze.
Občas ovšem ty peníze zpět nedostanu, protože to zboží zapřou (když jsem si jednou koupil pár dresinků za "18 Kč" a na pokladně účtovali 27 Kč, na informacích řekli, že tam ta cenovka prý není, šel jsem zpět do obchodu a cenovky už byly odklizeny... Nebo jak dnes, kdy jsem koupil nanuk Carte D'Or Tiramisu za "89,90", na pokladně vyběhlo 110,50, šel jsem na informace, paní zvedla telefon, nadiktovala název výrobku a bez jakékoli pauzy se ptá "Tam není žádná cena? A kolik teda stojí? ... no, Carte D'Or tiramisu... takže 99,90...". Zvláštní, že? Pokud pominu to, že si v Tescu už dávám pozor a vím, že tam cena stoprocentně byla, tak že jí někdo bezprostředně odpověděl, že tam cena není, teprve pak se ptal, co je to vlastně přesně za výrobek, a ve finále uvedl úplně jinou, třetí cenu...
Ale kvůli tomu tento zápis nepíšu. Vyfotil jsem si dnes totiž v inkriminovaném Tescu mobilem jednu jejich AKCI Myslím, že foto nepotřebuje komentář.
Tiskni
Sdílej:
Výstižná poznámka
+1
Ako imbecil opravdu nevyskakujem
Vždy jen v pohodě přijdu k informacím s tím, že si jdu pro rozdíl ceny. Opravdu mne štvou jen ty občasné podrazy, ale stejně se kvůli těm pár korunám nehádám. Ani dnes jsem to nekomentoval, když jsem místo 20 korun dostal zpět jen 10. Koupil jsem 4 kila hezkých jablek v akci po 13 korunách, tak jsem byl spokojen.
To, že pár mizerně placených brigádníků/zaměstnanců něco přehlédne či zapomene, chápu. Ani se jim nedivím. Spíš mne fascinuje to, že si vedení takového obchodu myslí, že si získá zákazníky nepřehlednými změnami cen a stěhováním zboží. Pokud nenajdu to, co chci, zeptám se nejbližšího pracovníka. Pokud neví, prostě to zboží nekoupím. Nemám čas prolézat celý obchod, abych našel, kam něco přestěhovali.
Ale jak jsem se zmínil výše, především mne pobavila ta akce ze 6,90 na 7,50